Kırmızı vurgular Barselona’daki üçgen arsadaki sosyal konut bloğunu canlandırıyor

Editör: Jon Astbury
Yerel mimarlık stüdyoları MIAS ve Coll-Leclerc Architects tarafından oluşturulan, Barselona’daki bu sosyal konut bloğundaki hareketli metal panjurlar, parlak kırmızı balkonları ortaya çıkarıyor.

 

Şehrin güneyinde üçgen bir arsa üzerinde yer alan bina, yedi katta 72 daireden oluşuyor ve pişmiş toprak renkli cam takviyeli betondan dikey panellerle kaplanıyor.

MIAS, Barselona’da üçgen arsa üzerinde bir sosyal konut bloğu tasarladı

MIAS ve Coll-Leclerc Architects’in projedeki ayırt edici renk kullanımı, bölgenin tekstil imalatındaki kumaşların kırmızıya boyanıp güneşte kurutulduğu geçmişine gönderme yapıyor ve mahalleye Marina del Prat Vermell veya Red Meadow Marina adını veriyor.

Sahaya sığabilecek ünite sayısını en üst düzeye çıkarmak için MIAS, korunan dış hatlarını ve pruvaya benzer kenarları doldurdu. İki büyük kesim, muhafazayı aralarında bitkili yollar bulunan üç küçük, “gözenekli” bloğa bölüyor.

Blok, pişmiş toprak renkli betonun dikey panelleriyle kaplanmıştır.

MIAS mimarı Daniela Salaris, Dezeen’e “Gözeneklilik, havanın hem yapı hem de ana hacimle kesişen sokaklar boyunca akmasına izin veren binanın geçirgenliğini ifade ediyor.” dedi.

“Sınırlamayan, fiziksel sınırlarını kesin olarak tanımlamayan, bunun yerine bakışın kabın sınırlarının ötesine uzanması için alanlar yaratan mimariyle özellikle ilgileniyorum” diye ekledi.

Kırmızı balkonlar metal panjurlarla korunmaktadır

Projenin daha küçük bloklara bölünmesi, geniş koridorların oluşmasını önledi; bunun yerine ışık, hava ve manzaraya eşit erişime sahip köşe daireler oluşturuldu.

Merkezdeki dairelerin yerleşimi tutarlı tutulurken, sitenin doğu ve batısındaki iki pruva benzeri köşe, daha açılı ve dar kat planlarına göre tasarlanmış benzersiz alanlar içeriyor.

Salaris, “Bence asıl başarı, çok aileli bir binadayken, sanki yedi katlı bir konut binasına ait değilmişsiniz gibi müstakil, tek aileli bir evdeymişsiniz hissine kapılıyorsunuz” diye açıklıyor Salaris.

“İç mekanlar akıyor, birbirleriyle kolayca ilişki kuruyor ve uzak görüşlerle dış mekanla bağlantı kuruyor, böylece iç mekanlar teraslar aracılığıyla dışarıya doğru genişliyor” diye ekledi.

İç mekanda kırmızı kapılar, pencere çerçeveleri ve mobilyalar bulunuyor

Her dairenin şehir ve deniz manzaralı, cepheleri hareketlendiren katlanır metal panjurlarla güneşten korunan ve iç kısmı parlak kırmızı yüzeylerle kaplanmış kendi kapalı terasına erişimi vardır.

İçeride bu kırmızı, kapılara, pencere çerçevelerine ve mobilyalara kadar taşınarak normalde minimal düzeyde olan beyaz duvarlar ve çıplak beton tavanlarla kontrast oluşturdu.

Her dairenin kapalı terasa erişimi vardır

MIAS’a göre blokların çatıları, binanın enerji tüketiminin yaklaşık yarısını karşılayan bitkilendirme ve fotovoltaik panellerin birleşimiyle tamamlandı.

Dezeen’in Sosyal Konut Canlandırma serisi yakın zamanda , şehrin konutların satın alınabilirliğiyle ilgili sorunları çözmek için aldığı bir dizi önlemin parçası olarak Barselona’daki sosyal konut tedarikinin hızla arttığını vurguladı .

Son zamanlarda Dezeen’de öne çıkan diğer sosyal konut projeleri arasında, SOA Architectes’in kemerli pencereleri ve eğimli çatıları olan Paris’teki bir mülkü ve Patrick Tighe ve John Mutlow tarafından art deco’ya çağdaş bir yaklaşım olarak tasarlanan Batı Hollywood’daki La Brea Uygun Fiyatlı Konut yer alıyor .

Fotoğraf Adrià Goula‘ya aittir .


Proje Bilgileri:

Mimar: MIAS Architects, Coll-Leclerc

İşveren: IMHAB Barselona Konut ve Yenileme Enstitüsü

İşbirlikçiler: Carla Blanch, Marc Subirana, Mar Genovés, Manuel Giró, Mauro Soro, Maria Chiara Ziliani, Marta Casas, Anna Massana

 

Kaynak: Dezeen

One Comment

  1. Bu paylaşımınız, sizin ardınızdan başka yayınlarda da öne çıkarılıyor şimdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir