Tasarım: Machado Silvetti

 

Machado Silvetti’nin Cam Ev Projesi: Virginian evinin kalıntılarından, evin koruma projesine dönüşümü…

 

Editör: JONATHAN HILBURG

 

Menokin havadan görünüşü, (Menokin Vakfı’nın izniyle)

 

 

 

AN, Machado Silvetti’nin Cam Ev Projesi, 2016 En İyi Tasarım Ödülü kazanan  proje olarak taçlandırdıktan sonra, 1769’lık Bağımsızlık Bildirgesi imzalayan kişinin evini korumaya başladı.

 

 

Francis Lightfoot Lee’nin 500 dönümlük Virginian tütün plantasyonundaki eski evi olan Menokin kalıntıları, Ulusal Tarihi bir dönüm noktasıdır ve bugün Menokin Vakfı’nın himayesi altındadır. Machado Silvetti’nin  restorasyona cam ile  müdahalesi açık bir şekilde sembolik olmasının yanı sıra yapısal bir istikrar yaratmaktadır; firma bunu “Menokin’de inşa eden, yaşayan ve çalışanların hayatlarına gerçek bir pencere” olarak nitelendirilmektedir.

 

 

Yeni cam zarf evin bağımsız, ancak farklı bölümlerini birleştirecek (vakıf 1995’te devralıncaya kadar parçalanma riski taşıyordu) ve proje 2023’te tamamlandığında, ziyaretçilerin tarihi kalıntıları koruyarak geçmiş formunu tamalayacak. Vakfın belirttiği gibi, koruma çalışmasına, orijinal mimari çizimler ve tarihi anket fotoğrafları da dahil olmak üzere neo-Palladian tarzı evin kapsamlı dokümantasyonu yardımcı oldu. Eckersley O’Callaghan, eksik duvarların, çatı bölümlerinin ve zeminin bölümlerinin yerini alacak olan ev projesi için cam mühendisidir.

 

 

Tabii ki, vakıf sadece bir plantasyonda oturduğunu veya bir zamanlar çevredeki tarlalarda kölelerin işlendiğini kabul etmeden Menokin’i canlandırmakla kalmıyor. Bu amaçla vakıf, devam eden arkeolojik kazıları rahatsız etmeden ziyaretçilere daha elverişli hale getirmek için manzarayı yenilemek için bir ekip kurdu. Peyzaj mimarlığı şirketi Reed Hilderbrand, vakıfla birlikte yeni yollar, bakış noktaları ve piknik noktaları eklemek için çalışıyor. 2018’de Brooklyn’in REID mimarisinden Reid Freeman, 18. yüzyıl tarla köle mahallelerinin kalıntıları üzerinde yarı daimi bir pavyon olan Anma Yapısını tamamladı.

 

 

Açık uçlu yapı, döneme uygun ahşap yapım yöntemleri kullanılarak inşa edilmiş ve boşluğa eterik, düşünceli bir kalite katarak yarı saydam kumaşa sarılmıştır. Güneş enerjili aydınlatma sayesinde, aynı zamanda geceleri plantasyondaki eski kölelere bir övgü olarak parlıyor ve yapının kalıcı bir temeli olmadığı için, gelecekteki arkeolojik kazılar durumunda çıkarılabilir.

 

 

Tarihsel çerçeveli ahşap şeffaf plastik kaplama

 

Menokin’deki Anma Yapısına Bakış (Michael Beller / Menokin Vakfı’nın İzniyle)

 

 

Menokin Vakfı’nın genel müdürü Sam McKelvey, “Cam Ev Projesi ve Menokin sitesindeki tüm girişimlerle,“ açıklamasında “amacımız tarihi viseral, gerçek ve alakalı hale getirmek ve insanlara onlar bir yerin kimliğini oluşturan hikayelerin sürekliliğinin bir parçasıdır. Menokin tarihin oluşumlarını birleştiriyor: Amerikan Kızılderili deneyimi, İngilizlerin Kuzey Amerika’ya gelişi, taş kölelik ve ayrımcılık hikayesi, sömürge dönemi ve devrimci savaş, İç Savaş ve sivil haklar kendi zamanımıza kadar gelen konular…

 

Kaynak: www.archpaper.com

 

2 Comments

  1. Cesaret diyorum, bizde olmaz, anlatamazsınız onu bir kenara bırakalım, ama iyi cesaret.

  2. örnek alınası bir tavır. bizdeki kurulların elindeki restorasyon teknikleri listesine bu çeşit uygulamalar girmiş midir bilinmez, muhtemelen hoş karşılamazlar ama denemek lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir