Ticaret Odası ve Reklamcılar Derneği arasında geçen söz düellosu, farklı bir boyuta ulaştı

İzmir Ticaret Odası’nın (İTO) kentin logosu ve sloganını halkın oylarıyla belirlemek için başlattığı kampanyaya yapılan eleştirilerin ardından başlayan tartışma kızıştı. İTO dün gazetelere tam sayfa ilan verip oylamaya sunduğu 10’ar logo ve sloganı tanıtarak, halkı oy kullanmaya çağırdı. Buna tepki gösteren İzmir Reklamcılar Derneği (İRD) de aynı gün gazetelere ilan verdi.
Daha önce düzenledikleri basın toplantısıyla İTO’nun kampanyasını eleştiren İRD yetkilileri, verdikleri ilanda da kentin logosunun İTO’nunki gibi belirlenmiş eserlerin oylanmasıyla değil, bu konuda düzenlenecek bir yarışmayla belirlenmesi çağrısında bulundu.

KENT KİMLİĞİ
“İzmir’i en iyi kimler anlatır” başlıklı ilanda, “Bir kentin ‘kent kimliği’, onu en iyi kavrayan yaratıcı beyinlerin ellerinde yükseldiğinde daha değerlenir. Çünkü o kent; o beyinleri besler, o beyinler de kenti. Bu kentin reklam yaratıcıları olarak, İzmir’in kimliğini doğru ve yerinde belirleyecek şartları oluşturarak, tüm yaratıcılara ve sanatçılara açık, bir yarışmada, doğru bir ruh ve öngörüyle logosunun oluşturulması için bir çağrıda bulunuyoruz. İletişimin İzmir’deki öncü birliği olarak, yüreğimiz ve emeğimizle İzmir için tüm bilgi birikimimizi paylaşmaya hazırız” ifadeleri kullanıldı.

KONUŞMADI

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, konuyla ilgili açıklama yapmazken, İRD Başkanı Merih Sezgin, “Kente logoyla sahip çıkılmaz. İTO’nun belirlediği logoların İzmir ile alakası yok. İTO, kendi içindeki ilgili meslek komitesine bile konuyu danışmadı. Halkın gündemi, İzmir logosu değil, geçim derdi. Vatandaş, bizi bile kınayabilir. Logoyla ilgili kararı, kentin ileri gelenleri, valilik, belediye başkanı, kalkınma ajansı verir. Bu ortak karar halka benimsetilir. Benimsetilme de yarışmayla olur. Bu yarışmayı İTO da açabilirdi, ama yapmadı. İTO, niye bize danışmıyor” dedi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir