Tasarım: Michael Collins Architect

 

 

 

Tesis, sokağın adını aldığı demiryolu setine dayanan bir Victoria terasında yer almaktadır. Teras 19. yüzyılın ikinci bölümünde inşa edilmiştir. Birçok benzer teras gibi, sokak tarafı da sadece Londra pencerelerinin ve gömme sundurmaların ritmi ile noktalanan Londra yapı stokunun uzun boylu düzgün bir yükselişi ile tanımlanır.

 

 

 

Bununla birlikte, arkada, eklektik bir dizi eklemeler ve formlar, sakinlerinin yıllar boyunca  oluşturduğu çeşitli yaşam gereklerinin  bir kanıtıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Yeni uzantının dili, demiryolu teraslarının arka tarafında görülen kendi inşa ettiği ‘eklentiler’ ve ‘kapalı bölme iadelerinin’ dürüstlüğü ve basit şiirinden ilham aldı. Önemli zorluklar, kötü bir onarım durumunda, sıkışık, karanlık mevcut bir mülkün kapsamlı bir şekilde yenilenmesini içeriyordu. Önemli bir konu, dış alan duygusunu en üst düzeye çıkarma ve uzun, yemyeşil bir demiryolu setini ele almak için yeni bir dizi cömert yaşam alanı yaratmayı içeriyordu.

 

 

 

 

 

 

Müşteriler, Ian ve Clare, her biri kendi kimliğine sahip bir dizi farklı alanı seçmeye yönelik geniş bir mobilya  koleksiyonuna sahipti. Dışarıdan görünüşte küçük sanılan  bir yapının nasıl tanımlandığını açıklamak için ‘mücevher kutusu’ bir metafor olarak kullanıldı; bina boyunca ilerlediğinde çeşitli alanlara dönüşebilir. Karanlık ve görünüşte basit bir dış form, sıcak ve eklektik bir iç mekana sahip olacaktır.

 

 

 

 

İzometrik Perspektif

 

 

 

Tasarım Metodolojisi:

 

 

 

Mevcut mülkün samimi karakteri, arkada hafif ve uzun orantılı yeni bir alan yaratılırken korunur. Arkaya doğru uzantı, bir kaide içine yerleştirilmiş iki kübik hacim olarak düşünülür. Sınırlar boyunca alçaltılmış baza, mutfak dolapları ve üniteleri içerir ve komşu mülklerin gölgesinde kalmasını önler.

 

 

 

 

 

 

Bir hacim, yemek alanı üzerinde uzun bir merkezi ‘fener’ oluşturur ve ışığın her taraftan girmesine izin vermek için yapının arkasından ayrılır. İkinci hacim, ahşap kaplı bir banyo çatı yapısının üstünde durur ve aşağıda büyük bir çatı ışığı için bir alan tanımlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilen – Planlar

 

 

 

Yüksek yemek alanı, setin ağaç gölgesine bakmaktadır. Büyük bir cep kapısı, yeni mutfağı bahçe alanına tamamen açar. Birinci kattaki banyo ve yatak odaları, arkadaki dolgu ile görsel süreklilik sağlamak için kaidenin yeni bir yeşil çatısına bakar.

 

 

 

 

 

 

 

Sıcak ve zengin ahşap kaplı iç mekan, mevcut Viktorya dönemine ait tuğla ile kontrast oluşturuyor ve keskin bir şekilde ayrıntılı koyulaştırılmış metal ve yeni uzantının kömürleşmiş ahşap dış kısmı ile tamamlanıyor. Yeni uzantının dış malzemeleri, arkadaki isli renkli Londra stok tuğlaları ile karışmak ve demiryolu hattı boyunca küçük yapıların oksitlenmiş nitelikleriyle konuşmak için seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çevre stratejisi:

 

 

 

Mevcut binaya ve yeni uzantıya “önce kumaş” yaklaşımı uygulandı. Mevcut çatı ve zemin kat nefes alabilen koyun  yünü, yeni yalıtımlı camlar ve mevcut duvarlara yapılan termal iyileştirmeler kullanılarak yalıtılmıştır. Yeni uzantının termal performansı, mevcut bina yönetmeliklerinde% 50 iyileşmedir.

 

 

 

 

Görünüş

 

Yeni iç mekan, tüm yeni zeminler, tezgahlar ve mutfak için geri kazanılmış düşük VOC / ücretsiz boyalar içeriyordu. FSC sertifikalı kaynaklardan sürdürülebilir yetiştirilmiş Kereste ve MDF. Bakır ve pirinç yüksek oranda geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Yeni sedum / kır çiçeği çatısı ve suyun geri dönüşümü için geri dönüşümü teşvik eden bir çatı drenaj sistemi, yeni uzantıdan önce mevcut olandan daha büyük yeni bir bahçe alanı yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir