2.Ulusal Gençlik Oyunları 2019 için Xihoudu Arkeolojik Sitesinde Kutsal Ateş Yakma Yeri

 

Tasarım : Wang Hui

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Xihoudu tarihi bölgesi, Shanxi Eyaleti, Ruicheng İlçesinde Shanxi, Shaanxi ve Henan illerinin kavşağında yer almaktadır. Bu konum sadece Sarı Nehir medeniyetinin beşiği değil, aynı zamanda eski insan faaliyetlerinin en önemli arkeolojik alanlarından biridir. 1950’lerin sonlarında kurulan burada, yaklaşık 1.8 milyon yıl önce insanlar tarafından ilk kez kullanılan ateşin kalıntısı olarak kaldı. 1988’de Xihoudu, Devlet Konseyi tarafından ulusal 1. sınıf kültürel kalıntılardan biri olarak kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 yılında, Shanxi eyalet hükümeti, eyalette dolaşan halka açık bir meşale için Kutsal Ateş Meydanı inşa etti. Ancak kitschy tasarımı bu kutsal siteye bir zarar verir.

 

 

 

2017’de, Çin Halk Cumhuriyeti 2. Gençlik Oyunlarının 2019’da Shanxi’de ev sahipliği yapması planlandı ve alev toplama programı Xihoudu Holy Fire Plaza’nın yeniden kullanılması çağrısında bulundu. Buradaki zorluk, mevcut tesisleri sökmeden yeni bir şey tasarlamaktır. Bu gereksinimi yerine getirmek ve yapay plazayı çevreleyen peyzajla bütünleştirmek için yeni tasarım, mistik, manevi ve felsefi bir yer oluşturmayı ve doğa ile insan arasındaki nihai uyumu sağlama konusundaki eski Çin inancını yeniden yorumlamayı hedefliyor. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teknik açıdan bu tasarım, malzeme ve yapım yöntemi açısından yenilikçidir. Hızlı inşaat ve şiddetli soğuk hava koşulları, hem saha dışı prefabrikasyon hem de yerinde manuel form şekillendirme yapım yöntemleriyle GRC malzemesinin yaratıcı bir şekilde kullanılmasını teşvik eder. Yenilikçi GRC tekniği, yalnızca yerel Loess Platosu’nun maddiliğini değil, aynı zamanda dokusunu da taklit eder ve önceki anlamsız olanı geçersiz kılan yer ruhunu yeniden kurmak için yerleşik form ile doğal çevre arasında uyumlu bir diyalog kurulmasına yardımcı olur tasarım.

 

 

 

Yeni kutsal ateş meydanı, arkeolojik tabakayı bozmadan toprak sanatı ile cazip bir turistik nokta haline getirilmesi esas alınarak planlanmıştır. “Ateşin keşfi”, “ateş ayini” ve “ateşin fethi” şeklindeki üç ardışık anlatımla, sitenin doğusundan batısına bu belirlenmiş temalar sadece spor oyunu seremonisinin programına uymakla kalmıyor, aynı zamanda ziyaretçilerin eşsiz doğanın ve tarihin tadını çıkarması için bir uzay-zaman bağlamı oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tur, tepenin eteğindeki mevcut küçük arkeoloji müzesinden başlar ve bir mağara girişine giden taş basamaklarda yükselir.

 

 

 

“Ateşin keşfi” mağarası, eski ateş tohum toplama aşamasının yapısını barındıran gerçekten yapay bir mağara. Mağaranın daha kolay dış şekli fabrikada prefabrike panellerle oluşturulurken, içi düzensiz tasarıma uygun olarak sahada elle yontulmuştur. Mağara, daha sonra bir sergi alanına dönüştürülebilen yarı kapalı bir odadır.

 

 

Mağara, ziyaretçileri modern ortamdan uzaklaştırır ve ilkel bir ortama girer. Ateşin keşfi, insan uygarlığında çığır açan bir kilometre taşıdır. Bu tarihsel an, cennetten ışığı getirmek için mağarayı kesen bir dikişle resmedilmiştir. Doğal formun çok fazla taklit edilmesi sanatsal kalitenin değerini düşürür, bu nedenle bu “ince gökyüzü şeridi” çok yapay bir ölçüdür, yani insanların “ateş hırsızı” kimliğini tamamen değiştirdiği anlamına gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkatlice hesaplanmış bir açı, kutsal ateş tohumunun, o tören tarihindeki yarıktan güneş ışığı demetinden toplandığı sırada ateşin yakılmasını mümkün kıldı. Mağaradaki bir diğer sanat enstalasyonu ise mağara tavanına asılan interaktif ses cihazlarıdır. Yangını fethettikten sonra insan, karanlık ve derin mağaralarda yaşayabilir ve dış ortamdaki tehlikelerden ve rahatsızlıklardan kaçabilir. Bu onların bağırışlarını fısıltılara dönüştürmelerine ve dolayısıyla bağırmanın sevincini kaybetmelerine neden olur. Bu akustik enstalasyon, ziyaretçilerin cenneti ve dünyayı birbirine bağlayan yarı kapalı kapsüllenmiş bir alanda istedikleri her şeyi seslendirmelerine izin vermek için tasarlandı.

 

 

 

Açık yerdeki “ateş ayini”, merkezdeki mevcut tekil sekizgen ayağı çevreleyen daha fazla stand oluşturmak için plazanın sınırı için önceki taşları geri dönüştürüyor. Kademeli yeni stantlar çevredeki topografik özelliklere atıfta bulunur ve ayrıca çevredeki manzaralar için görüntüleme platformları ve koltuklar olarak işlev görür. Arkeolojik değerin yanı sıra, Xihoudu tarihi alanı, Hua Dağı ve Sarı Nehir için en iyi izleme yeri olduğu için büyük bir manzara değerine sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu proje aynı zamanda 2016 yılında batı tarafında inşaat kalıntılarını da kurtarmayı başarıyor. Strateji, zaman ve maliyet açısından maksimum kazanç elde etmek için minimum girdiye sahip olmaktır. Bu fikir, sahayı en az düzeyde engellemek için kabaca tesviye ve hendek kazmaktır. Sonuç, arkeolojik kazıya atıfta bulunan labirent benzeri bir geçit sistemidir, yokuş aşağı arkeolojik alana bakan seyir teraslarına ve aşağıya inmek için bir yol açar. Bu aynı zamanda insanın “ateşin fethi” yolculuğunun bir sembolizmidir. Gelecekte burası açık hava müzesi olacak.

 

 

 

Çin, büyük bir kültürel ve doğa harikası koleksiyonuna sahip bir ülkedir. Bununla birlikte, bu tür mirasların sunum araçları her zaman muhafazakar bir şekilde modası geçmiş durumda. Xihoudu Arkeolojik Sit Alanı’ndaki İkinci Çin Ulusal Gençlik Oyunları 2019 için Kutsal Ateş Yakma Yeri tasarımı, ulusal bir olaydan yararlanarak bu durumu değiştirme çabasıdır. Canlı bir TV yayını, ulusal çapta izleyici kitlesinin odağı altında tarihi bir site için çağdaş bir tasarım sunmakla kalmadı, aynı zamanda zamana saygı duyulan kültürel mirasların yenilikçi bir sunumunun nasıl yapılacağına odaklanan sıcak bir tartışma başlattı.

 

 

 

 

 

Baş Mimar: Wang Hui
Takım: Li Yali, Wang Kun, Li Yongcai, Wang Lei, Gao Zixu, Liu Tong

Proje Yeri: Shanxi Eyaleti, Ruicheng İlçesi
Tasarım Dönemi: 2018
İnşaat Süresi: 2018-2019
Sit Alanı: 11,056㎡
Kat Alanı: 980㎡

Müşteri: Ruicheng İlçesi Hükümeti

Ortak çalışanlar:

 

Sanat Danışmanı: Mou Sen | Ma Yuanchi, Mei Yuezi;
Yapısal Tasarım: H&J International | Li Yongming, Zhao Yanguo
Müteahhitler: Shanxi Xijian Group Co., Ltd. (Genel Yüklenici)
Beijing Baogui Taş Sanatı ve Bilimsel ve Teknolojik Co., Ltd. (GRC Tedarikçisi)
Beijing Huayun Garden Engineering Co., Ltd (İç Cephe)

Fotoğrafçılar: Cao Baiqiang, Zeng Tianpei

 

 

 

 

 

Kaynak: www.urbanus.com.cn

 

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir