Dün, ülkedeki yeni yıl kutlamalarının son gününde, Çin başkentinin mimari olarak en önemli binalarından birinde, büyük bir yangın çıktı.

 

34 katlı, henüz tamamlanmamış binanın, yangın sonrasında kullanılamayacak hale geldiği bildirildi. Geçen yılki Çin Olimpiyatları’na yetiştirilen ünlü Hollandalı mimar Rem Koolhaas’ın tasarladığı ve Çin Merkezi Televizyonu’nun (CCTV) yeni merkezi olan iki ayaklı dev yapısının bir parçası olan bina lüks bir otel ve kültürel tesis olacaktı.

Merdivenleri ancak 12. kata kadar ulaşan itfaiye ekipleri, yangını söndürebilmek için pek bir şey yapamadılar.

CCTV Kompleksi, ülke yönetimindeki Komünist partinin, Pekin’i geleceğin kenti yapmak için Olimpiyat Oyunları öncesinde yaptığı milyarlarca dolarlık mimari yatırımların en pahalılarından biriydi. CCTV ana binası yangından etkilenmedi.

Çevrede, kutlamalar kapsamında atılan çok sayıda havai fişeğin yangına neden olmuş olabileceği düşünülürken, Pekin için bu denli büyük bir yangının görülmediği de bildirildi. Otel yönetimi, yangın sırasında işçilerin binada olmadıklarını bildirirken, Koolhaas’ın Rotterdam’daki mimarlık şirketi Office for Metropolitan Architecture’dan yapılan açıklamada, 2002 yılındaki yarışma sonucunda kazanarak 2004 yılında yapımına başladıkları ve Mayıs ayında bitmesini bekledikleri binadaki yangının “büyük bir trajedi” olduğu belirtildi.

Çin halkı, yangının yeni yılın uğursuzluğuna işaret olduğuna inanıyor.

Kaynak: New York Times
Çeviri: mimdap

2 Comments

  1. başka bir haberde de binanın pornografik simge olduğu için tepki gördüğü yazıyor, ilginç bir tesadüf değil mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir