9. UITP Hafif Raylı Sistemler Konferansı İstanbul’da gerçekleşti. Türkiye’nin ulaşım sistemi üzerinde olumlu etki yaratması beklenen konferansı Mimdap okurları için izledik.

UITP hakkında
1885 yılında kurulan, 90 farklı ülkeden 3100 üyesi bulunan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP), toplu taşımacılık sektöründe dünyadaki en büyük sivil toplum kuruluşudur. Bünyesinde toplu taşımacılık işletmecileri, yerel ve ulusal düzenleyici idareler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlar yer almaktadır.UITP;

 • Tüm ulaşım aktörleri için bir ağ;
 • Yeni iş olanakları sağlayan bir katalizör;
 • Bilgi ve deneyimin global merkezi;
 • Toplu taşımacılık ve sürdürülebilir ulaşımın destekleyicisi ve savunucusu;
 • Yenilik ve ileriye dönük çözümlerin teşvik edicisi konumundaki dünyanın toplu taşımacılık alanındaki en önemli kurumudur.

UITP’nin toplu taşımacılığın çeşitli alt başlıkları ile ilgili çalışma komisyonları bulunmaktadır. Bunlar arasında metro, otobüs, hafif raylı sistemler, bölgesel raylı sistemler, deniz taşımacılığı, taksi, endüstri kuruluşları ve düzenleyici idareler komisyonları bulunmaktadır.

UITP’nin ayrıca Kurumsal Yönetim, İnsan Kaynakları, Kalite, Bilgi Teknolojileri, Pazarlama, Güvenlik ve Sistem Emniyeti, Sürdürülebilir Gelişme, Ulaşım Ekonomisi gibi tematik alanlarda da çalışma komisyonları da bulunmaktadır.

Bu komisyonlar kendi alanları ile ilgili yılda en az 2 defa toplanıp önemli konularda karşılıklı bilgi alışverişini sağlarlar. İlgili konulara dönük periyodik olarak konferans, çalıştay, seminer ve eğitim programları düzenlenir, fuarlar organize edilir.

UITP’nin Türkiye’deki üyeleri:

 • ASİS Elektronik
 • Belbim
 • BurulAŞ / Bursaray
 • EAS Elektronik
 • Gaziantep Belediyesi
 • İDO
 • İETT
 • İstanbul Ulaşım A.Ş.
 • İzmir Metro
 • Kentkart
 • Polaris Elektronik
 • Rayder
 • TemSa
 • Yapı Merkezi’dir.

UITP Hafif Raylı Sistemler Konferansı İstanbul’da
9. Dünya Hafif Raylı Sistemler Konferansı “Daha Yaşanabilir Kentler için Hafif Raylı Sistemler” teması ile 11-13 Haziran 2008 tarihlerinde İstanbul’da, İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin ev sahipliğinde düzenlendi.

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından 2 yılda bir düzenlenen Dünya Hafif Raylı Sistemler Konferansı, hafif raylı sistem taşımacılığı sektör liderlerinin buluşması, sektörün durumunun değerlendirilmesi ve geleceğinin daha iyi şekillendirilebilmesi için oluşturulan; diğer yandan hafif raylı sistemler ile ilgili olarak, gelecekte kentlerin gündemine gelebilecek konuların önceden değerlendirildiği dünyanın hafif raylı sistemler alanındaki en büyük organizasyonudur.

Tanıtımının “Keep the world cool with LRT” (hafif raylı sistem ile dünyayı serin tut) sloganıyla, bu yılki gündeminin küresel ısınma olduğu vurgulanan konferansın ilk gününde, katılımcılara İstanbul’un entegre raylı sistemini tanıtmak amaçlı kısa bir teknik gezi düzenlenirken, ikinci gününde UITP Başkanı Roberto Cavalieri ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımı ile konferanslara başlandı ve 12 ve 13 Haziran’daki sunumlarla sona erdi. İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Türkçe olmak üzere beş dilde simültane çevirinin yapıldığı konferanslara dünyanın pek çok değişik bölgesinden yaklaşık 350 kişi katıldı.

11 Haziran 2008 Çarşamba
Etkinliğin ilk günü İstanbul ve İstanbul’un raylı sisteminin tanıtılması amaçlı bir teknik gezi için ayrılmıştı. Otobüs ile Sultanahmet’e gelen konuklar, buradan gezi için özel olarak temin edilmiş bir tramvay ile Zeytinburnu-Kabataş hafif raylı sisteminin son durağı olan Kabataş’a getirildi. Burada, İstanbul’da kullanılmış ve kullanılmakta olan 2 farklı tramvay modeli tanıtılırken, Ulaşım A.Ş.’den gelen uzmanlar, konuklara bu sistem hakkında ayrıntılı bilgi verdiler.

Kabataş’tan füniküler hattı ile Taksim Metrosu’na geçen konuklar, Şişli istasyonu’na kadar da metroyu kullandılar. Böylelikle Ulaşım A.Ş. tarafından teknik geziye katılanlara “Entegre Raylı Sistem” ayrıntısıyla tanıtılmış oldu.

12 Haziran 2008 Perşembe

İkinci gün, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katılımıyla konferans açılışı gerçekleştirildi. Açılışta ayrıca İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız, Sırbistan Hafif Raylı Sistemler Kürsü Başkanı Slaven Tica, UITP Başkanı Roberto Cavalieri ve Bordeux Belediyesi Sürdürülebilir Gelişme Departmanı Başkanı Anne Walryck de birer konuşma yaptı.

Açılışın ardından konferansın “Türkiye’de Hafif Raylı Sistemler” konulu ilk oturumuna geçildi. UITP Genel Sekreteri Hans Rat’ın başkanlığındaki bu ilk bölüme, Gebze Teknoloji Enstitüsü ve İMP’de görev yapmakta olan Yrd. Doç. Dr. Darçın Akın, İstanbul Ulaşım A.Ş. Elektrik ve Elektronik Montaj Birimi Müdürü Süleyman Açıkbaş, İstanbul Ulaşım A.Ş.’de uzman olarak bulunan Şerafettin Dilaver ve Kayseri Hafif Raylı Sistem Müdürü Feyzullah Gündoğdu konuşmacı olarak katıldı.

Yrd. Doç. Dr. Darçın Akın, “Anadolu’da Hafif Raylı Sistemlerin Gelişimi: Büyüyen Bir Pazar” konulu sunumunda temel olarak, İstanbul, Anakara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Konya, Kayseri, Gaziantep ve Samsun’da hafif raylı sistemin gelişimini anlatırken; Süleyman Açıkbaş, “İstanbul Raylı Sisteminde Enerji Tüketiminin Kontrolü” konulu sunumuyla, raylı sistemlerde daha az enerji tüketimi sağlamanın yollarından bahsetti. “İstanbul Cadde Tramvayı Rehabilitasyon ve Modernizasyonu” konulu sunumu ile Şerafettin Dilaver, tramvay hattında yapılan iyileştirme çalışmalarında geliştirdikleri yöntemleri; “Toplu Taşımada Yöntem Seçimi” konulu sunumuyla Feyzullah Gündoğdu, Kayseri’de raylı sistemin güzergahı ve türünün seçiminde izledikleri yöntemleri anlattı.

Sunumların sonunda katılımcılardan raylı sistemlerin oluşturulmasında kullanılan parasal kaynaklar konusunda gelen soruya, Feyzullah Gündoğdu “Hazine destekli uluslararası krediler ile bu sistemler oluşturulmakta” yanıtını verdi. Hans Rat’ın, Anadolu kentlerindeki hafif raylı sistem kullanımındaki dalgalanmaların nedenini sorması üzerine ise, Yrd. Doç. Dr. Darçın Akın, bunun, otobüs şirketleriyle olan rekabetten ya da dönemsel kalite düşüklüğünden kaynaklanmış olabileceğini ancak bu konuyu ayrıntılı olarak incelemediklerini söyledi.

Birinci oturumun sonunda Hans Rat, tüm bu sunumlarla, Türkiye’de hafif raylı sistemin hızla yükseldiğini, enerji kullanımı konusunda bilicin yüksek olduğunu, Türkiye’nin özellikle bu konuda yatırım ve yeniliklere açık olduğunu gördüklerini ve sadece bunların dahi Türkiye’nin AB’ye girmesi için önemli birer neden olduğunu vurguladı.

Hafif Raylı Sistemler Komite Başkanı Georg Drechsler’in başkanlığında gerçekleşen ikinci oturumun başlığı “Hafif Raylı Sistemler, Kentler ve Sürdürülebilirlik” idi. Bu oturuma, “İklim Değişikliği: Hafif Raylı Sistemlerin Gelişimi ve Fırsatlar” başlıklı konuşması ile UITP’nin Onursal Başkanı Wolfgang Meyer; “Doğru Hizmet Seviyesi için Doğru Yöntem: Karmaşık Bir Tartışmaya Açıklık Getirme Girişimi” başlıklı sunumuyla Londra Ulaşım, Hafif Raylı Sistemler Proje Müdürü Luke Albanese ve “Hafif Raylı Sistem Başarı Koşulları: Politika, Pazarlama ve Mühendisliğin Kesişim Noktası” başlıklı sunumuyla Dresden Belediyesi Finans ve Teknik Müdürü Reiner Zieschank konuşmacı olarak katıldı.

İlk konuşmacı olan Wolfgang Meyer, dünyada karbondioksit salınımının %20’sinin özel araçlar tarafından olduğunu belirtti. Bu nedenle özel araç kullanımının azaltılması, kullanılacak özel araçların ve kamu servislerinin düşük emisyonlu olması yönünde stratejiler geliştirilmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Bu konuda raylı, özellikle de hafif raylı sistemlerinden bahseden Meyer, Türkiye’nin gerçek bir hafif raylı sistemler ülkesi haline gelmek üzere olduğunu ve kullanılan ikinci el araçların, bu sistem için çok büyük yatırımların şart olmadığını da gösterdiğini söyledi.

Londra’da hem Hızlı Otobüs Sistemi (Bus Rapid System -BRT ) hem de Hafif Raylı Sistem üzerine çalışmalar yapan Luke Albanese, bu oturumun ikinci konuşmacısıydı. Birbiriyle eşdeğer olmayan kentleri kıyaslamamak gerektiğini vurgulayan Albanese, kente uygun ulaşım sisteminin belirlenmesinde ulaşım ihtiyaçları, talep, kentin vizyonu ve yapılmış planlar, kentin alışkanlıkları ile paranın önemli etkinler olduğunu söyledi. Bu nedenle önce kentin ihtiyaçlarının belirlenmesinin, ardından nasıl bir ağ entegrasyonu kurulabileceğinin düşünülmesi gerektiğini belirten Albanese, “özel araç kullanımını azaltmak istiyorsak, toplu taşımada kaliteye önem vermeliyiz” dedi.

Dresden’i, “içinden su geçen bir kent” olduğu için İstanbul’a benzettiğini söyleyen Reiner Zieschank oturumun üçüncü konuşmacısıydı ve Dresden’de maliyetleri azaltmak için yer yüzeyindeki sistemleri tercih ettiklerini belirtti. Oluşturulacak ulaşım sistemlerinde siyaseti ve pazarlama sistemini gözönünde bulundurmanın öneminden bahseden Zieschank, pazar araştırmasının gerekli verileri sağladığı, siyasi sistemin ise çerçeve koşullarını oluşturduğu için önemli olduğunu belirtti. Kentteki yeşil raylar ve hem otobüs hem de tramvayın durabildiği ve engelliler için de kolaylık sağlayan alçak duraklardan örnekler veren teknik müdür, raylı sistem kullanılmının yaygınlaştırılmasında reklamın ve pazarlama stratejilerinin önemli rol olduğunu söyledi.

Raylı sistem kullanımına yönelik reklamlar

Yeşil raylar ve alçak duraklar

Üçüncü oturumun başkanı Hafif Raylı Sistemler Komitesi Başkan Yardımcısı Leo Haring, konuşmacıları “Haifi Raylı Sistemin Yükselişi, Şekil Değişimine ve Çevreye Etkisi: Fransa ve Grenoble Örneği” konulu sunumuyla SEMITAG Genel Müdürü Joël Pitrel; “Evergreen Hafif Raylı Sistemi: Vancouver için Sürdürülebilir Çözümler Geliştirme” konulu sunumuyla Ulaşım Plancısı Alan Jones ve “Hafif Raylı Sistem için Operatörün Önemi ve Kamu-Özel İşbirliklerinleri Deneyimi” konulu sunumuyla Transdev Operasyon Müdürü François-Xavier Perin oldu.

Joël Pitrel, Hafif Raylı Sistemlerin şehrin manzarası üzerindeki etkisini resimli örneklerle anlattı. Yeşil raylar ve ilgi çekici tramvay tasarımlarının kent imajını olumlu yönde etkileyeceğini ve raylı sistemlere verilecek geçiş öncelikleri ve sağlanacak entegrasyonların kullanımı arttıracağını belirten Pitrel, tramvaylı kentlerde tramvaysız kentlere oranla toplu taşım kullanımının %50 daha fazla olduğunu söyledi.

Raylı sistemlerde geçiş öncelikleri ve entegrasyonlar

Yeşil raylar ve ilgi çekici tramvay tasarımları

Raylı sistemler kentin görüntüsünü olumlu etkileyebilir

İstatistiklerde “en yaşanılabilir kent” olarak sözedilen Vancouver örneğinde öncelikle yaşanılabilir bir bölge gelişim planı yapıp daha sonra şehrin büyümesini sınırlamak için önlemler aldıklarını anlatan Alan Jones, artık yer üstü sistemlerinde devrim yaşanmaya başlandığını ve hava trenlerinin geliştiğini ve yaygınlaştığını söyledi ve Vancouver’da hava trenlerinin ulaşıma entegrasyonunu anlattı.

Vancouver’da hava treni

13 Haziran 2008 Cuma
Konferansın üçüncü ve son günü Hafif Raylı Sistemlerin teknik özelliklerine yoğunlaşan sunumlar yapıldı. Günün öğleden önceki iki oturumunun konusu “Altyapı”, Öğleden sonraki iki oturumun konuları ise sırasıyla “İşletim” ve Hafif Raylı Sistem Geliştirmeleri” oldu.

Dördüncü oturumun başkanı Transdev SA Ekspertiz Müdürü Christian Buisson, konuşmacıları “Brüksel’de 94. Haatın Uzatılması” konulu sunumuyla Brüksel Toplu Taşıma Başkanı Christian Dochy; “Kent Merkezinde Üstten Kablolaması Olmayan Hafif Raylı Sistemler” konulu sunumuyla Veolia Ulaşım Büyük Projeler Başkanı Didier Fremaux ve “Galat Köprüsü’nde Üst Kabloların Güç Kaynağı” isimli çalışmasıyla Furrer+Frey Proje Müdürü Daniele Apicella idi.

Galata’da Yapılan Çalışma

Aynı başlık altındaki beşinci oturumun başkanlığını ise Hafif Raylı Sistem Baş Mühendisi Thomas Potter üstlendi. Bu oturuma İstanbul Ulaşım A.Ş.’den Hafif Raylı Sistem Onarım Şefi Veysel Arlı “İstanbul’da Gürültü Azaltma Ölçümleri” isimli sunumuyla; teknik müdür Ronald Juhrs “Leipzig’de Yeni Bakım Merkezi Kurulması” başlıklı sunumuyla STUVA’dan Friedrich Krüger; “Kentsel Çevrede RAylı Sistemlerin Kurulumu” başlıklı sunumuyla CDM N.V. Satış Mühendisi Bruno Meira Y Duran konuşmacı oalrak katıldılar.

İşletme konulu altıncı oturumda Klaus-Dietre Lohrmann başkanlık ederken Herbert König “Münih’te Tramvay Öncelikli Trafik Işıklarının Ekonomik ve Çevresel Faydaları” konusunda; Yarra Tram Genel Müdürü Dennis Cliche “Melbourne’de Tramway İşletiminde Yeni Bakış Açıları: Düşünen Tramvay” konusunda;EFACEC Reklam Müdürü Pedro Pinto ise “Hafif Raylı Sistemler İçin Basit, Güvenilir ve Düşük Maliyetli Kontrol Sistemleri” konusunda sunumlar yaptılar.

Konferansların sonuncusu Hafif Raylı Sistemler Kürsü Başkanı Slaven Tica’nın başkanlığını yaptığı ve ana sponsorlardan Alstom Ulaşım Ürün Pazarlama Müdürü Reinhard Christeller’in “Alçak Tramvaylar Yeni Gelişmelerle Karşı Karşıya”; Bombardier Ulaşım İş Geliştirme ve Ürün YÖnetim Müdürü Dr. Rolf Erfurt’ un “Hafif Raylı Sistem Pazarında Son Trendler”; Siemens Ulaşım Sistemlerinden Peter Eckert’ in “Etkin Enerji Kullanımlı ve Üst Bağlantı Kabloları Bulunmayan Tramvaylarda İşletim”; Skoda Reklam Müdürü Jaromir Jelinek’in “Sektördeki Başarılı Bir İsimden Ucuz Çözümler” konulu sunumları ile katıldığı Hafif Raylı Sistemlerdeki Gelişmeler başlıklı yedinci oturumdu. Düşük maliyetli ve kent estetiğine olumlu etki katacak tramvayların tanıtıldığı bu oturum, üreticilerin reklamı niteliğindeydi.

UITP Hafif Raylı Sistemler Konferansı yine Slaven Tica’nın kapanış konuşması ile sona erdi.

mimdap

One Comment

 1. Çok önemli bir bilgi birikimi sağlamışsınız. Hafif raylı sistem dendiğinde ülkemizde fazla ciddiye alınmaz bir konudur ama bu kadar kapsamlı oluşu beni şaşaırttı doğrusu.
  Saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir