Ankara`nın kalbinde bulunan, mimari, kültürel ve doğal değerleriyle 1979 yılında Kentsel Sit Alanı ilan edilen Saraçoğlu Mahallesi, kamu ve sermaye işbirliği ile rant alanına dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Bu çaba, tüm koruma kararlarına ve hukuki kazanımlarımıza rağmen, yıllardır hukuksuz işlemlerle farklı şekillerde gündeme gelmektedir.

Yaşayanların zorla mahalleden çıkarılması, alanın Afet Riskli Alan ilan edilip dönüşüm bölgesine çevrilmesi, doğrudan satış ihalesi gibi hukuksuz yöntemlerle devam eden ancak her seferinde mahkeme yoluyla iptal ettirdiğimiz süreç, 2018 yılı Mart ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Emlak Konut GYO A.Ş, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi`nin el ele vererek tanıttıkları yeni projeyle tekrar gündeme geldi. 2020 Eylül ayında, mahkeme kararlarına ve devam eden davalarına rağmen, yıkım ve restorasyon çalışmalarına başlandı.

 

 

Çevrimiçi gerçekleştirilecek olan etkinlik kapsamında Saraçoğlu Mahallesi üzerindeki rant projeleri ve hukuki süreçleri konuşacağız. Bağlantı bilgilerinin iletilebilmesi için katılım formunun doldurulması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir