Mimar: Takeshi Hosaka
Yaşam Alanları hem iç hem de dış mekana yayılmış bir ev…

Japonya’nın Yokohama kentinde yapılmış olan bu evin hem iç hem de dış mekanları mevcut. Evin sahipleri mimar Takeshi Hosaka’ya geldiklerinde “öyle bir ev istiyoruz ki, içeride olduğumuz zaman bile dışarıda olduğumuzu hissedelim” demişler. Sonuç ortada…

Bir ev yapılırken iç mekanla dış mekan arasında çok belirgin bir sınır olmasa da, bu ev kesintisiz bir deneyim ve benzer boyutlar, yapılar, bitişler, mobilya yoğunlukları sunuyor. Ayrıca post-modern Zen tasarım, ev halkının hergün doğayla içiçe yaşamasına olanak sağlıyor.

Beyaz, gri ve kahverengi evin baskın renkleri. Avludaki yeşillikler ise minimalist renk kullanımına son noktayı koyuyor. Bununla birlikte ahşap ve cam da evin temel malzemelerini oluşturuyor.

İçeride ve dışarıda farklı deneyimler yaratmak yerine her ikisinde de eğlenceli bir atmosfer yaratmak ön plana alınmış. Tüm odalar sürgülü cam pencerelerle iç avludan ayrılmış ya da onunla birleştirilmiş. Böylelikle açıklığın rahatlığı yaratılırken korunaklıktan da ödün verilmemiş.

Bu iki mekan gerçekte dışarıda çok rahat bir yatakta kısa bir uyku çekmeye olanak sağlayarak bütünleştirilmiş ve böylece farklı bir yaşam biçimine olanak sağlamış. Bazen iç mekanın, dışarısının bir uzantısı ya da dışarısı gibi olduğunu hissettirebiliyor. Ya da dış mekan içerinin uzantısıymış gibi…

Evin dış cephesinin sadeleği ve evi sadece bir kutu gibi gösteren üçgen yapısıysa, iç bahçeyi daha da büyük bir sürpriz haline getirmiş.

Kaynak: World Architecture News, Takeshi Hosaka, Sub-studio Blog, Trends Updates

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir