Tasarım: Hérault Arnod Architectes

 

 

 

Site, bugün mutasyona uğramış eski bir sanayi bölgesi. Salon, 19. yüzyılın sonunda Eyfel atölyeleri tarafından inşa edilen bir salona kurulan Grenoble Çağdaş Sanat Merkezi Magasin’in yanına inşa edilmiştir. Toplam mutasyona uğrayan bir bağlamda proje, her bir tarafına eşit önem veren beş dallı bir hacimdir.

 

 

 

 

La Belle Électrique – Elektronik müzik için konser salonu

 

 

 

Bu çok yönlü ve özerk biçim, kendisini gelecekteki gelişmelerden kurtarır ve gelecekte kimliğinin zayıflaması riski yoktur. Düzensiz aralıklarla yerleştirilmiş kalın karaçam tahtalarından yapılmış bir kabukla çevrelenmiş mimari kaba ve verimlidir. Bu ahşabın görünümü, mimariye kısmen arketip, kısmen hiper modernlik olan bir karakter verir. Bu ilk katman, iç mekânın daha gizemli dünyasına bir bakış sağlar.

 

 

 

 

 

Mimari, ahşap soyut ve kaba zarf ile salonun cephesi, hafif ve şeffaf asma kıvrımlı cam perde duvar arasındaki karşıtlıkla oynuyor. Kavisli planı, iç hacme organik bir görünüm kazandırarak, zarf ile içeride kalan gövde arasındaki kontrastı güçlendirir. Bütün, kalbi konser salonu olan bir organizma oluşturur. Bu kalpten diğer mekânlar düzenlenir. Mekân, konser sırasında her izleyicinin hareket edebilmesi ve ambiyansı istediği gibi değiştirebilmesi için tasarlandı. Salon, sanatçılara mekânı diledikleri gibi kullanma özgürlüğü veren asimetrik bir kabuk gibi tasarlandı. DJ’ler için farklı yüksekliklerde birkaç platform sağlanmıştır. Salondan dışarıya uzanan “chill-out”, insanların konser sırasında biraz temiz hava almak veya sigara içmek için dışarı çıkabilecekleri balkonlarla genişleyen daha sakin bir alan.

 

 

 

 

 

Giriş pavyonları iki kentsel sahne sahnesi oluşturur. Bunlar büyütülür ve seyirci, bu çerçeveler ve kentsel gösterinin aktörleri içinde bir sahne performansının parçası haline gelir ve oyuncu ile izleyici arasındaki klasik ayrımı bulanıklaştırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi Mimarlar: Hérault Arnod Architectes
Yer: Grenoble, Fransa
Müşteri: Ville de Grenoble
Alan: 2790 m² toplam taban alanı
Yıl: 2015 Tür: Kültür merkezi
Fotoğraflar: André Morin

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir