İzmit Körfezi’nde sürdürülen temizleme çalışmaları deniz içindeki balık çeşitlerini artırırken, bölgedeki doğal hayatın da zenginleşmesini sağladı.
Dünya Kuş Gözlem Günü nedeniyle İstanbul’dan İzmit Körfezi’ne gelen kuş gözlemcileri, Marmara Bölgesi’nde bugüne kadar hiç görülmeyen ve Kuzey İskandinav ülkelerinde yaşayan Pufla cinsi ördekle karşılaştı. Bir zamanlar kuş cenneti olarak bilinen ve yaşanan sanayi kirliliği sonrası bu özelliğini yitiren eski Gölcük yolu üzerindeki sazlık alan, yeniden eski canlılığına kavuşmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen 8 arıtma tesisi sayesinde körfez her geçen gün biraz daha temizleniyor. Arıtma tesisleri sayesinde günde 120 ton atık ve çamurun denize gitmesi önlenirken, denizdeki canlı miktarı büyük oranda arttı. Artık çevreye koku saçmayan, olta balıkçılığı yeniden canlanan ve yüzülebilir deniz haline gelen körfez, doğal hayatını büyük ölçüde yeniden kazandı.

Dünya Kuş Gözlem Günü sebebiyle, İstanbul Kuş Gözlemcileri üyesi Bahar Bilgen, Emin Yoğurtçuoğlu ve Evrim Tabur, kuş gözleyebilmek için İzmit Körfezi’ni tercih etti. Kuş gözlemcileri, Başiskele sahilindeki gözlem için Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu da davet etti. Körfezin bir zamanlar kokudan yaklaşılmayan yer olduğunu dile getiren Bahar Bilgen, “Bu halini görünce inanmak bile zor geliyor. Ama doğal yaşama verilen destek Kocaeli’nde kendini göstermiş.” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da çevre konusunda kimseye taviz vermediklerini belirterek şunları söyledi: “Körfez 35 yıldır yüzülemeyen bir yer halindeydi. 8 arıtma tesisi kurup, pırıl pırıl yaptık. 3-4 yıl öncesine kadar körfez 10 kat daha kirliydi. Artık kokmuyor, balık avlanabiliyor, yüzülebiliyor. Kuş cennetimiz yine eski halini aldı. Toprağımızı, suyumuzu ve havamızı zehirleyen, kirleten kim olursa olsun, hesabını soruyoruz. Doğal yaşamı koruyup kollamayı kendimize görev edindik. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Körfezi kollamak için uçak ve gemi kiraladık.”

Kuş gözlemcileri, daha sonra Başiskele sahiline kurdukları dürbünleri ile körfez üzerinde kuşları gözetlemeye ve saymaya başladı. Kuş gözlemi sırasında inanılmaz bir misafirle karşılaşıldı. Marmara Bölgesi’nde bugüne kadar rastlanmayan ve Kuzey İskandinav ülkelerinde yaşayan Pufla cinsi bir ördekle karşılaşan kuş gözlemcileri, sevinçlerini attıkları çığlıklarla dile getirdi. Kuş gözlemcileri, telefonlarla diğer illerdeki arkadaşlarını arayarak, bu heyecanlarını onlarla paylaştı. Kuş gözlemcileri bu ördeğin muhtemelen gemilerle bölgeye gelmiş olabileceğini söyledi.

Kaynak: Zaman

One Comment

  1. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizi tebrik ederim çevre temizliği çalışmaları için.Ancak biz karamürsellilerin sahilinde hala lağımlar akıyor.Lütfen denizanasının ve yosunların olmadığı deniz için Belediyemize yardımcı olunuz.9.10.2007

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir