Tasarım: nArchitects

Kapladığı alan ve ahır benzeri kütlesi ile kompakt olsa da, Orman ve Tarla Arasındaki Ev, etrafındaki geniş manzara ile çeşitli şekillerde etkileşime giriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 dönümlük arsa üzerinde orman ve tarla arasındaki sınırda yer alan dar, 3 katlı ev, tarım binalarının dış kimliğini bir ormanın mekansal deneyiminden ilham alan bir iç organizasyonla birleştirerek her ikisinden de ilham alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kat Planı Seviyesi 1

 

 

 

 

 

 

 

 

İnce 27′ genişliği ve geniş resim pencerelerinin bir sonucu olarak ev, dışarıdan bakıldığında manzaraya geçirgen bir filtre görevi görürken, içerideki her alandan dış mekana sürekli bir bağlantı sağlar. Bu nedenle burada yaşayan aile, ormanın samimiyeti ile ötesindeki Dutchess County’nin değişen tepelerinin genişliği arasında gidip gelen toprakla günlük temasa geçiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evin içindeki bir dizi Luan kontrplak kaplı “çekirdek”, akışkan bir süreklilik içinde yaşamak için farklı bölgeleri tanımlarken çeşitli kullanımlar (depolama, mutfak tezgahı ve ev aletleri, merdiven, toz odası, kütüphane, fan coilleri) içerir. Bu nedenle sadece yatak odaları ve banyolar oda olarak tanımlanır. Bu mekânsal organizasyon, ağaçların gövdeleri tarafından tanımlandığı şekliyle ormanın alanı hakkında düşünmekten ortaya çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çekirdeklerin sağladığı sık desteğin bir sonucu olarak, çatının derinliği minimumda tutulur. Kapalı bir sundurma, evin sedir yağmurluğu kaplamasının sürekliliği nedeniyle belirsiz bir şekilde bir iç mekan olarak görünürken, iç ve dış arasında uzanır. Tüm evi her taraftan saran sedir yağmur perdesi, daha geniş bir heterojen strateji içinde sundurmada geçirgen bir filtre olarak kullanımını gizleyerek çeşitli aralıklarla kurulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Müşteri ile tasarım görüşmeleri sırasında, mimarlar aile hayatı hakkında iki düşünme yolu önerdiler: ya “gökyüzünde” birlikte yaşayabilirler ya da yere daha yakın yaşayabilirlerdi. Müşteri, zemin kattaki yatak odalarını kabul ederek ilk yaklaşımı seçti; her biri sahaya anında erişime sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu nedenle komünal yaşam, yukarıdaki “çekirdekler” ormanı tarafından gevşek bir şekilde tasvir edilen akışkan alanlarda meydana gelir. Üçüncü katta bir platform olarak yüzen babanın ev ofisinden, ikinci katta annenin kütüphanesi çekirdeğiyle veya bir ağaca tırmanırken yerdeki insanlarla iletişim kurabildiği gibi mutfak ve yaşam alanlarıyla iletişim kurulabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projenin sürdürülebilirlik konusundaki değerleri, saha üzerindeki etkisini en aza indirmekle başlar. Dört jeotermal kuyu, evi ısıtmak ve soğutmak için yeterli enerji sağlar. Bu strateji aynı zamanda mekanik ekipman için çok mütevazı bir alan belirlememize de izin verdi. Evde kullanılan birincil malzeme yenilenebilir yumuşak ağaçtır: çerçeveleme için standart kereste ve yağmur perdesi için sedir. Mütevazı eğimli bir galvalume çatı, verimli muhafazayı tamamlarken, büyük pencereler yapay ışık ihtiyacını en aza indirir. Aile, kışın güneşli günlerde, güneş ışığının tek başına evi ısıtmak için yeterli olduğunu bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küratör: Paula Pintos

 

 

 

 

 

  • Mimarlar: nArchitects 
  • Alan:3500Kare(m²) 
  • Yıl:2022 
  • Fotoğraflar:Michael Moran, Frank Oudeman 
  • Üreticiler: ABC Metal Çatı Kaplama, Benjamin Obdyke, Sierra Pasifik Pencereleri, Velux, Su Fırını 
  • Baş Mimarlar: Eric Bunge, Mimi Hoang, Isabel Sarasa 
  • Yapı Mühendisliği: Silman 
  • İnşaat Mühendisliği: TM DePuy Mühendislik ve Arazi Etüdü 
  • MEP Mühendislik: OLA Müşavir Mühendisleri 
  • Aydınlatma Tasarımcısı: Lumen Architecture

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archdaily

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir