Mimar: FKPArchitecs

Amerika’nın en önemli kanser hastanelerinden biri olan Texas Houston Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezi yenilendi. Kanser araştırmalarının yanı sıra eğitim ve önleyici çalışmalar için de önemli olan merkezin yenilenmesini, FKPArchitects üstlendi.

Prefabrik beton ve cam kaplamadan oluşan 6 katlı yeni binada, araştırma laboratuarları, destek üniteleri, Biyomedikal Bilimler Okulu, 200 koltuk kapasiteli oditoryum, konferans salonları ve ofis alanları bulunuyor.

Aynı zamanda pek çok yarışmada ödül kazanan bu tasarım için konuşan biyokimya ve moleküler biyoloji uzmanı William H. Klein, hastanede çalışan herkesin yeni binadan çok memnun olduğunu ifade ediyor.

9 katlı, toplamda 36 bin metrekare alana yayılan hastanenin yenilenmesi tamamlandığında, aynı zamanda kuruluşunun 10. yıldönümü de kutlanmaktaydı.

Hastane içerisinde bulunan dört departman ve Kanser Önleme Merkezi, kanser araştırmaları ve hastalığın önlenmesi konusunda uygulamalarını çokdisiplinli bir programla, eğitim ve öğretimi ön plana alarak devam ettiriyor. Yenilenen bina sayesinde, hastane dâhilinde bulunan tüm birimler, ilk kez aynı çatı altında buluşuyor.

Yapının esnek zemin döşemeleri, açık ve temiz bir dolaşımı sağlarken, aynı zamanda bitişik binalar arasında geçişi de mümkün kılıyor.

Kanser Önleme Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Levin, “Yeni bina, araştırmacılar arasındaki işbirliğini kolaylaştırırken, diğer departmanlarla aramızdaki bağlantıyı da arttırıyor” diye konuşuyor.

Her sene yarım milyondan fazla hastayı ağırlayan hastane, aynı zamanda eşi görülmemiş bir yeniliğe de imza atarak, devasa bir gezici klinik binası inşa ettirdi. Granit ve prefabrik betondan oluşan yapı, FKPArchitects ve Kalplan McLaughlin Diaz işbirliğiyle inşa edildi. 590 odalı bu binada bekleme odası, kafeterya, şapel, hediyelik eşyacı, kütüphane ve çatı terası da bulunuyor.

Yapının esnekliğinin korunması amacıyla, tasarımda ısıtma ve soğutma sistemleri, elektrik üniteleri ve diğer teknik aksamlar, kolay modifiye edilebilir ve ulaşılabilir şekilde yerleştirildi.

Projede çalışan mimarlardan Lindrea Sealy, “Sonuçta ortaya hem iyi görünümlü, hem de işlevsel binalar çıktı. Tasarım ve yapım ekibi, müşterileri gelişmelerle ilgili sürekli olarak bilgilendirerek, farklı seçenekler arasından seçim yapmalarını sağladı” diyerek tasarımlarını anlattı.

One Comment

  1. bu hastane gerçekten çok iyi düşünülmüş ve klasik olarak bizim anladığımız hastaneden daha çok otel gibi. kanserli hastaların moralleri öne çıkarılmış. bizde İstanbul, Çayırova’da böyle güzel bir kanser hastanesi var ve o da çok iyi iç mekanlara sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir