Tasarım:    ARQBR Arquitetura E Urbanismo

Brezilya mimarlık ofisi ARQBR Arquitetura e Urbanismo, Brasília, Distrito Federal, Brezilya’da Brezilya manzarasını tamamlayan geometrik beton hacimlere sahip bir dini kompleks inşa etti.

Kutsal Aile Kilisesi olarak adlandırılan külliye, merkezde dairesel bir kilise, doğrusal bir ek bina, ekin hemen arkasında mevcut bir yapı, bir cemaat evi ve dikey bir kilise kulesi olmak üzere beş ana yapıdan oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Dikdörtgen ve dairesel hacimler, her biri tüm peyzajın bir öğesi haline gelen az katlı yapılarla peyzaja zarif bir şekilde dağılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu konsepte ulaşmak için stüdyo, Brasília planıyla tanınan Fransız-Brezilyalı mimar ve şehir planlamacısı Lucio Costa’nın sözlerinden esinlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

ARQBR Arquitetura e Urbanismo’ya göre “ufkun varlığı”, projenin konseptini tanımlayan anahtar ifadeydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARQBR Arquitetura e Urbanismo, “Organizasyon ve yönelim duygusunun ötesinde, ufuk, bütünün vizyonunu ve en başta gözlemci ile çevre arasındaki bağlantıyı ifade eder; bu, manzaranın tezahürü için gerekli bir koşuldur” dedi.

 

 

 

 

 

 

“Tasarım jestinden arazi üzerindeki baskısına kadar, dört ölçek – anıtsal, sosyal, konut ve pastoral – manzaraya verilen tefekkür duyarlılığına, kentsel ambiyanslara verilen önemin yanı sıra seçkin muamele tarzlarına işaret ediyor. onlara.”

 

 

 

 

 

 

“Ancak, vahşi doğa ile yakınlığı ve yaşam alanları, boş alanlar, cerrado bitki örtüsünün büyük uzantıları, parklar, boyunca uzanan yeşil kuşaklar arasındaki estetik bir sürekliliği kanıtlayarak, Brasilia’nın şehir parkı karakterini tanımlayacak olan kesinlikle pastoral ölçektir. yollar ve her zaman engelsiz ufuk” diye ekledi stüdyo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Şehrin girişini şekillendiren coşkulu bir okaliptüs caddesi ile karakterize edilen ve 2004 yılında federal hükümet tarafından kontrol edilmeye başlanan EPIA, yakın zamanda şeritleri genişletilerek ve trafiği yerel trafikten ayrıştırılarak bir otobana dönüştürüldü. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Marjinal şeritleri yerleştirmek için neredeyse tüm ağaçların kesilmesi, arazinin bölünmesi, pahalı konutların ve büyük ticari işletmelerin yaygın büyümesiyle güçlenen, kentsel konfigürasyonda kırılmalar yaratan, çevresinin karakteristik pastoral karakterini kaybetmesine neden oldu. ve sürekli değişim altında genel bir manzaraya uymak.”

 

 

 

 

 

Stüdyo, “yolun kentsel işlevi, manzara niteliklerine gösterilen özen ve rotanın hassas deneyimi, otoyol mantığında yerini hıza, verimliliğe ve akıcılığa bırakıyor” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje, maneviyat, doğa ve topluluk arasında güçlü bir ilişkiye sahiptir. Maneviyat, Katolik dininde ayinleri, kutlamaları ve kutsal sembolleri aracılığıyla kendini iletir. Kutsal duyu, ilahi varlığı çağrıştıran ve kozmosla bütünleşmeyi çağrıştıran doğanın hassas temasıyla ayakta durur ve kendini yeniler.

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlık ise, kutsalın onu işgal eden kişi tarafından tezahür ettirildiği, ışığın incelikle nüfuz ettiği veya taşın sessizliğinin duaların mırıltısında tezahür ettiği ayrıcalıklı bir alan olmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Planın merkezinde cemaat mihrabını yaklaştırdığı için bu karşılama jestini konsept olarak getiren Dairesel Nef yer almaktadır.

 

 

 

 

 

Doğal ışık, dairesel halkanın çatısından içeri girerek nefin iç alanını dönüştürürken, arsanın doğal yüksekliğinin yarısı kadar altına yerleştirilmiştir.

 

 

 

 

Stüdyoya göre bu, iç mekanın mahremiyetini korurken, zemin kata hizalanmış küçük bir açıklıktan manzaranın taşmasına izin veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dairesel beton hacim, hassas bir yükselti sağlamak için topoğrafyaya sabitlenmiş altı sütunla destekleniyor.

 

 

 

 

 

Ufkun mevcudiyetini ortaya çıkaran mimari, peyzajın kurucu bir unsuru, dünyanın şiirsel boyutuna bir açıklık, maddi gerçekliği izleyicinin bakışına bağlayan bir hale gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hacimlerin genel dağılımı iki ana eksenle tanımlanır. Kuzeybatı-güneydoğu ekseni, dairesel nefi, eki ve mevcut binayı, cemaat faaliyetlerinin yer aldığı arkaya bağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hacimlerin genel dağılımı iki ana eksenle tanımlanır. Kuzeybatı-güneydoğu ekseni, dairesel nefi, eki ve mevcut binayı, cemaat faaliyetlerinin yer aldığı arkaya bağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzatılması boyunca, ritüel eyleme dalmış olanların ve hatta yoldaki yolcunun, gündelik hayatın askıya alınması arayışındaki düzensiz rotasına destek görevi gören, şehre bakan bir alan olan doğrusal bir meydan vardır. yaşam ya da varlığın azaplarından bir sığınak için.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikey olarak, kuzeydoğu-güneybatı ekseni, düşünceli görünümü korur: çan kulesinin dikey hacmi ile ufuk çizgisinin kesişmesi, ziyaretçiye veya otoyoldan tam hızda geçenlere belli bir mesafeden sinyal verir ve rehberlik eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, “mimari konseptin Brasilia’nın üç temel önermesini sentezlediğini söylemek mümkündür: mimari kompleksin topoğrafyaya incelikle uygulanması ve ufka açılması; kent ve mimarisi arasındaki ayrılmazlık” kamusal ve özel alan arasında ve sonuç olarak topluluk ve kutsal arasında ve üçüncüsü, Brezilya’nın UNESCO’nun Dünya Mirası Alanları Listesi’ne dahil edilmesiyle tanınan, peyzajın bir yapılanma ve mimari konfigürasyonun temel unsuru olarak değerlendirilmesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir