Sanatçı Richard Wilson’ın, büyük ölçüde mühendislik ve inşaat dünyasından ilham alan Mekanı Başkalaştırmak sergisi, 5 Aralık 2021 tarihine kadar PİLEVNELİ Dolapdere’de ziyaret edilebilir.

 

 

 

Richard Wilson, “Slickwork 2” 2018

 

 

 

PİLEVNELİ, İngiliz sanatçı Richard Wilson‘ın Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. “Mekanı Başkalaştırmak” başlıklı sergi, 5 Aralık 2021 tarihine kadar PİLEVNELİ Dolapdere‘de izlenebilir.

 

 

 

“Başlangıç olarak gerçek dünyada varolandan yola çıkarım çünkü her zaman birinin algısını nasıl değiştirebileceğimle, bakış açısını nasıl alt edebileceğimle ilgilendim. Bunu yapabilmek için anladığımızı düşündüğümüz bir şeyle başlamam gerekiyor.”

 

 

 

Richard Wilson’dan alıntı. Simon Morrissey, Tate Publishing, 2005, s. 7

 

 

 

Sanatçının büyük ölçüde mühendislik ve inşaat dünyasından ilham alan eserleri PİLEVNELİ’deki sergide sekiz heykel, bir yerleştirme, dokuz çizim, beş baskı ve üç duvar kolajı olarak yer alacak.

 

 

 

Wilson’ın projeleri global olarak eleştirmenler tarafından kabul görüyor. Daha önce Saatchi Koleksiyonu’nda bulunan, şimdi ise Tazmanya’daki Mona’da kalıcı olarak sergilenen “20:50” adlı yerleştirmesi; sergilendiği mekanın bel hizasına kadar, eserin ismini aldığı geri dönüştürlmüş motor yağı ile doldurulmasıyla oluşuyor. Tek bir girişten giren izleyici, her tarafı yağ ile çevrilene kadar platformda ilerliyor. Yağın yansıtıcı yüzeyi odanın mimarisinin tam olarak yansımasını sağlarken, izleyici kendini simetrik bir görsel düzlemde buluyor.  PİLEVNELİ Dolapdere’de izlenebilecek “20:50”, sanat eleştirmeni Andrew Graham Dixon tarafından ‘modern çağın başyapıtlarından biri’ olarak BBC televizyonu The History of British Art (İngiliz Sanatının Tarihçesi) programında tanımlandı.

 

 

 

Richard Wilson’ın “Mekanı Başkalaştırmak” adlı kişisel sergisi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında PİLEVNELİ’de ziyaret edilebilir.

 

 

*

 

 

Richard Wilson Hakkında

 

 

 

Wilson, 40 yılı aşkın bir süredir Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Meksika, Rusya, Avustralya ve bir çok Avrupa ülkesinde kapsamlı müze sergileri ve kamusal projeler düzenliyor. İngiltere’deki Millennium Dome için büyük bir kamu çalışması yaratmaya davet edilen seçili sanatçılardan biri olmasının yanı sıra, Japonya’daki Echigo-Tsumari Sanat Trienali 2000’e katılmaya davet edilen tek İngiliz sanatçıydı. Sanatçı 2006 yılında Kraliyet Akademisi üyesi seçildi ve 2008’de Middlesex Üniversitesi’nden  Fahri Doktora ünvanını aldı.

 

 

 

Wilson’un Liverpool’un Avrupa Kültür Başkenti’ne 2008’de yaptığı, “Turning the Place Over” başlıklı eseri, binanın ön tarafında oval, geniş bir parçanın bir mil üzerinde üç boyutlu olarak dönmesiyle oluşuyordu. Bexhill, İngiltere’de yer alan De La Warr Pavilion’daki 2012 tarihli, bölgesel kültürel Olimpiyat sergisinde gösterilen “Hang on a Minute Lads, I’ve got a Great Idea” adlı eseri; binanın çatısının kenarına yerleştirilmiş hidrolik olarak sallanan replika bir otobüs ile oluşturulmuş sıradışı bir yerleştirmeydi. Nisan 2014’te Heathrow Terminal 2 için özel hazırladığı eseri “Slipstream” de kariyerinde dikkat çeken eserlerden birisiydi. Wilson’un 2017’de Londra’daki Annely Juda Gallery’de gerçekleştirdiği ve PİLEVNELİ’de de sergilenecek olan “Stealing Space” başlığı altındaki büyük kişisel sergisi, kariyerinin son döneminde öne çıkan etkileyici projelerdendi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir