Nguyen Van Huyen ilkokulunun eski arazisini benimseyen Vietnam Matematik İleri Araştırma Enstitüsü (VIASM), 1.800 metrekarelik inşaat alanına sahip 2.127 metrekarelik bir alana yayılıyor. Matematiğin Geliştirilmesi Ulusal Programı (2010-2030) için özel olarak hazırlanan site, özelleştirilmiş bir mekansal çerçeve içerisinde uluslararası, disiplinler arası alışverişi barındıracak şekilde titizlikle hazırlanmıştır.

Vietnam Enstitüsü

 Tasarım Konsepti

Yapı, matematiksel sembollere gönderme yaparak tüm perspektiflerdeki asimetrik desenleri ustalıkla birleştiren uyumlu bir mimari dil sergiliyor. Tasarım, orijinal U şeklini korurken, üst seviyeye bir bağlantı köprüsü ekleyerek daha kompakt bir blok oluşturarak onu yükseltiyor. Tüm işlevsel alanları açık bir iç avluya bağlayan bir koridor aracılığıyla kesintisiz bir akış sağlanarak Vietnam Enstitüsü genelinde havadar ve birbirine bağlı bir ortam korunuyor.

Vietnam Enstitüsü

Orijinal avlu, üstündeki yeni avluyla çok amaçlı bir salona dönüştürülüyor. Tropikal sıcaklık göz önüne alındığında, Vietnam Enstitüsü’nün tüm cepheleri sürekli olarak çift kabukla süslendi; görsel kancalar ve ışık, gölge, ağaç, rüzgar ve kuş gibi zıt ayrıntılar verildi. Buradaki fikir , doğayla bütünleşerek liberal ve ilham verici bir ortam yaratmaktır .

Vietnam Enstitüsü

Proje Bilgileri:

Mimarlar: 1+1>2 Mimarlar
Alan: 4014 m²
Yıl: 2020
Fotoğraflar: Trieu Chien
Üreticiler: Daikin, Europe Corporation jSC, Panasonic, Pomina Steel Corporation, Rang Dong Light Source & Vacuum Flask joint Stock Company, Tra River Construction And Tourism Anonim Şirketi, Viet Phap Group, Viglacera Corporation jSC
Sorumlu Mimarlar: Hoang Thuc Hao, Vu Xuan Son, Nguyen Xuan Ngoc
İnşaat ve Yapı Mühendisi: Nguyen Phuong Le, Trinh Quang Dung
Müşteri: Proje Yönetim Kurulu Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim
Saha Alanı: 2127 m2
Mevcut Brüt Taban Alanı: 1800 m2
Yenileme Sonrası Brüt Taban Alanı: 4014 m2
Ülke: Vietnam

 

Kaynak: www.arcch2o.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir