Başta İzmir olmak üzere tüm Türkiye dün 15 dakikalık çok büyük bir sevinç yaşadı. Dünyanın sayılı organizasyonlarından Expo 2015’in ev sahipliğini üstlenme yarışında İtalya’nın Milano kentiyle çekişen İzmir hazin bir şekilde kaybetti. Uluslararası Sergiler Bürosu’nda (BIE) oylama sürerken İzmir’in kazandığına dair bilgiler geldi. Bu haberin ardından medya kuruluşlarında İzmir’in Expo 2015’i kazandığına dair haberler yer aldı.

İzmir’deki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlara da İzmir’in kazandığı haberinin verilmesiyle meydanda büyük coşku yaşandı. Ancak daha sonra BIE yetkilileri, Expo 2015 oylamasının bitmediğini ve kazananın henüz netleşmediğini söylediler. İlk oylamanın iptal edildiği ve ikinci oylamanın yapıldığı belirtildi.

Meydanda tam bir şok
Paris’ten gelen kesin sonuç ise yaşanan coşkuyu hüsrana çevirdi. BIE Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda, Expo 2015’in 65’e karşı 86 oyla İtalya’nın Milano kentinde yapılmasına karar verildi. Expo 2015, Milano’nun oldu.
Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulu’nda (BIE) yapılan ve İzmir’in de aday olduğu ortamda, 65’e karşı 86 oyla, Expo 2015’in İtalya’nın Milano kentinde düzenlenmesi kabul edildi. Paris’te oylaması yapılan Expo 2015’in İzmir’de yapılacağına ilişkin haber önce tüm Türkiye’yi sevince boğdu ancak ardından gelen ‘Milano kazandı’ haberi Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran İzmirlileri kahretti.

TV’ler yayınlarını kesti

Cumhurbaşkanı Addullah Gül ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da Paris’te izlediği Expo 2015’in sonuçlarının açıklanacağı 18.00 itibarıyla tüm Türkiye dikkatini Fransa’ya çevirdi. İzmir’de kurulan meydanda vatandaşlar Sertab Erener ve Kıraç konseri ile çıkacak kararı heyecanla beklerken bu sırada İzmir’in kazandığı haberi geldi.
Televizyonlar yayınlarını keserek kararı canlı yayında ‘Son Dakika’ anonslarıyla verirken, İzmir’de toplanan vatandaşlar da sevinç gösterilerinde bulundu. Bu sırada karara ilişkin uzman görüşleri de alındı. İzmir Valisi Cahit Kıraç meydanda toplanan coşkulu kalabalığa hitap ederken kararın resmen açıklanmadığını ama İzmir’in kazandığını, çok güzel günlerin kendilerini beklediğini söyledi. Aynı saatlerde saat 19.00 itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Expo’nun İzmir’de yapılacağı haberleri üzerine yaşanan sevinci değerlendirmek üzere gazetecileri makamına davet etti.

Bilgi nereden sızdırıldı?

Saat 19.00 itibarıyla gelen bu haber Türkiye’de geniş yankı bulurken, saat 19.30’da Paris’te resmi karar açıklandı. Expo 2015’in Milano’da yapılacağı resmen dünya kamuoyuna duyuruldu. Resmi kararın açıklanmasıyla Türkiye’de içeriden sızdırılan bilgiyle yaşanan heyecan yerini üzüntüye bıraktı. Başta TV’lerin canlı yayınlarında olmak üzere önce Türkiye’nin kazanamamasından duyulan üzüntü dile getirildi, ardından Milano kararı açıklandı. Öte yandan saat 19.00 itibarıyla Expo 2015’i İzmir’in kazandığına yönelik haberin kim tarafından sızdırıldığı merak konusu oldu.

AA özür diledi
İzmir’in kazandığını duyuran Anadolu Ajansı (AA) da daha sonra abonelerinden özür diledi. AA şöyle dedi: “Expo 2015’in İzmir’de yapılacağına ilişkin olarak, saat 19.04’te servise koyduğumuz flaş metni; Paris’teki oylama sırasında dışarıya sızan ilk bilgilere göre yayımlanmıştır. Bu hatalı flaş için abonelerimizden özür dileriz.”
İzmir’in kaybettiği haberi Cumhuriyet Meydanı’nda toplananlara İzmir Valisi Cahit Kıraç tarafından açıklandı. Kıraç şöyle konuştu: “Bu haksız kararı içimize çabuk sindiremeyeceğiz. Hepimize geçmiş olsun. Bu bizim için bir deneyim oldu ama üzüntülü bir deneyim oldu.”

İtalya çok deneyimli

İzmir’in ‘Herkes İçin Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam İçin Yeni Yollar’ başlıklı temasına karşılık Milano yarışa, ‘Gezegenimizde Beslenme: Yaşam İçin Enerji’ temasıyla katıldı.

İtalya ülke olarak 1906’da Milano, 1953’te Roma, 1954’te Napoli ve 1992’de Cenova olmak üzere dört kez Expo düzenlerken, ‘fuarlar kenti Napoli’ ise 1933 ile 1996 arasında Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından tescillenen 13 sergiye ev sahipliği yapma olanağı buldu.

Expo 2015’e ilişkin karar, sonucu deneyimin kazandığı tezini bir anlamda doğrulamış oldu.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir