Tasarım: HENN Architects

 

 

Berlin Merkez ve Bölge Kütüphanesi planı, komplekse ait tesislerin tek çatı altında barındırılmasını öngörüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tempelhof hava sahasının güney ucundaki kompakt, 12 katlı yeni bina, canlı kentsel alan ile geniş yeşil alanlar arasında bir arayüz oluşturacak.

 

 

Yapı, geometrik formu ile bitişikteki ticari ve konut binalarından ayrı duruyor. Tempelhofer Damm’dan binanın girişine ve doğu tarafında parka doğru geniş bir patika uzanmaktadır.

 

 

Bina, kütüphanenin farklılaştırılmış alan kullanımını yansıtan ve dışarıdan bakıldığında birbiriyle dönüşümlü görünen şeffaf ve opak cephe alanlarına sahip ayrı dikdörtgen bloklardan oluşan bir yığın olarak tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Açık tasarımlı zemin kat, kütüphaneden bağımsız olarak kullanılabilen ortak alanlar içerir. Halkın erişemeyeceği ilk üç üst kat, depolar için kullanılıyor ve üst düzey kütüphane okuma odalarına tampon görevi görüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Gerçek ortak alanlar en üst altı katta yer almaktadır. Kullanıcılar kütüphaneye, net yönlendirme sağlayan merkezi bir atriyumdan girerler. Her bir uzman departmanının çalışma ve iletişim alanları, görsel olarak birbiriyle bağlantılı dört platform üzerinde kademeli bir düzenleme oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehir ve park üzerinde her yönden açık bir manzaraya sahip spiral bir alan oluşturmak için camlı teraslar gibi bir araya geliyorlar.

 

 

 

 

Proje Bilgisi

 

Mimarlar: HENN Architects
Yer: Berlin, Almanya
2013 yılı

Tür: Kütüphane

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir