Tasarım: DARP (De Arquitectura y Paisaje)

 OT House, El Retiro (Antioquia) Belediyesi’nde, eğimli bir arsanın dibinde, bitki örtüsü ile çevrili bir plato ve tepesinde küçük bir orman üzerinde yer almaktadır. Tek bir ekstrüde bölüme dayanan, evin tüm mekânsal ve ilişkisel ihtiyaçlarını çözebilen mekânsal bir sistem olarak önerilmiştir. Tüm program bu basit fikirden geliştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Konsepti

 

 

 

 

 

Arazi seviyeleri doğrultusunda, evin farklı alanlarını kendileri ve çevreleri arasında ifade etmek için hareket eden ve delinen üç uzunlamasına gemi önerilmiştir. Program, bu üç ciltte, bir ilk sosyal ve hizmet gemisi, bir yatak odası gemisi ve diğer ikisinin artikülatörü olarak merkezi bir pavyona ayrılmıştır. Giriş, antre, iç avlu ve çalışma odasının oluşturduğu “boş” bir hacim olan bu son gemiden, duvarsız alanlardan, yalnızca peyzajın sürekliliğine izin veren cam duvarlarla sınırlandırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evin işlevsel şeması, geleneksel veranda evinin yapısını Antioquian kolonizasyonunun mimarisinden kurtarır ve yeniden yorumlar. Veranda, sistemin kalbi olarak hareket eden, görsel bağlantılara (asetatlar) izin veren ve evin aydınlatma ve havalandırma koşullarını iyileştiren bir su bitkileri bahçesi ve doğal bitki örtüsünden oluşur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Topografyaya paralel olarak inilen girişten ilk köşke ulaşılarak sosyal ve hizmet alanlarında yükseklik kazanılır. Bu cam mekanlar tamamen kapalı terasa ve dış bahçeye doğru açılmaktadır. Son gemide, evin yatak odaları ve daha samimi alanları, çevre yolunun gürültüsünden mülke ve dağ ve ormanla doğrudan ilişkili olarak korunaklı olarak yer almaktadır. Odalar, bitki örtüsü ile uzun bir terastan dışarıya doğru uzanır ve üç alan oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evin uzun cepheleri kuzey-güney yönünde, kısa cepheleri ise doğu-batı doğrultusunda açılmaktadır. Kapalı teraslar, batı ucunda bir strateji olarak, sadece iç mekanların bir uzantısı olarak değil, aynı zamanda güneşten korunma mekanizması olarak da kullanılmış, böylece evin daha büyük bir hiyerarşisinin alanlarının daha iyi peyzaj koşullarına sahip alana açılmasına izin verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malzeme açısından bakıldığında, proje titizdir ve tuğla parçasının (10x15x30) modülasyonuna dayanarak 1.8m uzunluğunda ve kısa yönde 6 m’lik tek bir uzamsal modül oluşturur. Bu şekilde, tüm yapı elemanlarının kullanımı rasyonelleştirilir, kaynaklar optimize edilir ve işte israf önlenir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ev, çevre ile ilişki kurmanın farklı yollarını önerir. Tuğla kumaşlar, manzarayı eleyen ve her bir mekanın karakterini tanımlamaya katkıda bulunan filtreler görevi görür. Üç pavyonun her birini oluşturan yığma duvarlar, yapısal modülasyonu vurgulayan ve ışık ve gölgeden dokular sağlayan bir girinti ve çıkıntı sistemi olan kalınlıkla tanımlanır. Çıplak tuğla, ahşap, cam ve metal gibi zaman içinde dayanıklılıklarını garanti eden ve renklerinden ve dokularından mekansal zenginliğe katkıda bulunan basit malzemeler önerilmiştir.

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

 

Mimarlar: DARP (De Arquitectura y Paisaje)

 

 

 

 

Proje Alanı:470 m²

 

 

 

 

Yıl:2022

 

 

 

 

Fotoğraflar: Mauricio Carvajal

 

 

 

 

Üreticiler: Alfa s.a, Argos, Ladrillera Santafé, Trimble, Willtex

 

 

 

 

Baş Mimarlar: jaime Cabal, jorge Buitrago

 

 

 

 

Tasarım Ekibi: Cristian Camilo Ríos, Steven Ríos Marín, Mariana Gil Flórez

 

 

 

 

Diseño Yapısal: CNI Ingenieros Consultores

 

 

 

 

Estrutura: INNTEC S.A.S

 

 

 

 

Manzara: DARP (De Arquitectura y Paisaje) Danışmanlar: DARP (De Arquitectura y Paisaje)

 

 

 

 

Şehir: Envigado

 

 

 

 

Ülke: Kolombiya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir