Başlangıç Tarihi : 10/5/2015 19:00
Bitiş Tarihi : 10/22/2015
Yer : TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy
Organizasyon : TMMOB Mimarlar Odası Sinan Ödüllü Mimarlar Programı
Diğer Bilgiler : A: Kemankeş Cad. No:31, Karaköy, İstanbul

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin Sinan Ödüllü Mimarlar Programı kapsamında düzenlenen “Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı” Sergisi, 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde ziyarete açılacak.

 

 

“Mimar Sinan Büyük Ödülü”nün 2014 yılı sahibi Ersen Gürsel’in meslek yaşamından kesitler sunan sergi, meslekte 53 yılı geride bırakan mimarın üretimlerini ilk kez kapsamlı bir biçimde izleyici ile buluşturacak.

 

“Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı” Sergisi’nde, mimarın Akademi yıllarında planlama disiplini ile tanışması, ilk yarışma deneyimleri ile EPA Grubu’nun kurulması ve sonrasında üretken bir süreçle ilerleyen meslek yaşamının öyküsü izlenebilecek. Ersen Gürsel’in tasarımları yer ile kurulan ilişki bağlamında, değişen yerel koşullara verdiği yanıtlar üzerinden ele alınırken, eğitim yıllarından ve gezilerinden edindiği izlenimleri mimarlığında bugüne nasıl taşıdığının izi sürülüyor.

 

 

Sergi mimarın akademik üretimlerini, meslek örgütlenmesi çalışmalarını ve mimari yapıdan kentsel tasarım ve planlamaya farklı ölçeklerdeki tasarımlarını geniş bir çerçevede ele alıyor. Mimarın uygulanmış işlerine olduğu kadar arka planına, mimarlığa bakışına ve tasarım sürecine de ışık tutmayı hedefliyor.

 

 

Sinan Ödüllü Mimarlar Programı, 2014-2016 döneminde Ersen Gürsel için düzenlenen üç ayrı etkinlikten oluşuyor. Program kapsamında düzenlenen panel, 18 Nisan 2015’te İstanbul’da gerçekleşmişti. Ersen Gürsel Mimarlığı Sergisi İstanbul’dan sonra program dahilinde diğer Türkiye kentlerinde de izleyici ile buluşacak. Ersen Gürsel monografisiise 2016 yılında yayımlanacak.

 

 

Sergi, 22 Ekim‘e kadar Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Hizmet Binası’nda görülebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir