Tasarım: SOM
SOM, New York’taki Daniel Patrick Moynihan Tren Salonu ile orijinal Penn İstasyonu’nun ihtişamını birleştiriyor.
Editör: Tom Ravenscroft

 

 

Mimarlık stüdyosu SOM, Penn Station’ın yenilenmesinin bir parçası olarak New York’taki Beaux-Arts stili James A Farley Postanesi’ni Daniel Patrick Moynihan Tren Salonuna dönüştürdü.

 

 

 

 

Midtown Manhattan’da 8. Cadde’de Madison Square Garden’ın karşısında duran Daniel Patrick Moynihan Tren Salonu 1 Ocak’ta yolcuların kullanımına açıldı.

 

 

Tasarımdaki 46.000 metrekarelik gelişme ile, New York’un ana şehirlerarası kavşağı ve Batı Yarımküre’deki en işlek istasyon olan yeraltı Pennsylvania İstasyonu’ndaki toplam yolcu salonunu kapasitesini yüzde 50 artırıyor.

 

 

 

Daniel Patrick Moynihan Tren Salonu, Penn İstasyonu’nun genişletmesini kapsar…

 

 

İstasyonun genişletilmesi, aynı zamanda orijinal Pennsylvania İstasyonunu da tasarlayan stüdyo McKim, Mead & White tarafından 1913’te inşa edilen James A Farley Postanesi’ni kaplıyor. SOM, gençleşmesiyle, cömert kamusal alanlarıyla tanınan orijinal yer üstü istasyon binasının ihtişamını yakalamayı amaçladı. Binanın 1963’te yıkılması uluslararası bir tepkiye neden oldu ve New York’un mimari koruma hareketinin gelişmesine yol açtı.

 

 

 

Madison Square Garden’ın karşısında duruyor

 

 

SOM ortağı Colin Koop, “Bu, New York City tarihinde inanılmaz derecede önemli bir an,” dedi. “Orijinal Penn Station’ın ihtişamını anımsatan bir yer tasarladık, bir yandan da New York’a giden ve oradan gidenlerin çok uzun süredir katlandığı sorunlara pratik bir çözüm olarak hizmet ediyor,” diye devam etti.

 

 

“Farley Postanesi binasının uyarlanabilir yeniden kullanımı yoluyla mimari geçmişimizle bağlantı kurarak, New York’a yeni bir soluk getiriyoruz ve on yıllardır burada kimsenin yaşamadığı bir deneyimi yeniden yaratıyoruz.” diye açıklamasını sürdürdü.

 

 

Daniel Patrick Moynihan Tren Salonu eski bir postanede

 

 

Orijinal istasyonun yanında inşa edilen postane binası, doğrudan demiryolu raylarının üzerinde duruyor.
Daniel Patrick Moynihan Tren Salonu artık Long Island Demiryolu ve Amtrak tarafından kullanılan dokuz platforma erişim sağlıyor. Postanenin orijinal tasnif odası olan ve ikinci dünya savaşından bu yana kapalı olan ışıkla dolu bir atriyum etrafında düzenlenmiştir.

 

 

Işıkla dolu atriyum, eski ayırma odasını kaplar

 

 

Tasarımı yöneten emekli SOM tasarım ortağı Roger Duffy, “Bu projeyle ilgili en dikkat çekici şeylerden biri, az kullanılan ve az kullanılan bir binayı bu şehir için yeni ve davetkâr bir ön kapıya dönüştürmesidir” dedi.
“Tren salonu bu dönüşümün merkezinde yer alıyor. New York’a gelmenin ne anlama geldiğini yeniden inşa etmek için bir araya gelen hafiflik ve sıcaklıkla tasarlandı.”

 

 

Tonozlu yapı cam ile örtülüdür

 

 

Atriyumun tepesinde, SOM tarafından yapısal mühendislik firması Schlaich Bergermann Partner ile işbirliği içinde tasarlanan tonozlu bir cam yapı bulunuyor.

 

Her biri 500 parça cam ve çelik panelden yapılmış dört tonoz, iç avludaki orijinal çatıyı destekleyen üç büyük çelik kafes üzerinde desteklenmiştir.

 

 

Dört tonoz, orijinal çelik kafesler üzerinde konumlanmıştır

 

 

Ana salonun çevresinde bilet ve bagaj alanları, bekleme odası ve konferans alanlarının yanı sıra mağazalar da dahil olmak üzere Amtrak tesisleri bulunmaktadır. Projenin bir parçası olarak SOM, istasyona bir dizi yeni girişler tasarladı. Biri 8. Cadde’deki orijinal büyük merdivenlerin her iki yanında ve 31. ve 33. Caddelerdeki ek girişler bulunmaktadır.

 

 

Işıkla dolu atriyum, orijinal istasyonun ruhunu yakalamayı hedefliyor

 

 

 

Genel olarak SOM, projenin New York’a orijinal istasyonun ruhunu yakalayan bir kutlama girişi sağlayacağını umuyor.

 

 

Stüdyo, bu konuda “Daha geniş anlamda, gelecek için yeni bir umut sembolüdür” dedi.

 

 

“Moynihan Train Hall, New York için kentsel bir simge oluşturuyor, Penn İstasyonu’na tren yolculuğunun orijinal ruhunu yeniden yakalıyor, şehre yeni bir kapı açıyor ve dünyanın en büyük şehirlerinden birini kutluyor.” diye devam etti.

 

 

Skidmore, Owings & Merrill olarak da bilinen SOM, ABD’deki en büyük mimarlık stüdyolarından biridir.

 

 

Fotoğraf: Lucas Blair Simpson

 

 

Kaynak: Dezeen

 

 

One Comment

  1. Bu ebatta dönüşüm bizde pek yapılamıyor. Onun yerine yık yap daha kolay galiba.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir