Arıtma tesislerinin de devreye girmesi ile, 35 mikrogram olan değer, yüzde 25 geriledi. 15 noktada azalma tespit edildi.

İzmir Valiliği tarafından 29 Aralık 2008 tarihinde kentin 20 noktasından alınan su numuneleri üzerinde yapılan ölçümlerde, arsenik oranlarının düştüğü saptandı. Yapılan ölçümlerde, 15 noktada arsenik oranı bir önceki ölçümlere oranla yarıya yakın oranda düşerken, arseniğin sadece 3 noktada yükseldiği görüldü. 3 noktada ise rakamlar aynı kaldı.

Son dönemde yağan yağmur ve arsenik arıtma tesislerinin devreye girmesi, bu olumlu tablonun oluşmasına büyük katkı sağladığı bildirildi.

Sevindirici haber
Bir önceki ölçümlerde arsenik oranı yaklaşık 35 mikrogram civarında olan 10 noktada, rakamların 20 ile 25 mikrogram civarına gerilediği tespit edildi. İzmir Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Balçova, Bayraklı, Karabağlar, Karşıyaka, Buca, Bornova, Menemen, Narlıdere, Güzelbahçe, Çiğli, Konak, Gaziemir ve Menderes ilçelerinin çeşitli semtlerinden su örnekleri alındı.

Ölçümlerde arsenik oranı 35.1 mikrogram olan Bayraklı’nın Hakan Uysal Caddesi’nde bu rakam 23.1 mikrograma geriledi. 34.3 mikrogram değer çıkan Karşıyaka’nın Şemikler semtinde ise son ölçümlerde 25.7’lik sonuca ulaşıldı. 15 Aralık’ta arsenik oranı 5 mikrogram tespit edilen Hatay 237 Sokak’ta 3.7’lik artış olmasına rağmen bu noktada ve İnönü Caddesi’nin suyu, “içilebilir” düzeyde.

Balçova Hüseyin Öğütcen Caddesi’nde 19.9, Narlıdere Mithatpaşa Caddesi’nde 18.8’lik sonuç çıkarken, bu iki yerde 6-7 puanlık artış oldu. Menderes, Karabağlar ve Gaziemir’deki değerlerde değişiklik görülmedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şebeke suyundaki arsenik oranının sınır değerlerin üzerinde çıkmasından dolayı, Göksu ve Sarıkız kuyularını kapatmış, vatandaşın talebi üzerine bu kuyulardan kente yeniden su verilmeye başlanmıştı. Arsenik değerlerindeki olumlu gelişme, yetkililere de moral verdi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir