Son 5 yıl içinde otobüs filosunun yüzde 50’sini yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği 8 proje ile ulaşımda büyük rahatlık sağladı.

2004-2009 döneminde bin 506 aracın 752’sini yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl 9.44 olan filo yaş ortalamasını bu yıl filoya katılacak yeni otobüslerle birlikte 5.92’ye düşerecek.

Otobüs filosundaki araçların yarısını yenileyen belediye, ayrıca otobüslerin tamamını klimalı yaptı. 11 Ağustos 2008 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki toplu ulaşım araçlarında Aktarmalı Ulaşım Sistemi başlatıldı. Yolcuların Kentkart ile yaptığı binişlerde ilk biniş sonrası 90 dakika içinde yapılan tüm yolculukların ücretsiz olduğu sistem sayesinde otobüs, metro, vapur olmak üzere tüm toplu ulaşım araçlarına olan ilgi arttı. Aktarmalı yolculuk yapanların oranı yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarken, taşınan yolcu sayısı 2008 yılında 325 milyona ulaştı.

Havalimanına VIP otobüs
İzmir Büyükşehir Belediyesi, klimalı otobüslerle takviye ettiği filosunu uydu görüntüleriyle çalışan bir merkezden yönetmeye başladı. 8 Şubat 2008 tarihinde hizmete giren Ulaşım Kontrol Merkezi ile belediye otobüsleri sefere çıktıkları andan itibaren hız limitinden duraklarda bekleme süresine kadar pek çok konuda izlenebiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı diğer uygulamalar ise şöyle: “Engellilere yönelik otobüs, Kentkart sistemine ilave olarak 3 veya 5 kullanımlık Elektronik Akıllı Bilet’, 18 ilçe 37 beldeye ulaşım imkânı, havalimanına VİP otobüsler.”

Kaynak: Referans

2 Comments

  1. bende izmirde yaşıyorum izmirin diğer şehirlere göre ulaşım açısından daha gelişmiş olarak görüyorum……vee izmiri çookkkk seviyorummmmm……..

  2. izmir gerçekten güzel bi şehir ben izmirde yaşıyorum.bu kadar güzel bi şehre güzel bi otobüs gerçekten yakışmış…….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir