Mimarlar Odası Şubeleri ile Rize Fındıklı Belediyesi  “Sınırları Kaldırmak: Kavuşma” Aydın Boysan Proje Fikir Yarışması düzenliyor.  TMMOB Mimarlar Odası Adana Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Giresun Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Hatay Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Mersin Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi’nin düzenleyici olduğu yarışmaya ilişkin online basın toplantısı yaptı.  Toplantıya Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş candan,  Mimarlar Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyesi Cem Alcan, Mimarlar Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi  Ömer Örer,  Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, Mimarlar Odası  Hatay Şube Başkanı Mustafa Özçelik Mimarlar Odası Eskişehir Şube Başkanı Didar Duygu Altuntaş, Doç. Dr. Mustafa Artar, Ayşegül Nebioğlu, Aylin Ayşin Yetkin, Tevfik Turan katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Denizden koparılan engelli çocuğu denizle kavuşturmak devrimdir

 

 

 

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, Mimarlar Odası Şubelerine teşekkür ederek, şunları söyledi:

 

 

 

“Samsundan Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’na kadar açık cezaevi şekilde örülen yolla,  dağ ve deniz birbirinden koparıldı.  Bu iki coğrafyaya ulaşmakta zorluk çekmekteyiz.  Biz kamucu yaklaşımla, toplumsal sorumlulukla denizimizi yurttaşlarımızla nasıl buluştururuz, dağın ve denizin küskünlüğünü nasıl kaldırabiliriz diye düşünürken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin öncülüğünde, diğer odaların işbirliğiyle bu proje ortaya çıktı. Projenin fikir sahibi olan Mimarlar Odası Şubelerine teşekkür ediyorum. Bu daha başlangıç. Mimarlar Odası’nın bizde yeri farklı. Jüride yer alan Mimarlar Odası ve Fındıklı dostlarına da çok teşekkür ediyorum.”

 

 

 

Çervatoğlu, bölgede yaşayan insanların yaşadıkları zorlukları ise şöyle anlattı:

 

 

 

“ Sahile yakın mahallemizde batı tarafında oturan engelli çocuğu olan bir anne var. Çocuğu yaz aylarında denize girmeyi çok seviyor ama denize geçiş yok. Kendisi önceden evinden inip denize girebiliyordu. Bize bu durumu ağlayarak anlattı. ‘engelli çocuğumu sırtıma alıyorum şehir merkezine kadar geliyorum. Karşıya geçiyorum karşıdan tekrar evimin önüme geliyorum’ dedi.  Sırtında çocuğuyla toplamda 2,5 kilometre yol kat ediyor.  Bu durum annenin fedakarlığını ve bizim de o anneye verdiğimiz eziyeti gösteriyor. Anne bunu anlatırken utanmıştım ve birlikte ağlamıştık. Denizden koparılan o çocuğu engelsiz bir geçişle denizle kavuşturmak devrimdir.”

 

 

 

Bu yarışma ile Karadeniz’in küçük beldesinde büyük fikirlere hizmet edilecek

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yarışmaya dair şu bilgileri verdi:

 

 

 

“Karadeniz’de Samsun’dan başlayan ve Sarp sınır kapısına kadar denizi dolgusu üzerine yapılan Karadeniz sahil yolu  beton bir bariyer gibi sınır çizmiştir. Kentlileri coğrafyasından denizinden kopartmıştır. Yapıldığı dönemde TMMOB’nin karşı çıktığı  Karadeniz sahil yolu projesi  sonuçları itibariyle dağla denizin, denizin de kentlilerle birleşmesini engelleyen bir sınır oluşturdu. Bunu nasıl ortadan kaldırabiliriz ve mekânsal düzenlemeyle bu kavuşmayı yeniden nasıl yaparız diyerek bu yarışmayı düzenledik. Yarışma mimarlık lisans ve yüksek lisan öğrencilerine diğer disiplinlere açık olacak. Bu yarışma bir katılım ve ortak akıl projesidir. Fındıklının imece kültürüne meslek odalarıyla birlikte yeni bir dayanışma kültürü olarak katkı sağladık. Mimarlık, peyzaj, şehir planlamada öğrenim gören lisans ve yüksek lisans öğrencilerini, kentlilerle ve denizi buluşturacak fikir projelerini ekip halinde  katkı sunmaya davet ediyoruz. Detaylı bilgi için detaylı bilgi için http://kavusma.aydinboysanfikirproje.org/  adresine başvurulabilir.  Türkiye’nin her köşesinden halkın ve aydınların katılımıyla bir kentsel imece oluşturuyoruz.  Yarışmanın bir para ödülü yok buradaki sürece ortak olma deneyimi var. Bu yarışmanın önemi büyük, Karadeniz’in küçük bölgesinde büyük bir  fikir ortaya koyuluyor. Meslek insanlarıyla yerel yönetimler arasında örnek bir dayanışma süreci ortaya çıkıyor. Bu yarışmaya İstanbul’dan,  İzmir’den,  Ankara’dan belediye başkanları,  gazeteciler ve bilim insanları destek verdi. Belki buradan yeni planlama demokratik planlama süreci çıkabilir.  Pandemi koşulları el verirse 13 Martta Fındıklı’da öğrencilerle jüri üyeleri bir arada deneyimleme yapacak. Olmazsa pandemi koşullarına göre başka bir yol bulacağız. Yarışmanın teslim tarihi 21 Mayıs olacak. 5 Haziran’da açıklanıp, 15 Haziran’ da kolokyum ve ödül töreni yapılacak.”

 

 

 

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

 

 

 

“ Önemli olan Fındıklıyı hissedebilmek. Fındıklı’nın kent coğrafyası bu yolla bıçak gibi kesilmiş durumda. Gürcistan’a geçiş yolu da olduğu için uluslararası bir yol. Tırların ve kamyonların geçtiği inanılmaz bir gürültünün oluşturduğu  bir yol. Denizin sesinden çok arabaların trafiğindeki o geçiş sesini duyuyorsunuz. Belki buluşturmayı mekânsal olarak yaparken öğrenciler rüzgarı da dikkate alabilirler. Bütün bunlar coğrafyanın bir senfonisine dönüşebilir mekanla birlikte bunları da ele almaları iyi olabilir.”

 

 

 

Daha sonra katılımcılar görüşlerini paylaştı

 

 

 

Mimarlar Odası Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi  Ömer Örer: Kamu alanlarını yapımında önemli bir kriterdir. Karadeniz sahil yolu yapım başladığında daha meslek hayatıma başlamamıştım. O zaman meslek odaları uyarılarda bulunmuştu ve yol yapıldıktan sonra da haklı olduklarını gördük. Umarın yeni fikirler geliştirerek sağlıklı kentler geliştirebiliriz.

 

 

 

Mimarlar Odası  Hatay Şube Başkanı Mustafa Özçelik: Fındıklı bizim evimiz daha önceki yaz kampları için  birkaç defa bir araya geldik ve çok keyifli çalışmalar yaptık. O deneyimlerin verdiği inanılmaz bir motivasyon var. Umarım bu yarışmanın sonucunda da  bir araya gelecek bir ortam oluşur. Öncelikle Fındıklı Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.  Gönüllü ve keyifli bir şekilde herkes bu etkinliğin bir yerinde yer almak istiyor. Elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız. Umarım ciddi bir katılımla, farklı sonuçlar ortaya çıkar.

 

 

 

Mimarlar Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyesi Cem Altan: Umarız sonuçları beklentilerimiz kadar güzel çıkar. Antalya Şube olarak katkı koymaktan mutluluk duyuyoruz.

 

 

 

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek: “Sınırları Kaldırmak: Kavuşma” Aydın Boysan Proje Fikir Yarışması için Bursa Şube olarak biz de çok heyecanlıyız. Elimizden geleni yapmaya hazırız.

 

 

 

Mimarlar Odası Eskişehir Şube Başkanı Didar Duygu Altuntaş : Bir yerel yönetimle fındıklı belediyesi ile organze ettiğimiz bu yarışmaya, diğer belediyelerinde destek vermesi ve Mimarlar Odası Şubeleri yerel yönetimler arasında yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Ortak bir süreç izliyor olmamız çok güzel.

 

 

 

Aylin Ayşin Yetkin: Bu yarışmaya elimden gelen bütün katkıyı sunmak istiyorum. Fındıklı’nın yaşam kültürünün  peyzajla olan ilişkisini olumlu ve olumsuz etkilerini görmek adına bir çalışma yaptık. Bunlar kültürel bellek kavramında kaybolan ama yaşatılması gereken çalışmalar olduğu için bir dökümantasyon  çalışması ortaya koyduk. Çok değerli doneler elde edildi ama hayata geçirilmesi gerekiyor. Ben o damlayı okyanusa bıraktım sizlerin de desteğiyle büyütmek istiyorum.

 

 

 

Doç.Dr.Mustafa Artar: Taş mektepte çok heyecanlandık. Tam da bu dönemde farklı disiplinleri Fındıklı üzerinden  bir araya getirecek yarışma çok kıymetli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yarışmanın da ilgi göreceğine  inanıyorum.

 

 

 

Ayşegül Nebioğlu: Öğrencilerin için böyle bir dönemde bu yarışmanın iyi bir olanak olduğunu düşünüyorum

 

 

 

 

Kaynak : Mimarlar Odası Ankara Şubesi 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir