Tasarım: Filipe Pina, Maria Inês Costa

Filipe Pina ve Maria Inês Costa terk edilmiş Portekiz çiftlik evini hayata döndürüyor

Editör: Amy Frearson

 

 

 

 

 

 

Mimar Filipe Pina ve Maria Inês Costa, rustik granit duvarlarını yeni bir koyu oluklu metal kaplama ile karşılaştırarak Portekiz kırsalında terk edilmiş bir çiftlik evini elden geçirdiler.

 

 

 

 

 

 

Pina ve Costa, artık MCR2 Evi olarak bilinen mülkü, tatil evi, misafirhane veya kalıcı ikametgah olarak kullanılabilmesi için tamamen yeniledi.

 

 

 

Asırlık orijinal binanın “mütevazı karakterini” korumayı hedefleyerek 1950’lerden kalma bir ek binayı yıktılar ve komşusuyla daha doğrudan eşleşen bir uzantıyla değiştirdiler.

 

 

 

 

 

Yeni eklenti, çiftlik evi binasının oranlarını taklit ediyor ve her ikisi de yeni bir çatıyı paylaşıyor.

 

 

Ancak mimarlar, binanın her iki tarafının da kendi farklı kimliğine sahip olması için uzantı için daha çağdaş bir malzeme paleti seçtiler.

 

 

Bir tarafı restore edilmiş taş, diğer tarafı oluklu metalle kaplanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Mimarlar, “Önceden var olan binanın bakımı yapıldı ve ek fikri projenin konsepti için bir başlangıç noktası olduğunu kanıtladı.” “Boşluk yokluğunda, bitişik bir alan inşa edilir.”

 

 

 

“Maddilik açısından, yeni ve eski ayırt edildi, aynı çatı altında korunuyordu: taş ve oluklu levha, yan yana ve süreklilik içinde.”

 

 

 

 

 

Ev, Portekiz’in doğusundaki Serra da Estrela sıradağlarının yakınında yer almaktadır. Başlangıçta 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve hem konut hem de tarımsal faaliyetler için kullanılmış olacaktı.

 

 

Yenileme, 140 metrekarelik binanın yeni bölümündeki yaşam alanları ve yapının eski kısmında tutulan yatak odaları ile iç düzeni çok basit tuttu.

 

 

 

 

 

 

Dördüncüye dönüştürülebilen bir depolama alanı olmasına rağmen toplamda üç yatak odası var.

 

Tüm odalar dahili olarak bağlanmaz. Zemin katta, bir yatak odasına doğrudan mutfaktan erişilebilir, ancak her iki odanın da kendi girişi vardır ve depo odası tamamen ayrıdır.

 

 

Aynı şekilde üst kattaki oturma odası da bu kattaki iki yatak odasından birine açılıyor. Diğerine binanın dışından bir taş merdivenle çıkılır.

 

 

 

 

 

 

Dış cepheden farklı olarak yapının içi tamamen çağdaş. Mutfakta beton bir tezgah ve soluk pembe fayanslar bulunurken, duvarlar ve tavanlar beyaza boyanmış veya kontrplak panellerle kaplanmıştır.

 

 

Görsel bir özellik olarak işlev gören odun sobası ile birlikte basit aydınlatma armatürleri seçildi.

 

 

 

 

 

Mimarlar, “Malzemelerin sadeliği ve detayın yokluğu illüzyonunun verdiği tarafsızlık arandı” dedi.

 

“İçsellik fikri, stratejik olarak manzaraya doğru yerleştirilmiş açıklıkların kullanımında ve ahşabın dakik kullanımıyla aktarılıyor.”

 

 

 

 

 

 

MCR2 House, Pina ve Costa’nın işbirliği yaptığı ilk proje değil. İki Portekizli mimar, daha önce Guarda şehrinde bir ev yenileme ve genişletme projesi olan House JA üzerinde bir araya geldi.
Fotoğrafçılık João Morgado’ya aittir.

 

________________________________________

 

Proje Bilgisi:

 

 

Mimarlar: Filipe Pina, Maria Inês Costa
Mühendislik: Ricardo Pereira
Stil: Maria João Correia
Mobilya: Miljo
İnşaat: Leonido & Filhos, Lda
İletişim / tasarım: João Aparício
Üreticiler: Efapel, Sanitana, Ofa, Aleluia Cerâmicas, Technal, Teka

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

 

 

 

One Comment

  1. Tarihi köy evine yapılan ekleme çok klas bir şekilde düşünülmüş, aykırı malzemeyle soyut form kullanılarak tartışmalara son vermiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir