LightHouse eşsiz bir bölgedeki yamaçta yer almaktadır: Ha Long şehrinin merkezinde 5 yollu kavşak. Evin iki açık köşesinden denizin net manzarası var.

 

LightHouse, hem mimar hem de yatırımcı açısından böylesine eşsiz bir manzaraya uygun zihniyete sahip olmak açısından zorlu bir proje. Ha Long doğrusal planlanmış, nüfus yoğunluğu az bir şehir. Diğer kıyı kentleri gibi doğal afetlere maruz kalmayacak şekilde bir körfezin iç kısmında yer almasına rağmen, yine de tuzlu buharla gelen 10 derecelik deniz meltemi, inşaat yüzeylerinin hızla bozulmasına neden oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan – Birinci kat

Mimarlar, cephenin güvenlik ve sağlamlık özelliklerinin dikkate alınmasının yanı sıra iç-dış ve peyzaj arasındaki bağlantının da hesaba katılması gereken zor bir durumla karşı karşıyadır. Çözüm, geleneksel mimari yöntemdeki gibi iki katmanlı bir kaplama sistemidir. İç cam, deniz meltemi ve şehir gürültüsünü engellerken doğal ışıkla bağlantıyı da koruyor.

 

 

 

Dış katman, iç kısmı sert doğal ortamdan koruyan sert bir raf görevi gören hafif delikli beton levhalardan oluşuyor. Kullanıcılar bu katmanları kişisel ihtiyaçlarına göre açıp kapatabiliyor. Yapının tepeye oyulan bir kısmı vardır; Mimar, özel bir inşaat yöntemiyle istemeden büyüleyici bir doğal toprak duvar yaratıyor. Bu ‘kaza’, yerel unsurlarla hem fiziksel hem de ruhsal bağlantıyı teşvik etmek amacıyla tutuluyor.

 

Kesit

Çalışma karmaşık bir işlev içeriyor: alt katlar kiralık, üst katlar ise ambiyansın daha sessiz, deniz manzarasının genişlediği ve gözün ufka doğru uzandığı ev sahibinin keyifli vakit geçirdiği yer. LightHouse’un, Ha Long şehrinin sanayileşme ve modernleşme sürecine katkıda bulunan modern mimarinin bir göstergesi olması bekleniyor.

HA LONG, VİETNAM
  • Mimarlar: Toob Studio
  • Alan: 250 m²
  • Yıl: 2022
  • Fotoğraflar: Triệu Chiến

 

Kaynak: archdaily

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir