Tasarım: Tsolakis Architecture

Oyma taş villa projesi, Antiparos adasında dik bir yamaçta, çok katlı olarak geliştirilmiş bir tatil evini ifade eder.

 

 

 

 

 

 

 

Doğuya yönelik arsa, Paros adasının doğrudan bir görüntüsünün yanı sıra yakınlardaki Kiklad adalarının görünürlüğünü sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oymalı Taş Villa Fikri:

 

 

 

 

 

Ana fikir, binayı peyzaja entegre etmektir. Evin yeraltı bölümleriyle kombinasyon halindeki değişken hacimler, kayalık topografyayı yeni tasarıma dahil etme konseptine karşılık geliyor. Böylece, mimari önerinin parçaları, arazinin dönüşümünü vurgulayan, ılımlı bir mimari müdahale yaratır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım, kompleksin çoklu işlevlerinin bir arada var olduğunu vurgular. Açık hava koridoru kamusal alanları (oturma ve yemek alanları) özel alanlardan (uyku alanları) ayırır. Ayrıca özel alanlar, yazlık evin ana özel havuzuna bitişik alt kotta yer almaktadır. Yardımcı mahallerin yanı sıra tedarik, ayrı bir asansörle sağlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bina kompleksini çevreleyen geniş açık hava dinlenme alanları, bir Kiklad kır evinin açık hava günlük yaşamının gözler önüne serilmesine alan sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerel malzemelerin kullanımı, inşa edilen yapıların çevre ile bütünleşmesine ve geçmişin özgün inşaat teknikleri ile günümüzün sürdürülebilir inşaat süreçleri arasında simbiyotik bir uygulamaya katkıda bulunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cepheler yerel taş ile oluşturulmuş olup, lento ve pergolalar kestane ve hasır keresteden yapılmıştır. Yeraltı binalarının içi, zeminde uzanan uzun yarıklarla aydınlatılıyor ve bu da içeride bir senografik atmosfer yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

Geçirgenlik unsurları ve odak noktaları, konut sakinlerini yüzme alanlarına yönlendirirken, bitişik gravürler ve mimari komplekse giden patikalarla vurgulanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

 

Mimarlar: Tsolakis Architects

 

 

Yer: PAROS, Yunanistan

 

 

Proje Yılı: 2021

 

 

Fotoğraflar: George Messaritakis

 

 

Üreticiler: Coritop, Dendrinos, FOS, G. Argyrakis, Marathon Stone, Papageorgiou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir