İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir-Aydın güzergahındaki kent içi trafiği rahatlatacak 3. karayolu alt geçiti için de düğmeye bastı. Gaziemir Akçay Caddesi’ndeki trafik sorununu büyük ölçüde çözecek Sarnıç ve Tansaş köprülü kavşaklarının yapım çalışmaları sürdürülürken, ESBAŞ köprülü kavşağının yapım ihalesi de 16 Ekim 2007’de gerçekleştirilecek. İzmir’in ana güzergahlarında ulaşımı rahatlatıp kesintisiz trafik akışını sağlamak amacıyla projeler geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Akçay Caddesi’nde inşa etmeye başladığı Sarnıç ve Tansaş köprülü kavşaklarının ardından, aynı cadde üzerindeki 3. geçit olan ESBAŞ köprülü kavşağının da yapım ihalesini gerçekleştirecek. 16 Ekim’de yapılacak ihalenin sonuçlanmasının ardından başlayacak yapım çalışmalarının, 240 gün içinde tamamlanması hedefleniyor.

Otoyol kavşağı ile Adnan Menderes Havaalanı arasındaki güzergahta inşa edilmeye başlanan Tansaş ve Sarnıç köprülü kavşakları gibi, ESBAŞ köprülü kavşağı da İzmir ve Aydın’a gidiş geliş yönlerinde mevcut yolun altında yer alacak. Aydın ve İzmir kent merkezi yönündeki geliş-gidişler iki şeritli olacak. Böylece transit yol yeraltına alınarak, kent merkezi ile Aydın istikametinde kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak.

Yeraltı geçitlerinin üstünde ise Akçay Caddesi’nden karşıdan karşıya geçişler için kavşaklar ve yaya geçitleri oluşturulacak. Ayrıca caddenin her iki tarafında da iki şeritli yan yollar yapılacak. Gaziemir Tansaş Alt Geçişi yaklaşık 680, Sarnıç Yer altı Geçişi 750, ihalesi yapılacak olan ESBAŞ alt geçidi ise 425 metre uzunluğunda olacak.

Öte yandan Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi kapsamında yapımı süren ESBAŞ İstasyonu yanında bir aktarma merkezi oluşturulması için de proje çalışmaları sürüyor. Yine ESBAŞ karşısında Akçay Caddesi’ni dik kesen sokak üzerinde, raylı sistemin geçtiği bölgede kesintisiz trafik akışı için karayolu üst geçidi oluşturulacak. Bu üst geçit için de proje çalışmaları tamamlandı ve ihale aşamasına gelindi.

Trafik sorunu çözümlenecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu ulaşımı Aliağa-Menderes Raylı Sistemi ve metro projeleri gibi çağdaş sistemlerle çözerken, İzmir’in ana güzergahlarındaki trafik problemlerini de alt ve üst geçitlerle çözmeye kararlı olduklarını söyledi. Aliağa-Menderes Projesi kapsamında da 80 kilometrelik hat boyunca çok sayıda karayolu alt-üst geçidi inşaatının devam ettiğine dikkati çeken Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti: “Anadolu Caddesi ile Akçay Caddesi üzerinde alt-üst geçitler inşa etmeyi planlamıştık. Bunların ilk ikisinin inşaatına başladık. ESBAŞ önünde inşa edeceğimiz köprülü kavşağın ihalesini gerçekleştiriyoruz. Büyük Çiğli, Egekent ve Harmandalı kavşaklarına inşa edeceğimiz alt geçitlerle, o bölgede de kesintisiz ulaşım sağlamış olacağız. Planladığımız alt-üst geçit inşaatları tamamlandığında, Çanakkale-Aydın güzergahında trafik akışı, sinyalize ışıklara takılmadan kesintisiz sağlanmış olacak.”

Kaynak: İzmir BB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir