MAD Architects, uzun süredir beklenen 2040 Paris Olimpiyatları Su Sporları Merkezi için çevre dostu tasarım önerisini açıkladı

 

 

Son projeleri Gardenhouse’un ardından MAD Architects, modern mimariyi en sürdürülebilir, çevre dostu inşaat teknikleriyle birleştirerek bir kez daha iş başında.

 

 

 

Bu kez, Ma Yansong liderliğindeki Pekin merkezli mimarlık firması MAD Architects’ten, 2040 Paris Olimpiyatları için Su Sporları Merkezi’ni tasarlamak için uluslararası yarışmanın bir parçası olması istendi. MAD, tasarım üzerinde çalışmak üzere tamamı Fransız mimarlık stüdyosu olan Jacques Rougerie Architecture, Atelier Phileas Architecture ve Apma Architecture ile işbirliği yaptı.

 

 

 

 

Paris Olimpiyatları

 

Kalıcı veya geçici altyapıda düzenlenecek olan Paris Olimpiyatları için iki büyük mekân inşa edilecek 36 mekân var; Aquatic Center bunlardan biri. 2024 Paris Olimpiyatları’nın amacı, bu etkinliğe neredeyse hiç karbon ayak izi üretmeyecek şekilde ev sahipliği yaparak çevresel değişimi teşvik etmektir.

 

Su Sporları Merkezi, Olimpiyatlar sırasında 5.000 ziyaretçiyi ağırlayacak şekilde donatılmıştır, ancak merkezi etkinlikten sonra bile kullanışlı hale getirmek için, orijinal kapasitesinin yalnızca yarısını barındıracak şekilde kolayca dönüşebilir.

 

Aquatic Centre, Paris’in Saint-Denis bölgesinde, Stade de France’a son derece yakın bir konumda yer almaktadır. 2024 Paris Olimpiyatları’nın açılış ve kapanış törenlerine Stade de France ev sahipliği yapacağı için yer seçimi son derece önemlidir. Bir otoyol, Aquatic Center’ı Stade de France’tan ayırdığı için, iki mekanı birbirine bağlamak ve ziyaretçilerin birinden diğerine geçişini kolaylaştırmak için dinamik bir yaya köprüsü inşa edilecek.

 

 

 

 

 

Paris Olimpiyatları

 

Tasarım, Paris’in benimsediği son sürdürülebilir kalkınma ve çevre koruma yaklaşımlarıyla uyumludur. Merkez, projenin karbon ayak izini azaltan% 70 ahşaptan inşa edilmiştir. Tasarım ekibi ayrıca ışık ve enerji tüketimini azaltan büyük güneş panelleri ve sulama için yağmur suyunu toplayan su geri dönüşüm sistemi gibi çevreye duyarlı tasarım stratejileri kullandı. Merkezi çevreleyen düzlükler yaklaşık 6000 m2 genişliğindedir, bu nedenle su tüketimine özen göstermek ve atıkları en aza indirmek oldukça önemlidir.

 

 

 

 

 

MAD, önceki projelerinde olduğu gibi, enerji tüketimini korumak için pasif tasarım stratejileri kullanıyor ve mümkün olduğunca az çevresel etki bırakıyor. Paris Olimpiyatları Su Sporları Merkezi’nin dış cephesi yalnızca 360 derecelik bir projeksiyon perdesi değildir; ayrıca gün boyu doğal ışığın nüfuz ettiği beyaz yarı saydam bir perde duvarla kaplanmıştır. Merkezin içi sürekli olarak güneşle aydınlatılıyor ve perdeler duvarlarda yansımaları dans ederken bir ışık ve gölge oyunu yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

MAD ve tasarım ekibinin geri kalanı, Aquatic Center’ı Paris’in ana yolunu süsleyen kentsel bir kamusal sanat eseri olarak tasavvur ediyor. Merkez, pürüzsüz, inanılmaz derecede hafif dış cephesiyle ufukta parıldıyor. Onu oluşturan dalgacıklar neredeyse bir bulut gibi yüzüyor gibi görünüyor. Güneş ışığı, gece boyunca yumuşak ay ışığı üzerinde parlarken gün boyunca dalgalarından yansır. Paris Olimpiyatları Su Sporları Merkezi bir şeye benzeyecekse, o zaman şehrin zarafeti ve nefes kesici doğasıdır.

 

 

 

Proje bilgisi:

 

Yer: Paris, Fransa
İnşaat alanı: 27107 m²
İnşaat Alanı: 14.363m²
Bina yüksekliği: 24.45 m
Tasarım Ekibi: Mad Architects, Jacques Rougerie Architecture, Atelier Philéas architecture, Apma Architecture
Peyzaj Tasarımı: SIGNES PAYSAGE
Yapısal Mühendislik, Sürdürülebilirlik Danışmanı, Maliyet Kontrolü: INGEROP
Cephe Danışmanı: ARCORA
Akışkan, Su ve Havuz Mühendisliği: SOJA
Akustik danışman: ACOUSTIQUE & CONSEIL

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

One Comment

  1. teknik imkanlarla çözülmüş mimariler bunlar ve tekil değil çoğul yani ekibi olan mimarların başarısına açık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir