VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD) iş birliğiyle gerçekleştirilen “VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi”nin 4. sergisi “Dikkat! Kaygan Zemin”, İstanbul’un ardından Ankara’daki izleyicilerle buluşacak.

 

 

 

12 Kasım – 23 Aralık tarihlerinde TSMD Mimarlık Merkezi’nde düzenlenecek olan sergi, mimarlık kültürünün ne olduğunu, nasıl yaratıldığını ve bu kültüre dair kabul gören söylemlerin, davranışların dışında neler olduğunu sorguluyor. Bu bakış açısıyla mimarlık kültürüne dair ritüellerin, sembollerin neler olduğunu, mimarlıkta kültürün nasıl yaratıldığını ve yeni var olma biçimlerini ortaya koyuyor. Kültür olgusunu mimarlık üzerinden inceleyerek geleceğe dair bir sorgulama ortamı sunan sergi, bunlardan yola çıkarak “Bugünün kültür dünyasında mimarlar nasıl pozisyon alır?” “Mimarlar kültür üretiminin nasıl bir parçası olur?” “Mimarlığa ve mimarlara dair olan bu kapalı hal nasıl aşılır, nasıl çözülebilir?” gibi sorulara yanıt arıyor. Bir kültür peyzajı gibi tasarlanan sergi; tek bir konuya sabitlenmeyen, herkesin rahatça vakit geçirebileceği bir deneyim alanı yaratarak, ziyaretçileri mimarlık kültürü hakkında bir yolculuğa çıkarıyor.

 

 

Ayrıca, sergi boyunca 1994 yılında TRT İstanbul TV tarafından gerçekleştirilen, Behruz Çinici, Cengiz Bektaş, Doğan Tekeli ve Sami Sisa, Doruk Pamir, Mehmet Konuralp, Turgut Cansever ve mimarlık tarihçilerinin konuk olduğu “Mimarca Belgeseli” gösterilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir