Tasarım Trace Architecture

Kesişen renkli bloklar Çin okulunda “yaratıcılığı ortaya çıkarıyor”

 

 

 

 

 

 

Parlak renkli hacimler ve geniş kıvrımlar, Trace Mimarlık Ofisi’nin Çin’in Haynan adasına eklediği Haikou Jiangdong Huandao Deneysel Okulu’nda eğlenceli bir atmosfer yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

Bir anaokulu ve öğrenci konaklama yerinin yanı sıra daha geniş bir gelişimin parçası olarak tasarlanan ortaokul, kampüse yaratıcılık duygusu katan benzersiz şekilli formlarla geleneksel eğitim biçimlerinden geri çekilmeyi teşvik etmek için yaratılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Haiko Jiangdong Huandao Deneysel Okulu, Trace Mimarlık Ofisi’nin bir projesidir 

 

 

 

 

Stüdyo, Dezeen’e “Sınav odaklı öğrenme kültürlerinden ziyade yaratıcılığı ve etkileşimi kutlayan besleyici bir ortam yaratmayı amaçladık” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Yaratılan alanlar, sadece kurallara ve düzenlemelere uymak yerine hayal gücünü ve sürprizi teşvik ediyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The school is located on a sloped site 

 

 

 

 

Okul, kıyı kenti Haikou’da eğlenceli eğimli bir alanda oturuyor ve beton bir çatı altında kesişen bir dizi kavisli hacim ve doğrusal formdan oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

Yaratıcılığı teşvik eden mekanlar yaratmayı amaçlayan Pekin merkezli stüdyo Trace Architecture Office, okulu çocukların oyunculuğunu yansıtmak için tasarlanmış parlak renkli alanlara yerleştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir dizi kavisli hacim ve doğrusal form beton bir çatı altında kesişir 

 

 

 

 

“Renk beyaz standarttan kopuyor ve mekana karakter kazandırıyor. Aynı zamanda imar rolüne de sahip, çünkü bu kadar büyük bir hacimde, saf beyaz alanın içinde kaybolması kolay, “diyor baş mimar Hua Li.

 

 

 

 

 

 

Sınıflar ve yükseltilmiş yürüyüş yolları arasında, büyük çatının gölgelediği bir dizi açık alan, şehrin subtropikal ikliminde konforlu açık alanlar sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komplekste ayrıca bir anaokulu bulunmaktadır 

 

 

 

 

Li, “Haikou’nun iklimi subtropikal, çok ılıman veya hoş ılık kışlar ve sıcak, nemli ve yağışlı yazlar” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Tasarım, yerel tropikal iklime aktif olarak yanıt veren, yoğun ısıya, kuvvetli rüzgar ve yağmurlara karşı gölgelendirme ve koruma sağlayan çok sayıda yarı dış mekan ve platform yaratıyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üç yükseklikte bir spor salonu, tavan pencereleri ızgarası ile delikli bir çatı ile aydınlatılmaktadır 

 

 

 

 

İçeride, canlı renklerle kaplanmış duvarlarla çevrili yürüyüş yolları ve rampalar, bir dizi beyaz boyalı sınıf arasında uzanıyor.

 

 

 

 

 

 

Ana binanın diğer tarafına doğru, üç yükseklikte bir spor salonu, bir dizi kirişle noktalanmış bir tavan penceresi ızgarası ile delikli bir çatı ile aydınlatılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesişen seviyeler arasındaki boşluklar kantinde kavisli bir tavan penceresi oluşturur 

 

 

 

 

Kampüsteki diğer alanlar arasında, kesişen seviyeler arasındaki boşlukların kavisli bir tavan penceresi oluşturduğu çift yükseklikte bir kantin bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Beyaz sütunlar üzerinde yükselen yürüyüş yolları odanın etrafını sarar ve alanı okulun geri kalanına bağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Renkler ön plana çıkar 

 

 

 

 

Ana okul binasına bağlı bir yurt bloğu, birkaç kavisli katmana yayılmış aydınlık bir avlunun etrafına sarılmış konaklama birimleri sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Konsollu hacimler ve açılı sütunlar arasında, stüdyonun öğrenme için gayri resmi alanlar olarak hareket edeceğini umduğu ek yarı açık alanlar yaratılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Li, “Öğrencilerin kampüsü kullanma biçimleri sadece geleneksel sınıfların kullanımıyla sınırlı değil, aynı zamanda eğitimin büyük bir kısmına katkıda bulunan tanımlanmamış kamusal alanların yerleşimiyle de sınırlı” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Öğrenciler ergenlik dönemi de dahil olmak üzere okulda yıllarını geçirdikleri için, okulun mimarisi onlar üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahiptir. Mekanların sadece kurallara ve düzenlemelere uymak yerine hayal gücünü ve sürprizi teşvik edeceğini umuyoruz “dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okul Hainan adasında yer almaktadır 

 

 

 

 

Stüdyo tarafından yakın zamanda tamamlanan diğer okullar arasında, çeşitli çatı formlarına sahip kulübelere yayılmış bir ilkokul ve oyunu teşvik etmek için tasarlanmış zikzaklı yürüyüş yollarına sahip bir okul bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Chen Hao’ya ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir