Antonio Virga Architecte, yorgun bir anaokulunu ve kreşi yeniliyor ve genişletiyor

Yazar: Gerard McGuickin

 

 

Paris merkezli Antonio Virga Architecte, Issy-les-Moulineaux’daki (Paris’in güneybatı banliyö bölgesinde bir komün) Marie Marvingt Anaokulu ve Crèche’nin yenilenmesini ve genişletilmesini tamamladı. Stüdyo, zaten var olan ve yorgun bir binayı yeniden yapılandırdı ve dönüştürdü, güçlü, kapsamlı ve kalıcı bir kimliğe sahip çağdaş bir tasarım yarattı. Erken öğrenme merkezi, zemin ve birinci kat katlarında bir anaokulu ve ikinci ve üçüncü kat seviyelerinde bir kreşten oluşmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonio Virga, “Hacimleri, planları ve cepheleri rasyonelleştirerek, binanın tasarımını mümkün olduğunca basitleştirirken, tüm yapı için daha iyi bir termal zarf sağladık” diyor.

 

 

 

 

 

 

Daha önce ön cephe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Luc Boegly

 

 

 

 

 

Ön cephe sonrası:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonio Virga Architecte

 

 

 

 

 

Yeni bir ahşap kaplı bina, anaokulunun ve kreşin girişini işaretler ve bitişik kanadın beyaz sıva cephesine hoş bir kontrast sunar. Antonio Virga, “Basit bir yükseklik ve çift eğimli bir çatı sayesinde, girişin hacmi merkez için bir dönüm noktası görevi görüyor” diyor. “Ahşap ev” doğal bir buluşma noktası ve tüm kullanıcılar için ortak bir alan olarak çalışır. Mimar, “Ahşapla kaplı evin sembolik figürü, mimarinin çocuklar, ebeveynleri ve öğretmenleri tarafından açıkça sahiplenilmesini sağlıyor” diyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın yeni mimarisine uygun olarak oyun alanları tamamen yenilenmiştir. Antonio Virga, orijinal binanın birinci katında daha önce az kullanılan bir geçidi yeniden tasarlayarak yeni bir oluşum geliştirdi. Konsept, zemin kat seviyesinde ve ikinci katta iki avlu arasındaki eksik bir bağlantının doldurulabileceği bir konseptti.

 

 

 

 

 

 

Geçit ve avlu öncesi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçit ve avlu sonrası:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimar, “Geçiti zemin kattaki kreşin şekerleme odasının hacmiyle hizalayarak, toplam 2,4 metrelik bir açık genişliğe ulaşmak için toplam genişliğini bir metre artırdık” diyor. Ek alan, çocukların ve öğretmenlerin alanı kullanma biçimlerini artırır. Birinci katın geçidi, zemin kattaki oyun alanı için koruyucu bir örtü görevi görür ve avlunun arkasındaki tuvalet bloğuna kadar uzanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer şekilde, birinci katın galerisinden en iyi şekilde yararlanmak için Antonio Virga, ikinci kattaki avluyu aynı hizaya kadar genişletti. Bu, birinci katı sert hava koşullarından korur ve sınıfları güneş radyasyonundan korur. Zemin katın ve birinci katın adil muamelesi, çok yönlü kullanımda daha fazla esneklik sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cephelerde pürüzsüz, açık renkli bir sıva kullanılır; Altın eloksallı alüminyumdan yapılmış yeni çerçeveler bu basit dış cepheyi tamamlıyor. Ahşap kaplama, renk doygunluğu olan karaçamdan yapılmıştır – yerleşimi binanın yenilenmiş kimliğine büyük katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha önce giriş holü:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Giriş holü sonrası:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antonio Virga, “Binanın hacimsel ilkeleri iç mekanlarında da uygulandı” diyor. “Yaşam alanları basitleştirildi ve maddiyatları yumuşatıldı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temiz, aydınlık ve ferah giriş holü tüm gereksiz mimari unsurlardan arındırılmış ve şimdi bir tarafta sokağa, diğer tarafta avluya açılmaktadır. Bina genelinde sakinleştirici nötr tonlardan oluşan bir palet kullanılmış ve hem çocuklar hem de yetişkinler için ideal olan ölçüye göre yapılmış ahşap mobilyalar yerleştirilmiştir. Tavan arası oturma odasındaki çıplak ahşap kirişler özellikle dikkat çekicidir ve meraklı küçük çocuklar için ağaç benzeri bir gölgelik sağlar. Antonio Virga, “Daha önce geçmiş zamanlardan kalma mimari seçimlerle yüklü olan mekanlar, şimdi çocuklar tarafından tamamen keyifle kullanılabiliyor” diyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marie Marvingt, saygın bir Fransız Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı pilotu ve hemşiresi, bir sporcu ve dağcıydı.

 

 

 

 

 

Anaokulu ve kreşin yüzey alanı

 

 

 

 

 

İç mekanlar: 2.710,81 metrekare

 

 

 

 

 

 

 

Dış mekanlar: 1.419,78 metrekare

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir