İsrail’in en kalabalık şehri Tel Aviv’de bulunan limanın kamusal alanları, Mayslits Kassif Architects tarafından yenilendi.

Ülkenin nefes kesen manzaralarından birine sahip olan Tel Aviv Limanı, 1965’ten bu yana kaderine terk edilmiş gibi görünüyordu. Uzun zamandır liman işlevini de yerine getiremeyen bu alan, firma tarafından yenilenerek tekrar kamunun hizmetine sunuldu.

Mayslits Kassif Architects’ten yapılan açıklamada, yenileme çalışmasında amacın “limanın tarihsel niteliğine uygun ve her türlü yoruma açık bir kamusal alan yaratmak” olduğu belirtildi.

Mimarlar, bu limanın yenilenmesi işini, özel alanla kamusal arasındaki kontrasttan doğan zorlukları çözmek için eşsiz bir fırsat olarak değerlendirmiş. Böylece, herkese açık kamusal mekânlar ortaya çıkmış.

2003’te düzenlenen bir yarışmada birinci gelen projenin yapımına vakit kaybedilmeden başlanmış. Bölge halkı da bu değişiklikten öylesine memnun olmuş ki, insanlar henüz limanın inşaatı tamamlanmadan, buraya gelip vakit geçirmeye başlamış.

Tel Aviv Limanı, 2007 yılında toplam 2,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş. Şehir nüfusunun 1 milyon, ülke nüfusunun ise 7 milyon olduğunu düşündüğümüzde, bu rakam gerçekten de dudak uçuklatıcı…

Her ne kadar burada da şehrin planlanma süreci pazar güçleri tarafından fazlasıyla belirleniyorsa da, yenileme projesi 5 hektarlık alan için önemli değişikliklere imza atmayı başarmış. Alanın yenilenmesinde, yeni kamusal mekânlar yaratacak alternatif bir tasarım stratejisi öngörülmüş.

Bugün pek çok kamusal, politik ve sosyal aktivitenin burada gerçekleşiyor oluşu, mekânın burada yaşayanların gözünde önem kazandığını ve projenin limana yeni bir bakış açısı getirmek konusunda başarılı olduğunu kanıtlıyor.

Projenin yaratıcısı Mayslits Kassif Architects, 1994’te Ganit Mayslits Kassif ve Udi Kassif tarafından Tel Aviv’de kurulmuş bir firma. Özellikle şehir planlama, kamusal binalar, konut ve satış mağazaları, peyzaj mimarlığı ve şehircilik konusunda faaliyet gösteren mimarlık firması, pek çok önemli yarışmada ödüller kazanmış.

Firmanın kazandığı ödüllü projeler arasında, Tel Aviv’deki Remez-Arlozorov Kültür Merkezi, Ashdod şehir merkezinin dönüşümü ve Tel Aviv Limanı yenilenmesi bulunuyor.

Firma, Tel Aviv Limanı yenileme projesiyle, 2007 İsrail Tasarım Ödülleri’nde “En İyi Mimarî Proje” ödülünün de sahibi oldu.

Kaynak: Dezeen, Mayslits Kassif Architects
Derleme: mimdap

3 Comments

  1. Bu proje kim ne derse desin İsraillilere Telaviv’in tapusunu verir. Tıpkı Süleymaniye’nin bizim için İstanbul’un tapusu olduğu gibi. Filistinliler kazanmak istiyorlarsa önce çöplükte yaşamaktan vazgeçmelidirler. Fakirlik ne boyutta olursa olsun çöplükte yaşamaya insanı mahkum etmez.
    Bunu anlayabilirsek çok şey kazanmış oluruz. Tapu uygarlıktır yoksa o Topkapı’da, surdışındaki, mezbahaya benzeyen müzedeki görüntüler değil.
    Osmanlı bunu çok iyi anlamıştı. Biz ise sınıfta kaldık. Gayet tabi Salıpazarı en azından ve acilen o ucubet antrepolardan kurtulup (Sedat Hakkı’nın bile olsalar) burada sunulandan çok daha iyi bir görünüme kavuşmalıdır.

  2. Bizde zor olan zihniyet.Kendimizi daha denemeden yapamayacağımız konusunda o adar iyi ikna etmişiz ki!!

  3. bir an için düşleyin kabataş, salıpazarı karşı tarafta üsküdar salacak harem ve oradan kadıköy kıyılar bu şekilde düzenlenmiş. kamuya açılmış. hayal gibi mi? çok mu zor, ya da zor olan ne???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir