İç mekân tasarımı: Studyo Odami

Toronto’nun yenilenmiş dairesinde katedral manzaralı yeşil boyalı güneşlenme odası ve düzenlemeler…


Editör: Eleanor Gibson

 

 

 

 

 

 

Kanadalı stüdyo Odami, Toronto’da 1980’lerden kalma bir daireyi koyu kuvarsit, ceviz ve yeşil duvarlar gibi cesur ve zengin özelliklerle yeniden tasarladı.

 

 

St Lawrence adlı proje, daha önce 1980’lerde bir kapalı otoparktan dönüştürülen bir daireyi yenilemeyi içeriyordu ve Odami’nin söylediği yüzeylerin artık sıkıcı ve modası geçmiş olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

Odami, mutfağı tavan pencereli yemek odasına açmak için duvarları kaldırdı.

 

 

 

Yerel stüdyo, “[Daire] bize tamamen orijinal haliyle geldi: patlamış mısır tavanı; kapalı ve çok eski bir mutfak; aynalı duvarlar ve bej halı kaplı zeminler,” dedi. “Yeni bir sahiple, tüm birimin kapsamlı bir güncellemeye ihtiyacı vardı.” dedi.

 

 

 

Odami, 130 metrekarelik daireyi iki “çok teatral” unsurdan en iyi şekilde yararlanmak için yeniden tasarladı: St James Katedrali manzarası ve odalar arasındaki adımlarla oluşturulan beş seviye değişikliği.

 

 

 

 

Koyu ceviz, mutfakta kuvarsit ile tezat oluşturuyor

 

 

 

 

Stüdyo kurucularından Michael Norman Fohring, Dezeen’e şunları söyledi: “Genel olarak, gerçekten zengin ve derinliği olan, baştan sona beyaz duvarlarla keskin bir kontrast oluşturacak malzemeler arıyorduk.”

 

 

“Seviyelerin ve görünümlerin değişimi, alanı doğal olarak teatral hale getiriyor ve dramatik malzeme ve renk yan yana kullanılması bunu biraz daha güçlendirdi.”

 

 

 

Oturma odasında nervürlü, siyah bir kuvarsit şömine özellikleri

 

 

 

 

Dekorasyonu pencereden bakıldığında St James Katedrali’ne atıfta bulunan yeşil bir güneş odası, göze çarpan alanlardan biridir.

 

 

Odami, “Yakındaki St James Katedrali’nin renklerini ve şekillerini çeken oda tamamen yeşile boyanmış ve çarpıcı bir kolye ucu ile donatılmış” dedi.

 

 

 

 

 

Siyah ahşap bir masa ve sandalye mekanı donatıyor

 

 

 

“Sıcaklığı ve derinliğiyle bu alan, apartman dairesinin ve aşağıdaki telaşlı şehrin sürekli akışının ortasında tünemiş bir sakinlik ve dinginlik anına işaret ediyor” diye ekledi.

 

 

Cevizden yapılmış parke döşeme daire boyunca uzanır ve güneş odasının yanı sıra apartman dairesindeki tüm duvarlar parlak beyaza boyanır.

 

 

 

 

Güneş odasındaki büyük pencere, St James Katedrali manzaralıdır.

 

 

 

Stüdyo, mutfakta kısmi bir duvarı ve mevcut dolapları kaldırdı, böylece bitişikteki tavan pencereli yemek odasına tamamen açılabilirdi. Mutfaktaki yonga levha dolapları, Süper Beyaz doğal kuvarsitin aksine, koyu ceviz kaplama ile masif ceviz kulplu kaplanmıştır.

 

 

Cevizden merdivenler mutfaktan oturma odasına iniyor. Zengin, koyu malzemeler, Diamante Nero adı verilen koyu kuvarsitten yapılmış nervürlü bir şömine şeklinde, uyumlu bir siyah ahşap masa ve sandalye ile devam ediyor. Tahta kütükler, ateşin yan tarafındaki bir girişe istiflenir.

 

 

 

Oturma odasından iki yatak odasına inen adımlar

 

 

 

Oturma odasının her iki yanında en-suite banyolu iki yatak odası bulunur.

 

 

 

Ana yatak odası süiti, siyah kulplu beyaz gardıroplara sahip bir gömme dolap içerecek şekilde yeniden düzenlendi. Gardıroptaki bir tavan penceresi, buzlu cam bir duvardan banyoya doğal ışık verir.

 

 

 

Yarı saydam bir cam duvar, en-suite banyoya doğal ışık getirir

 

 

 

Odami, Kanadalı tasarımcı Fohring’in 2017 yılında İspanyol mimar Aránzazu González Bernardo ile birlikte kurduğu bir mimari, iç mekân ve mobilya tasarım stüdyosudur.

 

 

Daha önce Sara adlı şehirde kıvrımlı alçı duvarlı bir restoranı tamamlamış ve ölmekte olan bir ağaçtan bir ahşap mobilya koleksiyonu tasarlamıştır.

 

 

 

Fotoğraf Kurtis Chen’e aittir.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir