Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen Denizli Kent Sempozyumu’na katılan Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, gecekondu ve kaçak inşaat yapan vatandaşların tepesine bindiklerini, devletin normal vatandaşa karşı tüm kuralları detaylarına kadar uyguladığını belirtti.

Ancak devletin kendisinin de gecekondu yaptığını kaydeden Zeybekci, somut örnek olarak Denizli Devlet Hastanesi’ni gösterdi.

Hastanenin ruhsatsız olduğunu, sürekli yeni ilaveler yapıldığını, başta belediye olmak üzere kimsenin hesap soramadığını belirten Zeybekci, şunları söyledi:

“Devlet, hastane ve diğer kamu binaları yapıyor. Camiler yapılıyor. Biz belediye olarak gecekondu yapan vatandaşın tepesine biniyoruz ama devletin yaptığı binaların ruhsatlı olup olmadığını kontrol bile edemiyoruz. Belediyelerin kontrol etme yetkisi yok. Normal bir vatandaş bir yapı yaparken tüm kuralları işleten devletin kendisi gecekondu yapıyor. Devlet, kendi koyduğu kurallara uymuyor, durmadan gecekondu yapıyor. Bu yapıların kent dokusuna uygun olup olmadığına kimse bakmıyor. Denizli Devlet Hastanesi’ni yapan devlettir ve bu hastanemiz depreme dayanıksız olduğu için milyonlarca lira harcanıp güçlendirme çalışması yapılmıştır. Madem ki beledilerin kamu binalarını denetleme yetkisi yok, belediye başkanları ve meclis üyelerine ne gerek var. Kararları Ankara verir, belediye memurları uygular.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir