Neri&Hu, Şangay mağazaları için “ahşap kulübe” ve “mağarada yaşayan” iç mekanlar yaratıyor

Hazırlayan: Christina Yao
Çinli stüdyo Neri&Hu , Şanghay moda şirketi Jisifang için “daha ilkel bir varoluş durumu” yaratmak için ahşap ve beton kullanan iki perakende satış alanını tamamladı .

İki bitişik mağaza Şangay’daki Panlong Tiandi geliştirme bölgesinde bulunuyor . Biri Jisifang Boutique için, diğeri ise Jisifang’ın sahibi olduğu kardeş markası Woven Moonlight için tasarlandı .

Neri&Hu Jisifang Şanghay
Neri&Hu, Şangay’da iki bitişik mağaza tasarladı

Şangay merkezli stüdyoya göre her mağaza, farklı marka kimliklerine ve değişen mekansal gereksinimlere göre tasarlandı.

Stüdyo, 110 metrekarelik Jisifang Butik’e ahşap bir ev yerleştirildiğini ve eğimli çatısının “geniş bir sığınak” yaratmak için tüm yükseklikten yararlandığını söyledi.

Neri&Hu Jisifang Şanghay
Jisifang Butik’e ahşap bir ev yapısı yerleştirildi

Neri&Hu, “Tasarım konsepti, Fransız mimarlık teorisyeni Marc-Antoine Laugier’in tüm mimarinin temel prototipi olduğu söylenen Primitive Hut’tan ilham aldı” dedi.

“Dekorasyon ve tarzdan arındırılmış ilkel kulübe, hem barınak hem de doğayla bağlantı sağlayarak insanlar ve doğal dünya arasında bir ilişki kuruyor” diye ekledi.

Neri&Hu Jisifang Şanghay
Beyaz meşe mobilyalar sıcak bir iç mekan yaratır

Mekânın ortasına uzun bir masa ve beyaz meşeden yapılmış banklar yerleştirilmiştir; çatının her iki tarafının alt ucunda modaya uygun giysiler sergilenmektedir.

Mekanın tamamında yumuşak renklere sahip el yapımı seramik yer karoları kullanıldı ve markanın ünlü keten ürünlerinin sıcak ve doğal dokularına gönderme yapıldı.

Neri&Hu Jisifang Şanghay
Cephede rustik metal kaplamalı cam tuğlalar yer alıyor

Cephe , doğal ışığı davet eden ve dışarıdaki hareketli perakende caddesinin mağazanın içine bakan manzaralarını çerçeveleyen rustik metal unsurlarla kaplı cam tuğlalara sahiptir .

Buna karşılık Neri&Hu, 200 metrekarelik Dokuma Ayışığı için betondan yapılmış mağaraya benzer bir barınak yarattı.

Beton duvarlar, oyulmuş teşhir nişlerinin yer aldığı ana teşhir alanını çevreliyor. Bunlar yarı saydam keten perdelerle kaplanmış ve betonun pürüzlülüğüyle kontrast oluşturan özel yapım ceviz dolaplarla donatılmıştır.

Çift eğimli eğimli tavan, duvarlarla aynı betonla kaplandı. Tavandaki tavan pencerelerinin yanı sıra bir taraftaki tam boy cam pencereler, alanı bol miktarda doğal ışıkla dolduruyor.

Neri&Hu Jisifang Şanghay
Keten ve ceviz ağacı, Woven Moonlight’taki betonla kontrast oluşturuyor

Neri&Hu, “Hem ahşap kulübe hem de mağara mesken durumunda, insanlığımızın orijinal alanını keşfediyoruz, daha ilkel bir varoluş durumuna dönüşün habercisi oluyoruz” dedi.

“İnsanların Jisifang’ın keten kumaşına dokunduğunda ruh hallerinin ve ruh hallerinin kentsel ortamı aşıp doğaya geri dönebileceğini umuyoruz” diye devam etti.

Neri&Hu Jisifang Şanghay
Wooven Moonlight mağazasında betonla kaplanmış çift eğimli eğimli bir tavan bulunuyor

Neri&Hu, mimarlar Lyndon Neri ve Rosanna Hu tarafından 2004 yılında Şangay’da kuruldu.

Stüdyo ayrıca yakın zamanda Şanghay’da sade bir çağdaş sanat galerisini ve kumaş ve mermer ekranlı bir moda butiğini tamamladı.

Fotoğraf Pedro Pegenaute’ye aittir.


Proje Bilgileri:

Sorumlu ortaklar: Lyndon Neri, Rossana Hu
Sorumlu ortak: Siyu Chen
Tasarım ekibi: Greg Wu, Jinghan Li, Nicolas Fardet, Saint Xu, Shuan Wu, Yinan Zhu, Yoki Yu
FF&E tasarımı ve tedariki: Design Republic
Lighting Danışman: DLX Aydınlatma Tasarımı
Yüklenicisi: Nantong Huaqiang İnşaat

Kaynak: Dezeen

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir