“No.1, insanlar ve doğa 1. Haline, yeşil mimariye hoş geldiniz”

Hollandalı tasarımcı ve yöneticiler tarafından 2015, bu yaz başlatılan Raimond de Hullu, OAS1S projesi, sürdürülebilir mimari konuşmaları için spot başlıklar, kavramsal olmasa da  oldukça bilgi verecek gibi görünüyor.

 

 

 

 

Kendi web sitesine göre, OAS1S ™ projesi vakfının misyonu OAS1S ™ 1 numaralı yeşil mimari konsepti ile küresel kentsel gelişmeye örnek olmak. Bu nedenle OAS1S ™ Vakfı OAS1S ™ ağaç evler dizisinden bir orman gibi toplulukların gerçekleşmelerini  destekliyor.   Yeşil mimari güncel konuşmaları ve tartışmalarına yepyeni bir boyut getiren bu misyonu, cesur, radikal bir girişim olarak alkışlamak gerekir. Şu an itibariyle, yeşil mimarinin hakim konuşması çoğunlukla teknik ve net binaların tasarımı yönünde.  Ancak, OAS1S ™ mimarisi önerisi yeni bir kapı açıyor: “Radikal kentsel gelişim için yeşil bina misyonu ile, insanların; doğa ve toplumun birlikte yarar buldukları  kazan-kazan-kazan konsepti.”

 

 

 

 

Binanın tasarımının kendisi çok kavramsal olmamasına  rağmen, “Yeşil topluluk” planlama çalışması son derece ilginç. OAS1S ™ toplulukları organik ve halka açık, kompakt  ve evler ile ağaçların karışıın ormanı meydana getirmesi gibi planlanmıştır. Ev dışındaki alanlar bir park olarak arazi düzeni sağlandığı için kullanımı park kullanımı iki katına çıkar.

 

 

 

 

  1. Etap da kentsel yoğunluğunu korumak i yeşil yatırımlara uygun tasarım yapmak için arsa ve ev sahipleri çıkan maliyetleri paylaşır. Yüksek kaliteli ve yeşil yaşam talebine karşı OAS1S ™ orta sınıf konut üretimlerinin de doğru piyasalar ve insanlar için yapılabileceğini göstermektedir. Karma kullanımlı tek ve çok aile konutları ilk önerilen modellerdir.

 

 

 

OAS1S ™ mimarisi ağaç gibi boyutlanmaktadır. (6 x 6 x 12 m) Bitki örtüsü müstakil evlerin cepheleri ortalama uzun boylu ağaçlar gibi  ağaçların olarak yeşil mimarisine uyacak şekilde düşünülmüştür.

4 katlı (temel model) üzerinde 160 m² tamamen özel kullanıma ayrılan brüt alan sunmaktadır. Yapının 12 m yüksekliğinde görünümü vardır. Her katta farklı bir sundurma veya Fransız balkonlu büyük pencereler ile çevreyi algılamaya yöneliktir. Kelimenin tam anlamıyla mimari ve doğa eşlemesi arzu edilen 21. yüzyıl ikonu haline gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

OAS1S ™ ünitelerinin ahşap kaplamaları ortamı oluşturan ağaçlarla aynıdır, aynı zamanda, güneş enerjisi, yağmur suyu toplamak planlamada düşünülmüştür. Yapılar geri dönüşümlü ahşap, organik HQ yalıtımı, yeşil duvarlar ve prefabrik üçlü cam C2C ile donatılmıştır. Güneş panelleri ve kazanlar, su ve hava sağlık pompaları, su depolama, gri su ve filtrasyon sistemleri: “yeşil” tesisat ana fikrini oluşmaktadır. Bu basit ve “akıllı” mimari gelecek yeşil binalara yol gösterici bir potansiyele sahiptir.

 

 

 

OAS1S ™ gerçekleştiğinde şu anda en yüksek sertifikasyon standardının ötesine geçecek,1 numaralı yeşil evler olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

One Comment

  1. ekolojik yeni tasarım anlayışında sınır kalmamış anlaşılan. düz duvara yeşil yapıştırmak yeni tavır sanki.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir