Avusturyalı mimarlar Coop Himmelb(l)au’nun Los Angeles’ın merkezinde tasarladığı, görsel sanatlar ve sahne sanatları eğitimi verecek olan “9 Numaralı Lise” binasının yapımı tamamlandı ve 2009 eylül ayında açılması bekleniyor.

Binanın merkezinde bulunan yaklaşık 1000 kişilik çok amaçlı salon, 1800 öğrencisinin yanı sıra, üyeler ile yerel halkın da kullanımına açık kamusal bir alan haline gelecek ki, Grand Avenue bölgesinde böyle bir alanın eksikliği hissediliyordu.

Her öğrenci, tamamı sanat dallarından olmak üzere dört farklı akademiden birine kayıt olabilecek ve bu akademilerin her birinin kendi binası da kampus içinde tiyatro, kütüphane ve kafeteryanın binalarıyla birlikte yer alacak.

Coop Himmelb(l)au’nun tasarım konsepti, mimari simgeleri, Los Angeles halkının sanata bağlılığını gösterecek şekilde kullanmak üzerine kurgulanmış. Her biri Los Angeles Kent merkezi ve kendi programı ile ilişkili olan üç heykelimsi bina, tıpkı satranç taşları gibi, altıgen master planı mekansal ve enerjik olarak yeniden tanımlayacak. Tiyatro binasının kulesine “#9” şeklinde spiral olarak yapılan şekil, hem kentte sanatın görünür bir simgesi hem de öğrenciler için işaret şeklinde olacak. Kulenin içerisinde ise, kent manzaralı bir konferans ve sergi salonu yapılması planlar arasında…

Kaynak: World Architecture News

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir