Snøhetta “bir ağacın altında oturmak” hissini taklit etmek için kütüphane yaratıyor

Lizzie Crook
Uluslararası stüdyo Snøhetta , Çin’deki Pekin Şehir Kütüphanesi’ni tamamladı ; ağaç benzeri yüksek sütunlar ve tepe görünümündeki odalarla dolu, cam kaplı bir bina.

Pekin’in Tongzhou bölgesinde bulunan kütüphane, Snøhetta tarafından “kütüphanenin 21. yüzyıldaki geçerliliğini yeniden sağlamak” için tasarlandı ve tipoloji için “yeni bir vizyon” sunmayı amaçlıyor.

Tasarımı doğal manzaralara ve ziyaretçilerin dışarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olan, onları ekranlardan uzaklaştıran önceliklere dayanıyor.

Snøhetta Çin’deki Pekin Şehir Kütüphanesini tamamladı

Snøhetta ortağı Robert Greenwood, “Teraslı manzara ve ağaç benzeri sütunlar, ziyaretçileri bakışlarını kaldırmaya ve belli bir mesafeye odaklanarak büyük resmi görmeye davet ediyor” dedi.

“Burası bir ağacın altında oturup en sevdiğiniz kitabı okuyabileceğiniz bir yer” diye devam etti.

“Pekin Şehir Kütüphanesi’nin nesiller arası bir özelliği var; burada hikayelerinizi çocuklara aktarabilir ve onları sevdiğiniz kitaplarla tanıştırabilirsiniz.”

Yüksek sütunlarla dolu cam kaplı bir yapıdır.

Pekin Şehir Kütüphanesi, 2018’de uluslararası bir yarışmanın galibi seçildikten sonra 2022’de halka açıldı. Snøhetta tarafından yerel stüdyo ECADI ile işbirliği içinde tamamlandı .

 

Snøhetta’ya göre bu, Tongzhou’da bölgeyi “canlı bir sanat ve kültür destinasyonuna” dönüştürmesi umulan üç yeni büyük kültür binasından biri.

Sütunların ağaçları taklit etmesi amaçlanıyor

Pekin Şehir Kütüphanesi’nin kalbi, katmanlı oturma yerleri, merdivenler ve kitap raflarıyla sıralanan bir dizi tepe benzeri tepeyle dolu 16 metre yüksekliğindeki bir atriyum olan Vadi’dir. Merkezinden dolambaçlı bir yürüyüş yolu geçiyor.

 

Yakındaki Tonghui nehrini anımsatması amaçlanıyor ve kütüphanenin kuzey ve güney girişlerini birbirine bağlayan ana dolaşım alanı olarak hizmet ediyor.

İçeride bir dizi tepe benzeri tümsek var

“Vadiden yükselen teraslı tepeler, zemin, oturma yeri ve raf görevi gören, daha geniş alanla bağlantıda kalarak dinlenme, konuşma veya sessizce okuma fırsatları sunan gayri resmi bir alan olarak hizmet veren, heykelsi bir iç arazi oluşturmak üzere tasarlandı. ” dedi Snohetta.

Tepelik tümseklerin altında okuma ve konferanslar için bir dizi özel alan bulunuyor ve tümseklerin bazı kısımları ev masaları olarak düzleştiriliyor. Pekin Şehir Kütüphanesi ayrıca performanslar ve kitap restorasyonu için alanlar da içermektedir.

Sütunlar, bir ağaç örtüsünü çağrıştıracak şekilde zirve noktalarında düzleşiyor

Kütüphanenin en dikkate değer detaylarından biri, çatıyı desteklemek için zirvelerinde “mantar gibi düz panellere dönüşen” uzun, ince sütunlarıdır.

Snøhetta bunları, gölgeliğe benzeyen bir tavan oluşturmak için Çin’e özgü 290 milyon yıllık bir tür olan ginkgo ağacının yapraklarından modelledi.

Sütunlar, malzeme israfını azaltmak ve aydınlatma, akustik ve yağmur suyu toplama gibi teknolojileri entegre etmek için geliştirilmiş modüler bir tasarıma sahiptir.

 

Dışarıda, “doğayla bağı daha da güçlendirmeyi” amaçlayan cam duvarlarla çerçevelenen giriş noktalarına gerçek ginkgo ağaçları dikildi.

Höyüklerde yarı özel odalar bulunmaktadır

Projeyi tamamlayanlar, Snøhetta’nın “şu anda Çin’deki en büyük yük taşıyan cam sistemi” olduğunu söylediği cam duvarlardaki güneş ışığı kazanımını azaltan çatı çıkıntılarıdır.

Bu arada çatıya yenilenebilir enerji üretmek için fotovoltaik (BIPV) yapı elemanları entegre edildi. Genel tasarım, yeşil bina sertifikasyonunda en yüksek derece olan Çin’in GBEL Üç Yıldızını elde etti.

Ayrıca oturma yerleri ve kitap rafları da bulunmaktadır.

Stüdyo, projenin kütüphanelerin “sadece bir kitap deposu” olmaktan ziyade topluluk alanları olarak öneminin yeniden kazanılmasına yardımcı olabileceğini umduğu sonucuna vardı.

Stüdyonun kurucu ortağı Kjetil Trædal Thorsen, “Kütüphanelerin dijital çağda hayatta kalmasını ve şehre ve halka daha fazlasını verme konusunda yeni bir potansiyele sahip olmasını sağlayan şey, insanların kitaplara duyduğu sevgidir” dedi.

“Ekrandan uzakta okumanın keyfini yeniden canlandırmak için beden, zihin ve çevre arasındaki ilişkiyi yeniden yorumlamak bizim elimizde. Kütüphaneler kalıcıdır.”

Höyüklerin masaların barındırılacağı alanlarda düzleşmesi

Snøhetta, 1989 yılında Thorsen tarafından mimar Craig Dykers ile birlikte kuruldu. Stüdyo hem mimari hem de tasarım alanında uzmanlaşmıştır.

İlk kütüphanesi Mısır’daki Bibliotheca Alexandrina’ydı ve o zamandan beri ABD’deki Charlotte Mecklenburg Kütüphanesi ve Far Rockaway Kütüphanesi’ni de tasarladı.

Fotoğraf Yumeng Zhu’ya aittir .


Proje Bilgileri

 

Mimar: Snøhetta
Müşteri: Pekin Planlama ve Doğal Kaynak Bürosu
Yönetici mimar: ECADI
Yapısal, jeoteknik ve inşaat mühendisi: ECADI
Maliyet danışmanı: ECADI
Bina sürdürülebilirliği mühendisi: ECADI
Cephe ve BMU mühendisi: Eckersley O’Callaghan, Meinhardt
Aydınlatma tasarımcısı: ECADI
Ana yüklenici : Çin Demiryolu İnşaat Mühendisliği Grubu

 

Kaynak: Dezeen

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir