Kanada'daki konferans merkezi
Populous, Stantec ve S2 Mimarlık Batı Kanada’nın en büyük kongre merkezinin açılışını yapıyor
Kate Mazade
Populous , Stantec ve S2 Architecture, Calgary , Alberta’da bakır renkli geniş bir kubbeye sahip bir kongre merkezini genişletmek için bir araya geldi .

Haziran 2024’te açılışı yapılan Stampede Park’taki BMO Merkezi , 33.000 doluluk kapasitesiyle Batı Kanada’nın en büyük kongre merkezidir.

Stampede Park'ın iç kısmındaki BMO Merkezi
Populous, Stantec ve S2 Mimarlık, Stampede Park’taki BMO Merkezi’nde işbirliği yaptı

Küresel tasarım stüdyoları Populous ve Stantec arasındaki işbirliği ; ve Kanadalı S2 Mimarlık stüdyosu tarafından gerçekleştirilen 565.000 metrekarelik (52.490 metrekarelik) genişleme, kongre merkezini 1 milyon metrekareye (92.900 metrekare) getiriyor.

Başlangıçta Calgary Stampede Roundup Center olarak bilinen bina 1981’de açıldı. Vancouver merkezli Chandler Kennedy Architectural Group’un 150.000 metrekarelik (13.935 metrekare) tasarımı, en son yenileme için yıkılmadan önce 2009 ve 2020’de genişletmelerden geçti.

Bakır renkli cephe
Tasarımın odak noktası bakır renkli, kompozit metal panel cephe ve çatı hattıdır.

Kanada ve Alberta hükümetlerinin yanı sıra Calgary Şehri de 500 milyon dolarlık genişlemeyi finanse etti.

“Proje için temel tasarım itici güçlerimizden biri, tasarım ekibini ‘Dünyanın En Harika Açık Hava Gösterisi’ olarak da bilinen 10 günlük Stampede Festivali’nin enerjisini ve duygularını bünyesinde barındıran bir çözüm yaratmaya zorlayan Stampede 365’ti.” Populous’un kıdemli müdürü Michael Lockwood, Temmuz ayında yapılması planlanan popüler yıllık rodeoya atıfta bulunarak Dezeen’e söyledi.

İç toplantı alanları
Tasarımda çeşitli toplantı alanları yer aldı

Kentleşmiş bir bölgede yer alan genişleme – sergi alanı, 38 yeni toplantı odası, iki balo salonu ve merkezi bir toplanma alanı – Calgary’nin çevresindeki manzaradan ilham aldı: Rocky Dağı’nın etekleri, Bow ve Elbow nehirleri ve çayırlar.

Tasarımın odak noktası bakır renkli, kompozit metal panel cephe ve çatı hattıdır. 170 metrelik (52 metre) kavisli kanopi kamusal alana uzanıyor ve kanopinin alt tarafındaki binlerce programlanabilir LED ışıkla ziyaretçileri ana girişe yönlendiriyor.

Konferans merkezinin iç kısmı
Genişletme tasarımı Calgary’nin çevresindeki manzaradan ipuçları alıyor

Dokulu, yansıtıcı kaplama, kentsel bir ortamda kırsal programlamaya referans vermek için “kemer tokasının parlaklığını” taklit ediyor.

Dışarıda, pavyon toplanma alanı, perakende satış seçenekleri ve bir kafe ile halka açık bir meydan yıl boyunca kullanılabilir. Sanatçı Gerry judah’ın 70 metre yüksekliğinde (21 metre) çelik bir heykeli bulunmaktadır . Suyun Ruhu adı verilen heykel, 200 dikey çelik boruya sahip ve Stampede Park’ın 14 parçalık kamusal sanat koleksiyonunun en önemli parçası.

Siyah merdivenli merkezi atriyum
Merkezi bir atriyumda anıtsal bir siyah merdiven bulunur

İçeride, anıtsal bir siyah merdivene ve “Kanada’nın en büyük kapalı şöminesine” sahip merkezi atriyum, geniş bir tavan penceresi ve Calgary siluetinin manzarasını sunan tavandan tabana pencerelerle aydınlatılıyor.

Esnek iç mekanlar özelleştirilebilir toplantı alanları ve mola alanları için değiştirilebilirken, kovboy çizmesi üreticisi Alberta Boot’un imzalı Calgary dikişini taşıyan deri kaplı kapılar gibi küçük ayrıntılar yerel kültüre küçük referanslar sağlıyor.

Lockwood, “Şehirsel açıdan, genişletilmiş BMO Merkezi için dinamik çözüm, hem dünyanın dört bir yanından misafirleri davet eden uluslararası bir etkinlik simgesi, hem de Calgaryalıları yıl boyunca Stampede Park’ı ziyaret etmeye ve eğlenmeye teşvik etmek için topluluğa sıcak, davetkar bir yol göstericidir.” dedi. .

Lockwood, “Alan ve peyzaj çözümleri binlerce insanın hareketini kolaylaştırırken, mimari de hayranlık ve merak duygusu uyandırıyor – bu da insanda Stampede Festivali’ne katılmanın nasıl bir his olduğunu gösteriyor” dedi. “Genişletilmiş BMO Merkezi, Calgary silüetine çarpıcı bir eklentidir ve kökleri kentsel dokuya ve Stampede Markasına sıkı sıkıya bağlıdır.”

Kongre merkezinin iç kısmı
Ekip, genişlemenin yeni nesil kongre merkezi tesislerine öncülük edeceğini umuyor

Ekip, genişlemenin çevredeki manzarayı ve toplumu kutlayan ve onlarla bağlantı kuran yeni nesil kongre merkezi tesislerine öncülük edeceğini umuyor.

Yakın zamanda tamamlanan diğer kongre merkezleri arasında Heilongjiang’da MAD tarafından yapılan kıvrımlı çatılı Yabuli Çin Girişimciler Forumu ve Hangzhou, Çin’de Superimpose Architecture tarafından hazırlanan The Arcade’in yer altı ticari alanları yer alıyor.

Fotoğraflar Tom Harris’e aittir .


Proje kredileri:

Baş danışman + kayıtlı mimar, mekanik ve elektrik: Stantec
Tasarım mimarı: Nüfuslu
Tasarım danışmanı: S2 Mimarlık
Geliştirme yönetimi: Calgary Municipal Land Corporation
İnşaat yönetimi: PCL İnşaat
Proje yönetimi: M3 Geliştirme Yönetimi
Yapı mühendisleri: RjC ve MKA
Erişilebilirlik danışmanı: Level Playing Saha
Peyzaj mimarı: O2 Planlama ve Tasarım
İnşaat mühendisi: Urban Systems
Convention mekân operasyon uzmanı: HLT Advisory Inc.

Kaynak: Dezeen

One Comment

  1. Çok baskın bir kütle tasarımı, hem akılda kalıcı hem de çatının yere değdirilmesi oldukça başarılı. Bu şekil üretiminin bazı benzerleri var ama oransal olarak doğru kurgulanmayınca sonuç itici bile olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir