Gansevoort’un tarihi bölgesindeki sekiz katlı ofis binası için revize edilmiş BKSK tasarımı onaylandı…

 

New York’taki Tammany Hall’un üzerine bir cam kubbe eklemekten yeni çıkan BKSK Architects, bu hafta Gansevoort Pazarı Tarihi Bölgesi’nin bir bölümünü dönüştürme planları nedeniyle 11 Ağustos’ta şehrin Simge Yapıları Koruma Komisyonu’ndan (LPC) onay aldı. Önerilen değişiklikler arasında 9th Avenue ve West 14th Street’teki 1840’lardan kalma binaların tamamen yenilenmesi ve yanlarında sekiz katlı bir  ofis binası inşa edilmesi yer alıyor.New York Şehri Tavros tarafından finanse edilen geliştirme, bu yıl koruma komisyonuna sunulan en tartışmalı projelerden biri oldu. Haziran ayında, üç ve dört katlı yapıların 170 yıldan uzun süredir egemen olduğu 9th Avenue ve 14th Street’in kuzeydoğu köşesi için çağdaş bir ofis binasının uygun olmadığına inanmadıklarını söyleyen düzinelerce insanın muhalefetini çekti.
2 Haziran’da, muhaliflerin çoğu, dört saat süren sanal bir tartışma sırasında daha da uzun bir dolgu binası gerektiren eski bir BKSK tasarımına karşı görüş bildirdi. Konuşmacılar ayrıca, başvuranın tarihi yapılar için yenileme planına, orijinal dokuyu yeterince bırakmayan bir facadizm örneği olduğunu söyleyerek itiraz ettiler. Komisyon üyeleri de çekincelerini dile getirdi ve ekipten revize edilmiş bir tasarımla geri dönmesini istedi.

 

Salı günü geliştirme ekibi yeni bir tasarımla geri döndü ve farklı bir resepsiyon aldı. Komiserlerin çoğu, mimarların endişelerine yanıt verdiklerine inandıklarını söyledikten sonra, panel, öneriyi değişikliklerle onaylamak için 9’a 2 oy verdi.

Yeni tasarımı destekleyen panel üyeleri, bitişik yapacağı alçak tarihi binalarla dolgu yapının yüksekliğini 31 fit düşürdüğü, rengini ve malzemesini görsel olarak daha iyi uyduracak şekilde değiştirdiği için mimarları övdü. Mimarın cam ve çelikten dış cepheyi terra cotta çerçeveyle cama çevirme kararını özellikle beğendiler.

Panel üyesi Jeanne Lutfy, dolgu binaya atıfta bulunarak, “Kütlelemedeki bu değişiklik çok iyi çalışıyor ve yüksekliği aşağı çekiyor” dedi. “Bir mantar ya da yanardağ gibi patlamıyor. Şimdi geri çekilmiş hissediyor. Biraz daha çekinik hissettiriyor. Pişmiş topraktaki gerçekten güzel çerçeve, hem 9th Avenue hem de 14. [Street] perspektifinden onu sabitliyor. “

Panel üyesi Everardo Jefferson, “Çok güzel bir kompozisyon sağlıyor” diye ekledi.

 

Geliştirme, 1845’ten 1846’ya kadar inşa edilen 44-54 9. Cadde’deki bir dizi üç katlı Yunan Revival tarzı sıra evlerin ve 351-355 W. 14th adresindeki dört katlı Yunan Revival tarzı şehir evlerinin yenilenmesini içermektedir. 1842’den 1844’e kadar inşa edilen cadde.

 

Yapılar cadde düzeyinde dükkanlarla konut olarak başladı. Ancak yıllar içinde ticari kullanım için birleştirildi ve kapsamlı bir şekilde değiştirildi, biri 9th Avenue’de ve biri 14th Street’te olmak üzere esasen iki ayrı bina bıraktı. Tavros, her binanın birinci katını perakende alanı olarak kullanmayı ve yukarıda ofisleri bulundurmayı planlıyor.

 

Üst düzey bir terasa sahip dolgu ofis binası, tarihi binaların üstüne değil, tamamen arkasına ve bunlardan ayrı olarak inşa edilecek. Dolgu yapının alt katları 9. Cadde veya 14. Cadde’den görünmeyeceğinden, belirli görüş noktalarından tarihi binalar temelini oluşturuyormuş ve yeni bina eski yapıların merkezinden yükseliyormuş gibi görünebilir, ancak durum bu değil. Tasarım gözden geçirme oturumlarında en çok tartışılan konu eski ve yeni yapılar arasındaki ilişki oldu.

 

 

Konuları yasal açıdan karmaşık hale getirmek için, dolgu bina alanı kısmen Gansevoort Tarihi Bölgesi’nde yer alıyor ve koruma komisyonu tarafından tasarım incelemesini ve kısmen de dışarıda. Geliştiriciler, konumu biraz değiştirebileceklerini ve tüm dolgu binasını tarihi bölgenin sınırlarının dışına inşa edebileceklerini söylüyorlar, ancak bu ek inceleme anlamına gelse de, kısmen girip çıkan siteyi kullanmanın daha iyi olacağını düşündüler.

 

Daha önceki tasarım, cadde boyunca yığma binaların aksine, cam ve çelik dış cepheye sahip dokuz katlı bir bina gerektiriyordu. Dolgu yapının yüksekliği, çok uzun olduğunu ve tarihi yapıların üzerinde göründüğünü iddia eden insanlardan eleştiri aldı.

 

Ortaklar George Schieferdecker ve Harry Kendall liderliğindeki mimarlar, çatı terası oluşturmak için 9th Avenue’den geriye doğru sekiz katlı bir bina ile geri döndüler. Tabandan zemine yüksekliği 13 fitten 12 fit’e düşürdüler ve bir üst kat ön camını çıkardılar. Bu, dolgu binanın yüksekliğini tam sekiz kat için 133 fit’ten 102 fit’e ve 9th Avenue’ye bakan teras ile yedinci katın tepesine 90 fit düşürdü.

Site bugün olduğu gibi.

Mimarlar, çelik çerçeveyi pişmiş toprak çerçeveye dönüştürmenin yanı sıra, dolgu binayı kuzey ve doğudan tuğla duvarlarla desteklediler. Bu pişmiş toprak değiştirme yüzeyi, ön plandaki alt binaların tuğlalarına yakın bir tonda kırmızımsı bir renge sahiptir ve dolgu yapının dış cephesine Schieferdecker’in “çağdaş ama bağlamsal bir malzeme” dediği şeyi verir. 9. Cadde boyunca olan taraf 9. Cadde ile aynı hizadadır ve 14. Cadde boyunca uzanan yan 14. Cadde’ye paraleldir.

 

Schieferdecker, tasarım ekibinin gözden geçirilmiş teklifin bölgedeki gelişme modellerine uygun olduğuna ve Gansevoort Pazarı bölgesine uygun olduğuna inandığını söyledi.

 

“Önerimizin, mevcut yapıların restorasyonunda ilçenin değerli bir tarihi eserini hayata döndürdüğüne ve kentin çapraz akımlarını birçok düzeyde yansıtan özenle tasarlanmış, uygun ölçeklendirilmiş ve saygılı bir dolgu yapı eklediğine inanıyoruz. Şehrin en dinamik dönüm noktası semtlerinden birinin kenarındaki sitenin bağlamı ve tarihi ve karakteri ”dedi.

 

Schieferdecker, dolgu binadaki tasarım değişikliklerinin, alanın geri kalanına daha iyi uymasına yardımcı olmak için yapıldığını söyledi.

Panele geçmişe bakıldığında, “Çelik ve cam estetiğiyle gitme kararının… bloğun ortasında uzaylı bir varlık olarak var olan bir binanın algılanmasına katkıda bulunduğu açıktır” dedi. “Ön plandaki ve bölgedeki tarihi yığma binaları hatırlatmak ve aynı anda hem his hem de estetik olarak çağdaş olmak için mevcut teklifteki malzemeleri değiştirdik.”

 

Kendall, sekiz katlı dolgu yapının, 19. yüzyılın sonlarından itibaren daha fazla ticari kullanımın ortaya çıkmasıyla birlikte daha yüksek ve daha büyük ölçekli binaların ortaya çıkmaya başladığı bir trendin parçası olduğuna inandığını ve bunun için bol miktarda örnek olduğunu söyledi.

“Dolgu bina olarak önerdiğimiz şeyin, şu anda Gansevoort bölgesine büyük bir fark katan bir modelin devamı olduğunu iddia edeceğiz” dedi. Tanıtarak, “bölge içinde yer alan çeşitli ölçekleri kanalize ediyoruz.”

 

Panel üyelerinden birkaçı, dolgu yapının en az bir kat daha alçaltıldığını görmek istediklerini söylediler, ancak bu konuda ısrar etmediler. Komiser Jefferson ve diğerlerinden gelen bir öneriyi takiben panel, mimarlardan en üst katın 14. Cadde’den en üst katın 9. Cadde’den veya daha fazlasından olduğu gibi geri çekilmesini istedi.

 

Tarihi binaların orijinal planı, kiralama amacıyla daha esnek alan yaratmak için, iki binanın bir dizi ayrı konut olduğu zamanlardaki arka duvarların ve parti duvarlarının çoğunun kaldırılmasını gerektiriyordu. Plan ayrıca her iki binanın çatılarının ve ön duvar duvarlarının kaldırılması ve yeniden inşası için çağrıda bulundu.

Mevcut restorasyon planı

Haziran ayında panel, mimarlardan vitrin tasarımını daha fazla çeşitlendirmelerini istedi; daha fazla orijinal dış cephe ve daha fazla parti duvarını korumak; Ön cephelerin eksik tarihi özelliklerini daha fazla restore edin ve 9. Cadde tarafını 14. Cadde tarafından ayırmak için daha fazlasını yapın. BKSK, gözden geçirilen planda, tarihi binaların arka duvarlarının yıkılıp yeniden inşa edilmek yerine büyük ölçüde korunup restore edildiğini ve daha az iç duvarın kaldırıldığını söyledi.

 

Schieferdecker, tasarım ekibinin ofis alanı karakterini vermek için tarihi korumayı hem içeride hem de dışarıda yeni inşaatla karıştırmaya çalıştığını söyledi.

 

Panele, “Eski ile yeninin, tarihi ile çağdaşın yan yana gelmesi, iç ve dış cephelerde her fırsatta benimsemeye çalıştığımız dinamik yeni bir mimari için fırsatlar yaratıyor” dedi.

 

Mimarlar, bozulan çatıları yerel yangın yönetmeliğine uyacak şekilde yeniden inşa etmeyi ve hem 9th Avenue hem de 14th Street cephelerindeki tuğlaları binalardan uzaklaştıklarından kaldırıp yeniden kurmayı planladıklarını söylediler. Planları, 9th Avenue tuğla cephesinin koyu kırmızımsı bir renge sahip olmasını ve 14. Cadde cephesinin kısmen beyaz badanalı bir görünüme, binanın tarihine selam vermesini ve onu görsel olarak ayırmanın bir yolunu gerektiriyor.

 

Panel üyeleri, mimarlardan vitrinleri daha da çeşitlendirmelerini, binaların zamanla değiştiklerinde yaptıkları gibi daha düzensiz ve “dağınık” görünmelerini istedi. “Şimdi sunumda göründüğü gibi, çok şirin. Panel üyesi Adi Shamir-Baron, düzenli vitrin tasarımı konusunda çok eksiksiz ve çok homojen ”dedi.

Michael Devonshire, “Neredeyse bir alışveriş merkezi gibi,” diye onayladı. “Yeni vitrinlerin monolitik niteliklerinden memnun değilim.”

 

Devonshire ayrıca mimarlardan mümkünse dolgu binasından başka bir kat almayı düşünmelerini istedi, ancak sonunda tasarımı onaylamak için oy kullandı.

 

“Dolgu binanın yeni tasarımı için başvuranı tebrik etmek istesem de, diğerinin o kadar korkunç olduğunu düşündüm ki, kendimi kandırmadığımdan emin değilim, bu çok daha iyi. , ”Dedi oylamadan önce. “Bir kat daha azın daha uygun olacağını belirten meslektaşlarıma katılıyorum ve ayrıca tarihi binalardan daha geriye taşınması gerektiğini düşünüyorum.”

 

Panel üyeleri ayrıca 9th Avenue binasının yeniden inşa edilen eğimli çatısında güneş panelleri görmemeyi ve arduvaz bir çatı görmeyi tercih edeceklerini söylediler. 14. Cadde binasının yüksek çatısındaki güneş panellerine itiraz etmediler.

Schieferdecker, binaları daha enerji verimli hale getirmek için tasarlanan şehir yönetmelikleri uyarınca güneye ve batıya bakan yamaçlarda güneş panellerinin gerekli olduğunu, ancak yer işaretleri komisyoncularının, eğer olacağına inanıyorlarsa, “koruma amacıyla” bunları reddetme yetkisine sahip olduğunu belirtti. uygunsuz.

 

Diğer tartışmalar, 9th Avenue cephesi için önerilen sürekli bir “balconette” görünümünü ve üst düzey pencerelerde çift kanatlı panjurların tarihsel olarak doğru olup olmadığını içeriyordu. Schieferdecker, binaların tarihi çatı manzarasını yeniden yaratmak amacıyla 9th Avenue tarafına çalışmayan bacaların ekleneceğini söyledi.

 

Bazı panel üyeleri tarafından önerilen değişiklikler, tasarım hakkında daha büyük endişeleri olan iki komisyon üyesini kazanmak için yeterli değildi.

 

Komiser Michael Goldblum, revize edilmiş öneriyi destekleyemediğini, çünkü tarihi yapılardan iç duvarların ne ölçüde kaldırılacağından hala memnun olmadığını ve dolgu yapının bölgeye uygun olduğuna hala ikna olmadığını söyledi. diğer nedenlerin yanı sıra.

 

“Yeni bina açısından, herkesin çok daha çekici ve çok daha az agresif olan bağlamsal bir bina olduğuna katılıyorum” dedi. Ancak “Hala çok güçlü hissediyorum … orta bloktan yükselen büyük bir devasa bina fikri çok anormal ve beni rahatsız ediyor … Onu destekleyemiyorum.”

Kaynak: Archpaper

2 Comments

  1. En önemli konulardan biri. Ama bütün dünyada korunan şehirler dışında eski yapılar ortadan kaldırılıyor.

  2. İyi, alternatifli çalışma daima daha olumlu sonuçları doğurur. Burada da öyle olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir