Tasarım: Opus 5 Architectes

Mimarlık firması,  Brie’deki tarihi bir çiftlikte yeni bir kültür merkezini tamamlıyor

Yazan: Gerard McGuickin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opus 5 Architectes, Paris’in doğu banliyölerinde ve Brie bölgesinin bir bölümünde bir komün olan Chessy şehri için yeni bir kültür merkezini tamamladı. Yeni merkez, tarihi Tournelles çiftliğinde yer almaktadır ve Brie’nin heybetli çiftlik binalarının kalıntıları hala belirgindir. Çağdaş bir yapı olan Tournelles Kültür Merkezi’nin tasarımı, çiftliğin orijinal ambarlarını yeni inşa edilen binalarla birleştiriyor (çiftliğin birçok arazisinden yıkılan malzemelerin yeniden kullanılmasıyla inşa edilmiş).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Arasında’

 

 

 

 

 

Tournelles çiftlik alanı, sürekli genişleyen bir kentsel bağlamda kırsal yaşamın bir kalıntısı olarak tanımlanıyor. Kuzeybatısında, yeni Marne-la-Vallée kasabasının gelişmesiyle dönüşen bir yer olan Chessy yer alır. Güneydoğusunda geniş Disneyland Paris kompleksi bulunur. Tournelles, bölgeyi çevreleyen yeni binalar yığınında tarihi değeri olan eşsiz bir anıt olarak görülüyor. Opus 5 için kültür merkezinin tarımsal geçmişinin hatırasını hatırlaması önemliydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tournelles Kültür Merkezi’nin tasarlanması ve inşa edilmesi

 

 

 

 

 

 

 

Opus 5, yeni kültür merkezinin tasarımının hem uyumlu hem de çekici olmasını sağlarken, belirli yapıları korumaya, kaldırmaya veya dönüştürmeye karar vererek, Tournelles çiftliğinin hangi öğelerinin tarihini karakterize ettiğini belirlemeliydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tournelles çiftliğinin devasa hacimleri, korunan merkezi bir avluyu çevreliyor, yapı birçok yönden bir kaleyi veya kaleyi anımsatıyor. Çiftliğin iki büyük ambarı korunmuş ancak projenin başında yapılan teşhis sonucunda Opus 5 avluyu çevreleyen iki kanadın (bozuk hallerinden dolayı) yıkılmasına karar vermiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İki yeni bina inşa edildi: biri müzik okulu atölyelerini barındırmak için, diğeri ise çok amaçlı bir odayı barındırmak için (ofislerin, soyunma odalarının ve performans salonu için sahne boşluğunun yanında). Yeni binalar, çevre duvarları olarak ele alındı ​​- tasarımları, merkezi avlu etrafında düzenlenen yapılarla çiftliğin düzeninin tutarlılığını sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opus 5, Tournelles çiftliğinin mimari dilini korumak için orijinal kanatlardaki malzemeleri kullandı. Kiremit ve moloz kaldırıldı, parçalandı, elendi ve çeşitli yapıdaki tümseklerde depolandı, ardından jeolojik katmanları çağrıştıran yeni bir kireçtaşı ve pişmiş toprak bileşimi olarak yeniden kullanıldı. Yeni mineral duvarlar, rastgele düzenlenmiş dairesel açıklıklar ile noktalanmış, yerleşimleri ışık ve dışarısı ile görsel bir bağlantı sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erişim noktaları, çeşitli aralıklarla kültür merkezinin olanaklarına giriş sağlar. Bu girişlere, tesisi çevreleyen bir patika yol hizmet verir – patika, orijinal çiftlik evinde yapılan dış iyileştirmelerden kaldırım taşları kullanılarak şekillendirilmiştir. Orta avlunun basamaklı amfitiyatrosu, yeni duvarlarla aynı malzemeyi kullanıyor. Yağmur suyunu yönetmek için tasarlanmıştır ve kullanıcıları açık havada müzikli aktivitelerin keyfini çıkarmaya davet eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önemliliği vurgulamak

 

 

 

 

 

 

Kültür merkezinin sade iç mekanları, projenin önemliliğinin önemini vurguluyor. Bitmemiş beton, zar zor pürüzlendirilmiş bir yeniden işaretleme ile restore edilmiş moloz taş duvarcılık, mineral şaplar, zeminlerin antrasit ahşap lifleri ve akustik kaplamaların açık renkli ahşabı, iç mekana neredeyse manastır atmosferi katıyor, müzik pratiğine çok elverişli bir atmosfer sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tournelles çiftliğinin korunmuş ahırları, sırasıyla müzik okulunun orkestra odasını ve ana oditoryumunu barındırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

200 kişilik oditoryum sabit katlardan oluşuyor ve orkestra odasında küçük performanslar için kullanılabilen (60 kişilik) açılır kapanır bir stant bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opus 5, Chessy’deki Tournelles Kültür Merkezi’ni tamamlarken artık “arada” olmayan bir alan yarattı. Duyarlılık ve incelikle yeniden tasarlanan yeni merkez, müzikal bir yolculuk için mükemmel bir yer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaziyet Planı

 

 

 

 

 

 

 

Kat planı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesit ve görünüşler

 

 

 

 

 

 

 

 

Tournelles Kültür Merkezi, Batiserf Ingénierie, Impedance ve BET Louis Choulet ile işbirliği içinde Opus 5 Architectes tarafından proje tarafından yönetildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir