4 ayda 3 arsenik arıtma tesisi birden kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve beldelerdeki asbest boruların yerine, tam 504 kilometre uzunluğunda yeni içme suyu şebekesi döşedi, 136 adet de su sondaj kuyusu açtı.

Kentin uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacak yeni baraj projeleri için Ankara’dan gerekli izinleri alamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, küresel ısınmanın getirdiği kuraklık ve susuzluğun Türkiye’nin gündemine oturduğu bir dönemde, yalnızca tasarruf kampanyasıyla değil, su kaynaklarının kirlilikten korunması ve yeni kaynaklar oluşturulmasına yönelik yatırımlarıyla da dikkat çekti. Aşırı kuraklık nedeniyle yer altı su kaynaklarının çok derinlere çekilmesi ve Türkiye genelinde kaynakların kimyasal parametrelerinde değişimler yaşanması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente su veren kuyulardaki arsenik oranını standart değerlerin altına çekmek için 3 arsenik arıtma tesisinin yapımına aynı anda başladı. Göksu-Sarıkız kuyuları için kurulan arsenik arıtma tesisleri yüzde 50 kapasiteyle çalışmaya başladı. Ocak ayının sonunda 3 tesis de tam kapasite çalışmaya başlayacak ve İzmir arsenik sorunundan kurtulmuş olacak.

Asbest borulara son
Kent merkezinde ilçe, belde ve köylerde yaşanan susuzluk sorununa kısa vadede çözüm bulmak için harekete geçen İZSU, hızla yeni kuyular açtı. Kenti sağlıklı içme suyu altyapısına kavuşturmak ve şebekedeki kaçakları en aza indirmek için geniş çaplı içme suyu yatırımları başlattı. Kent merkezindeki 9 metropol ilçeye 382 kilometrelik yeni içme suyu şebekesi döşendi. İZSU Genel Müdürlüğü ayrıca, 25 kilometrelik yeni içme suyu şebekesi döşemek için de kolları sıvadı. İlçe ve beldeler ise 122 kilometrelik içme suyu şebekesi ile sağlıklı suya kavuştu. Eskiyen asbest borular, sağlıklı ve uzun ömürlü polietilen borularla yenilendi. Büyükşehir Belediyesi’nin son 5 yıl içinde döşediği yeni içme suyu şebekesinin toplam uzunluğu, böylece 504 kilometreye ulaştı.

Yeni yatırımlar 1000 kilometreyi geçecek
İZSU Genel Müdürlüğü Yeni Foça’ya 100, Kemalpaşa ve Menemen’e 505, Torbalı Yazıbaşı- Kuşçuburun Mahallesi’ne 135, Urla’ya 440 kilometrelik yeni içme suyu şebekesi döşemek için de harekete geçti.

2008 yılında Avrupa’nın en kurak kentleri arasında yer alan İzmir’i susuz bırakmamak için çalıştıklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Yerel ve bölgesel bazda üzerimize düşeni yapıyoruz. Arıtma tesisleri ile ülkemizin en önemli havzaları arasında bulunan Gediz, Küçük Menderes, Nif ve Yarımada havzalarının su kaynaklarını, kentsel ve kırsal alanları kirlilikten kurtarmış olacağız. Arsenik arıtma tesisleri ile İzmir’i arsenik sorunundan kurtarıyoruz. Kısa vadede kente yeni su kaynağı kazandırmak için kuyular açmaya devam ediyoruz. Bir yandan da mevcut şebekeleri yenileyerek su kayıplarını en aza indirmek için geniş çaplı bir çalışma yürütüyoruz. 2004 – 2008 yılları arasında 504 bin 775 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi yeniledik. 136 adet su sondaj kuyusu açtık” diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu, DSİ tarafından yapımı sürdürülen 120 milyon metreküp kapasiteli Manisa-Gördes Barajı’ndan İzmir’e 60 milyon metreküp içme suyu temin edileceğini hatırlatarak, “Bu barajın isale hattı projesini ve arıtma tesisi projesi ile tesisin yapımını Büyükşehir olarak biz üstlendik” dedi. Çamlı Barajı’na Çevre Bakanlığı tarafından Çevre Etki Değerlendirmesi raporu verilmesi, Değirmendere ve Bostanlı Barajları için ise Hazine’nin arazi tahsis etmesi durumunda yeni baraj projelerine hemen başlayabileceklerini de kaydeden Kocaoğlu, “Finansman sorunumuz yok, paramız var. Yeter ki, gerekli izinler verilsin. Çamlı Barajı, turizmimiz açısından çok önemli olan Yarımada bölgesinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak bir baraj. Değirmendere de çok önemli, Bostanlı Barajı ise hem su taşkınlarını önleme amacına hem de su temini amacına hizmet edecek nitelikte” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 – 2008 yılları arasında ilçelerde gerçekleştirdiği su yatırımları şöyle;Balçova
9 bin 237 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, 643 metre uzunluğunda içme suyu branşmanı döşendi. 2 adet sondaj kuyusu açıldı.

Bornova
48 bin 539 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, bin 675 metre uzunluğunda isale hattı, 596 metre uzunluğunda içme suyu branşmanı döşendi. 5 adet su sondaj kuyusu açıldı. 3 su deposu ve pompa istasyonuna enerji temin edildi.

Buca
48 bin 520 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, bin 838 metre uzunluğunda içme suyu branşmanı döşendi.

Çiğli
20 bin 990 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, 4 adet sondaj kuyusu, 9 bin 149 metre uzunluğunda terfi hattı yapıldı.

Gaziemir
9 bin 485 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşendi.

Güzelbahçe
16 bin 683 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, bir adet içme suyu pompa istasyonu güç yükseltilmesi imalatı yapıldı. Bir adet sondaj kuyusu açıldı.

Karşıyaka
41 bin 89 metre içme suyu şebekesi, 5 bin 111 metre uzunluğunda içme suyu branşman hattı döşendi ve 3 adet su deposu tamiri yapıldı.

Konak
169 bin 744 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, bin 289 metre uzunluğunda isale hattı, 27 bin 458 metre uzunluğunda içme suyu branşmanı döşendi ve 7 adet sondaj kuyusu açıldı.Halkapınar Arsenik Arıtma Tesisi’nin inşaatına başlanarak yarı kapasitesi Aralık ayında devreye alındı.

Narlıdere
10 bin 708 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi yenilendi. Ayrıca kentin farklı bölgelerine 7 bin 330 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi de döşendi.

Aliağa
11 bin 154 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, 6 bin 418 metre uzunluğunda isale hattı, 709 metre uzunluğunda terfi hattı, 2 adet sondaj kuyusuna pompa temini, bir adet su deposuna enerji temini, 2 adet içme suyu pompa istasyonuna enerji temini, 1 adet su deposu ve 3 adet su sondaj kuyusu açıldı.

Bayındır
11 bin 310 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, bin 331 metre uzunluğunda terfi hattı, 6 adet su sondaj kuyusu, bir adet terfi merkezi, depo tamiri, 2 adet su deposuna enerji temini, 6 adet içme suyu pompa istasyonuna enerji temini, bir adet su deposu ve hidrofor binası inşaatı çalışmaları gerçekleştirildi.

Foça
3 bin 39 metre terfi hattı, 2 adet içme suyu pompa istasyonu elektrik temini, Foça Gerenköy’e içme suyu deposu ve isale hattı, 3 adet sondaj kuyusu imalatı ve bir su sondaj kuyusuna enerji temini imalatı yapıldı.

Kemalpaşa
4 bin 120 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, 5 adet içme suyu pompa istasyonlarına enerji nakil hattı ve elektrik temini, 376 metre uzunluğunda terfi hattı döşendi ve 20 adet kuyu açıldı.

Menderes
12 bin 921 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi, bin metrelik terfi hattı döşendi. 5 pompa istasyonuna ve bir su deposuna enerji sağlandı. 18 adet su sondaj kuyusu açıldı, 2 içme suyu pompa istasyonuna enerji temin edildi. Özdere’de 7 adet su sondaj kuyusu açıldı, 2 içme suyu pompa istasyonuna enerji temin edildi.

Menemen
168 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşendi, 13 adet kuyu açıldı, iki adet su deposu tamir edildi, bir adet içme suyu deposu yapıldı. Harmandalı beldesine 19 bin 924 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşendi, pompa istasyonuna enerji temin edildi. Arsenik arıtma tesisinin imalatına başlanarak Aralık ayında yarı kapasitesi devreye alındı.

Seferihisar
10 bin 468 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşendi ve 8 adet sondaj kuyusu açıldı. Ürkmez beldesine 8 bin 70 metre uzunluğunda isale hattı, 477 metrelik terfi hattı yapıldı ve bir adet kuyu açıldı.

Torbalı
40 bin 259 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşendi, 23 adet su sondaj kuyusu açıldı. 3 adet su deposu tamir edildi, 10 pompa istasyonuna enerji sağlandı, bir su deposuna enerji temin edildi. 4 terfi binası yapıldı.

Urla
12 bin 127 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşendi, 3 adet su sondaj kuyusu açıldı ve 2 pompa istasyonuna elektrik temin edildi.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir