‘Juneteenth’in Büyükannesi’ Bayan Opal Lee’nin yönetiminde, Juneteenth’in tarihini ve özgürlük mirasını korumaya adanmış Teksas merkezli yeni müze, BIG tarafından özel olarak tasarlanmış bir alanda, kayıtlı mimar, Afro-Amerikalıların sahibi olduğu tasarım ve inşaat firması KAI Enterprises.

Başkan Joe Biden’ın Bayan Lee ile birlikte Juneteenth Ulusal Bağımsızlık Günü Yasasını imzaladığı 17 Haziran 2021’de ABD’de federal tatil ilan edilen Juneteenth (19 Haziran), Özgürleşme Bildirgesi’nin uygulanmasını ve geri kalanın serbest bırakılmasını anıyor. 19 Haziran 1865’te hem Teksas’ta hem de yeni reformdan geçirilen Amerika Birleşik Devletleri’nde köleleştirildi.

 

 

 

Güney’in en az hizmet alan topluluklarından biri olan Fort Worth, Teksas’ın Tarihi Güney Yakasında yer alan Ulusal Juneteenth Müzesi, eğitimin merkez üssü olacak. , Juneteenth’in ulusal ve küresel olarak korunması ve kutlanması, Afro-Amerikan özgürlüğünün önemi hakkında sergilere, tartışmalara ve etkinliklere ev sahipliği yapmak. Temelini 2023’te atması beklenen 50.000 metrekarelik yeni binada sürükleyici galeriler, bir iş kuluçka merkezi, yerel satıcılar için yemek salonu, Black Box esnek alanı ve bir tiyatro bulunuyor.

“Ulusal müzenin ilerlediğini görmek, gerçekleşen bir hayal. Neredeyse 20 yıldır tam da bu noktada küçük bir Juneteenth Müzesi’ne sahibim ve buranın tartışma, işbirliği ve öğrenme için merkezi bir yer haline geldiğini görmek, yürüyüş kampanyamdan Washington DC’ye, imza kampanyasına kadar bir sonraki adım gibi görünüyor. ve Juneteenth’in federal tatil ilan etmesi. Akıllara durgunluk veren bir durum ama her şeyin gerçekleştiğini görmekten mutluyum” diyor Ulusal Juneteenth Müzesi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Bayan Opal Lee.

 

 

 

 

 

Fort Worth’taki Tarihi Southside mahallesi, 1960’larda I-35W otoyoluyla bölünmüştü; bu dönemde büyük altyapı projeleri, ülke çapında ağırlıklı olarak düşük gelirli toplulukların yaşadığı mahalleleri kesmişti. Yerel Fort Worth topluluğuyla yakın işbirliği içinde tasarlanan Ulusal Juneteenth Müzesi, bu mahalle için kültürel ve ekonomik bir dayanak sağlamayı ve gelecekteki canlılığını garanti altına almak için bir katalizör görevi görmeyi amaçlıyor.

 

 

 

 

“Ulusal Juneteenth Müzesi, Juneteenth kutlamalarının siyah insanlar için sosyal, kültürel ve manevi önemini yakalayan ve aynı zamanda tüm Amerikalılar için tarihi önemini ve alaka düzeyini ifade eden bir tasarım arayışıyla BIG’e geldi. Yerel satıcıların bulunduğu bir yemek alanı, bir iş kuluçka merkezi, kara kutu tiyatrosu ve oditoryum içeren Ulusal Juneteenth Müzesi, uzun süredir ihmal edilen Tarihi Southside’ın canlı bir merkezinin merkezinde yer alacak. Umudumuz, bu binanın ulusal ve küresel bir destinasyon olarak hizmet verirken, Fort Worth’un Tarihi Southside topluluğuna açılan bir kapı haline gelmesidir. Juneteenth yalnızca Amerikan tarihi değil, aynı zamanda dünya tarihidir.” diyor BIG-Bjarke Ingels Group Ortağı Douglass Alligood.

 

 

 

 

BIG NYC Ortağı Douglass Alligood (AIA, LEED AP, NOMA) liderliğindeki BIG’in tasarım teklifi, motifler, sembolik temas noktaları ve kapsayıcı yön bulma aracılığıyla genel olarak yerel Afro-Amerikan deneyimini kucaklıyor. Tarihi Southside mahallesini tanımlayan üçgen çatılı çatılardan ilham alan müze, öğrenme, toplanma ve tefekkür için alanlar yaratmak amacıyla bireysel evlerin tarihi üçgen çatılı siluetini çıkıntılı verandalarıyla birleştiriyor.

Douglass şöyle devam etti: “Bu proje kişisel açıdan da benim için özel. Bu meslekte geçirdiğim yaklaşık 40 yılın ardından, Afro-Amerikan kültürüne odaklanan bir projenin tasarımına liderlik etme fırsatım oldu. İhtiyaçlarını gerçekten anlamak için Bayan Opal Lee ve topluluk üyeleriyle olan etkileşimimiz, birçok tasarım ilkesinin temelini oluşturdu. Siyahi bir mimar olarak bu proje kariyerimin en ödüllendirici deneyimlerinden biri.”

Müzenin dalgalı çatısı, müzenin ortasında ‘nova yıldızı’ şeklinde bir avlu oluşturmak için bir araya gelen, değişen yüksekliklerde bir dizi sırt, zirve ve vadi yaratıyor. ‘Yeni yıldız’ anlamına gelen nova yıldızı, daha adil bir geleceğe bakan Afrikalı Amerikalılar için yeni bir bölümü temsil ediyor. Kamuya açık avlu, müze ve etkinlikleri için dayanak noktası olacak. Avlunun ortasında, mozaik döşemeye, çeşitli sıcak beton renklerinde ‘yıldız patlamaları’ içeren ‘beş noktalı’ bir yıldız kazınmıştır. Yıldız, Afrikalı Amerikalı kölelerin özgürlüğünü benimseyen ve tanıyan son eyalet olan Teksas’ı temsil etmenin yanı sıra, Amerikan bayrağının 50 ABD eyaletinin tamamını temsil eden ve ülke çapındaki Afrikalı Amerikalıların özgürlüğünü temsil eden 50 yıldızına da selam veriyor.

 

 

 

Sokak seviyesindeki beş giriş, galerilere ve sergilere bireysel alanlar olarak erişime izin verirken, kamuya açık iki kapalı ‘portal’ doğrudan avluya ve ana galeri girişlerine bağlanarak alanın hem kuzeyinden hem de güneybatısından gelen ziyaretçileri cömert bir şekilde karşılıyor. sıcak, canlı renklerle tanımlanan giriş yolları. Tasarımın önemliliğini tanımlayan masif ahşap yapı, iki alanı görsel olarak birbirine bağlayarak iç mekana doğru devam ediyor.

 

 

 

Önemliliğin görsel sürekliliğine ek olarak binanın kamusal ve özel alanları da müzenin dairesel planıyla birbirine bağlanıyor; zemin katta, avluya bağlanan iki portal her bir programın yanında yer alıyor: galerilerin bir kısmı, iş kuluçka merkezi, yerel satıcılar için yemek salonu, Black Box esnek alanı ve tiyatro. Zemin kattan başlayan müze galerilerine ulaşmak için konuklar geniş resepsiyon alanına giriyor ve merdivenler veya tekerlekli sandalye erişimine uygun asansör aracılığıyla ışıkla dolu asma kata yönlendiriliyor.

 

 

 

 

 

Asma kat, avluyu saran bir sirkülasyon halkasıyla birbirine bağlanan galeri mekanlarının geri kalanını ortaya çıkarıyor. Cam, hem zemin hem de asma katların iç duvarı olarak kullanılarak açıklık ve şeffaflık hissi yaratılmış, aynı zamanda sade ahşap ve beton malzemeler tamamlanmıştır. Benzer şekilde, asma katın etrafını sardığı binanın ortasındaki çatıdan kesilen ‘nova yıldızı’, ışığın tüm mekanda yayılmasını sağlıyor. Yukarıdaki nova yıldızı şeklini saran asma kat galerileri, kelimenin tam anlamıyla yükseltilerek programların her birini fiziksel olarak birbirine bağlıyor; ziyaretçilere aşağıdaki halka açık avlunun yukarıdan bir perspektifini ve avluda bulunanlara da yukarıdaki galerilerin manzarasını sunuyor.

 

 

 

Müze binasının dışındaki plazalar ağı, yol bulma fırsatları sunarak iç mekandaki topluluk duygusunu dış mekanlara kadar genişletiyor. Cilalı beton ve terrazzo döşeme dış mekanlara kadar devam ederek kamusal ve özel alanlar arasında görsel süreklilik yaratıyor. Cömert çimler, doğal peyzaj ve ahşap oturma alanları plaza alanlarına dağılmış olup, açık hava sergileri, büyük ölçekli kurulumlar ve toplantılar için alanlar sağlamaktadır.

“Bayan Opal Lee’nin hayat boyu süren Juneteenth’i Ulusal Tatil haline getirme hayalini gerçekleştirme vizyonunun, Oval Ofis’teki imzanın Fort Worth’ta hayata geçmesine tanık olması nedeniyle KAI, BIG ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyor. KAI Başkanı ve hayat boyu öğrenen, tarih konusunda tutkulu biri olarak, ABD tarihinin dokusunun bu önemli ve önemli kısmına katkıda bulunmaktan onur duyuyorum” diyor FAIA, NCARB’dan Darren L. James.

 

 

 

 

Proje Bilgileri

 

Proje: Ulusal Juneteenth Müzesi, Fort Worth, Teksas
Mimarlar: Bjarke Ingels Group ve KAI Enterprises
Sorumlu ortaklar: Bjarke Ingels, Douglass Alligood, Daniel Sundlin
Proje Yöneticisi: Linus Saavedra Proje Lideri
: Alvaro Velosa
Proje Ekibi: Marcus Wilford, Montre’ale Jones, Florencia Kratsman, Ololade Owolabi, Abdur-Rahman Harunah, Qicheng Wu, Pooja Annamaneni, Alejandra Cortes, Terrence Chew, Bianca Blanari, Andrea Megan Hektor, Jonathan Otis Navntoft Russell, Cristina Minguela.

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir