Başkan Kocaoğlu, üzerinde çalıştıkları kentsel dönüşüm projesiyle Türkiye’ye örnek olmak istediklerini belirtti ve ekledi, “İzmir’de bunu başaracağız.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tatil günlerinde Belediye tarafından yapımları sürdürülen projelerin şantiyelerini gezerek çalışmaların son durumu hakkında bilgi alıyor. Bu çerçevede Kocaoğlu’nun son ziyareti, Buca’da yapım çalışmaları süren toplu konutlarına oldu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır ile Genel Sekreter Yardımcıları Pervin Şenel Genç ve Serpil Baran’la birlikte şantiyelerde incelemelerde bulunan Kocaoğlu, inşaatların hızla yükseldiğini ve bu hızlı tempodan memnuniyet duyduğunu söyledi.

2008’de tamamlanacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm projeleri için kullanılmak üzere yapım çalışmaları süren 578 konutun 2008 yılında tamamlanacağını belirten Kocaoğlu, kent yenileme projelerinin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, uygulanacak projeler ile kentin geleceğini yeniden şekillendirmeye çalıştıklarını kaydetti. Kocaoğlu, yapılacak toplu konutlarla sağlıklı alt yapısı, çevre düzenlemesi, sosyal donatı alanları ile her vatandaşın yaşamak isteyeceği çağdaş sitelerin ortaya çıkacağını da kaydetti.

İnşaatlar hızla ilerliyor

Uzundere ve Karşıyaka Örnekköy’de kentsel dönüşüm projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Toplu Konut İdaresi işbirliğiyle oluşturulan projelerin, İzmir’in yenilenmesinde önemli etken olacağını vurgulayan Kocaoğlu, “Bu projeler sayesinde Kadifekale ve Ballukuyu’daki heyelan bölgesinde oturan vatandaşlarımız ile Karşıyaka Yalı Mahallesi’ndeki 500 gecekondu sahibini daha sağlıklı konutlara taşınma imkanına kavuşturacağız. Kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmak üzere Buca’da yapım çalışmalarına başlanılan toplu konutların inşaatları da hızla ilerliyor. Ayrıca Gürçeşme’de de 240 konutluk proje için çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

“Kenti yeniliyoruz”

Kocaoğlu, üzerinde çalıştıkları kentsel dönüşüm projesiyle Türkiye’ye örnek olmak istediklerini söyledi. Kent dönüşümüne “en riskli bölgelerden” başladıklarını belirten Kocaoğlu “Bunu yaparken, işin sosyal boyutunu da göz ardı etmiyoruz. Her ne koşulda olursa olsun, evlerini taşıyacağımız bu insanlara, yaptıkları işi devam ettirecek ve geçimlerini sağlayacak formülü de üretip koymamız lazım. ‘Ben size bu evi yaptım, gelin burada oturun’ demekle iş çözülmüyor. Önemli olan, o insanların hayatlarını nasıl idame ettirecekleridir. Anadolu’dan gelmiş, yıllar yılı tek katlı, bahçeli evlerde oturan insanları 10-13 katlı apartmanlara yerleştirirken, kentsel dönüşümün aslında bir ‘sosyal dönüşüm’ projesi olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

578 konutluk proje

Büyükşehir Belediyesi’nin “Kent Yenileme Projesi” kapsamında Buca Yavuz Sultan Selim Caddesi üzerinde, belediye mülkiyetindeki araziye 578 konut yapılması için başlattığı çalışmalar sürüyor. Bugüne kadar 130 konutun kaba inşaatı tamamlanırken 10 bloğun ise temeli tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi, kendi mülkiyetindeki 41 bin metrekarelik araziye, 17 blokta 8-10 katlı binalar inşa edilecek. Her katta 4 dairenin bulunacağı konutlar, 100’er metrekarelik 3 oda + 1 salon olarak planlandı. Konutlar çift asansörlü ve kaloriferli olacak.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir