Aiko Eğitim Kurumu, Katolik Vaizler Tarikatı tarafından yönetilen, ortaokul ve lise seviyeleri için kapsamlı bir hazırlık okuludur. Okulun “İnanıyoruz” ifadesinde özetlenen temel ahlakı, her öğrencinin “uluslararası eğitimli bir birey” ve “sevgi ve aydınlanma elçisi” olma arzusuna derinden kök salmıştır. Okul, tarihi boyunca dünya çapında birçok alanda başarılı olan çok sayıda mezun yetiştirmiştir. Okulun ruhuna uygun olarak, çabalarımızın odak noktası “okul gururunu ve ruhunu besleyen çekici bir kurum”, “doğal aydınlatma ile uyumlu bir mimari tasarım” ve “gür yeşilliklerle kucaklaşan bir eğitim ortamı” yaratmak olmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Konsepti

 

 

 

 

 

 

 

 

Yemyeşil bitki örtüsüyle dolu dağlık bir zeminde yer alan okul, yeni binası için dağlara en yakın yeri seçti. Bol yeşilliklerin manzarasını optimize etmek için, maksimum sayıda sınıfın doğal manzaraların keyfini çıkarmasını sağlayan dairesel bir kat planı benimsendi. Ayrıca, yeşilliklerle dolu iç avlular, dairesel düzen içinde stratejik olarak konumlandırılarak, hem iç hem de dış mekanlarda doğal ışıkla yıkanan ve yemyeşil bitki örtüsü ile çevrili bir öğrenme ortamı yaratıldı. Bu pastoral ortamda, Aiko Eğitim Kurumu hem öğrencileri hem de öğretim üyelerini büyülemek amacıyla inşa edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her bir işlevi kendi özel amacına uygun hale getirmek için, çeşitli bölümler ayrı binalara tahsis edildi ve böylece kendi amaçlarına göre uyarlanmış alanlar oluşturuldu. Bu farklı yapıları kapsayan Okul Köyü, dairesel çevre boyunca düzenlenmiş ortaokul ve lise dersliklerini içerir. Ek olarak, okulun girişi olarak hizmet veren konik bir kapıya benzeyecek şekilde tasarlanmış bir okul yönetim kanadı ve Aiko Eğitim Kurumu’nun panoramik manzarasını sunan cam duvarlı merkezi bir konumda bulunan bir Öğretmen Odası bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Farklı okul yıllarına adanmış Okul Evi kanatlarının her biri, yüksek derecede özerklik sağlamak için titizlikle tasarlanmıştır. Her okul binası, her okul yılı için birleşik bir ortamı teşvik etmek ve kişinin kendi evinde olma duygusunu geliştirmek için sınıflar, tuvalet tesisleri ve çeşitli işlevlere hizmet eden Yenilikçi bir Salon ile düşünceli bir şekilde donatılmıştır. Sınıflar, çevredeki doğal çevre ile kusursuz bir şekilde bütünleşmiştir, ağaçların arasına yerleştirilmiştir ve her iki taraftan da doğal ışıkla yıkanmaktadır. Bir daireye benzer sürekli, sonsuz bir kalite yaratmak için tasarlanan halka şeklindeki koridorlar, olağanüstü görünürlüğü teşvik eder ve öğrenciler ile öğretim üyeleri arasındaki etkileşimi teşvik eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merkezi avlular, farklı okul yıllarından öğrenciler arasındaki etkileşimler için merkezler ve öğrencilerin gökyüzüne bakarken çimlerin üzerinde koşmak veya si+69mply uzanmak gibi canlı aktivitelere katılarak teneffüs zamanlarının tadını çıkarabilecekleri gençleştirici alanlar olarak hizmet eder. Koridorlar arasındaki kavşaklarda konumlandırılan cam duvarlı Çapraz Noktalar, doğal ışığa ve çevredeki yeşilliklere erişim sağlayarak öğrencileri sınıflar arasında geçiş yaparken canlandırıyor. Ortaya çıkan Aiko Eğitim Kurumu, doğayla kusursuz bir şekilde bütünleşen ve kendine özgü ve yenilikçi tasarımıyla karakterize edilen dinamik ve uyumlu bir öğrenme ortamıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi: Mimarlar: TAISEI DESIGN Planlayıcılar Mimarlar ve Mühendisler

 

 

 

 

 

Yüzölçümü: 9515 m²

 

 

 

 

 

Yıl: 2021

 

 

 

 

 

Fotoğraflar: Nacasa & Partners

 

 

 

 

 

Üreticiler:ŞİRKET A.Ş., Fuji Kanat, Panasonic, SANKO METAL ENDÜSTRİYEL A.Ş. LTD, Toto

 

 

 

 

 

Yüklenici: Taisei Corporation

 

 

 

 

 

Tasarım Ekibi: Masako Inouchi, Kozaburo Hasegawa, Yoshiyuki Kawai, Tomoya Obata

 

 

 

 

 

Yapı Mühendisleri: Kohei Shimamura, Yusuke Sugiyama, Yuki Morita

 

 

 

 

 

Mep Mühendisleri: Yoshio Murata, Satoshi Shimizu, Takuya Suzuki, Yasuhiro Yamanaka, Syunsuke Irie

 

 

 

 

 

Peyzaj Tasarımı: Ako Fujisawa

 

 

 

 

 

Müşteri: AIKO Eğitim Kurumu

 

 

 

 

 

Şehir: Matsuyama

 

 

 

 

 

Ülke: Japonya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir