Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid, 14 Kasım saat 19.00’da İş Sanat’ta konferans verecek.
Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi ilk kadın mimar, Kartal Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tasarımcısı ve günümüz mimarlığının en önemli isimlerinden biri. Tüm bu sıfatlara sahip olan isim Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid. Daha önce de İstanbul’a gelerek mimarlık konusunda deneyimlerini paylaşan Hadid bu kez Arkitera Mimarlık Merkezi’nin 2003’ten bu yana Türkiye’deki mimarlık kültürünün geliştirilmesi için düzenlediği uluslararası ARKIMEET konferans serisi kapsamında Türkiye’ye konuk oluyor.
İlk tasarımlarından beri özgün ve güçlü kişisel bakışını yansıttığı projeleriyle, gerçekleştirmese de tasarladığı yapılarla günümüz mimarlık dilini radikal bir biçimde değiştiren Hadid, 2004’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandığında ödül kurulu tarafından “Mimarlık uygulamaları yanında, teorik ve akademik çalışmalarıyla modern bir mimar” olarak tanımlanmış ve ‘her zaman yenilikçi’ diye nitelendirilmişti.
25 senelik mimarlık hayatı boyunca otomobil tasarımından kent planlamaya, müzeden terminale farklı ölçeklerde birçok projeye imza atan ve dünyanın dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Zaha Hadid’in Nurus sponsorluğunda gerçekleşecek konferansı 14 Kasım saat 19.00’da, İş Sanat’ta gerçekleşecek.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir