Aliağa-Menderes hattının bu iki tarihi kente uzatılacağını belirten Kocaoğlu, bu proje üzerinde uzmanların çalışmalar yaptığını söyledi

Başkan Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz günlerde Metro A.Ş’yi ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi almıştı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu, kruvaziyer turizmle Alsancak Limanı’na inen turistleri, raylı sistem ile Bergama ve Efes gibi tarihi ören yerlerine ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Kocaoğlu, metro ve raylı sistem çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Üçyol-Üçkuyular ile Bornova Merkez metro inşaatı çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Kocaoğlu, “Önümüzdeki süreçte Narlıdere’ye uzanan, daha sonra İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kampusü’ne, Halkapınar’dan Otogar’a ve Üçyol’dan Buca Tınaztepe’ye uzanacak metro ağı ile İzmir ulaşımını rahatlatacağız” dedi.

Ortak yürütülecek
Bornova Merkez ve Üçyol-Üçkuyular metroları bittiğinde, yolcu kapasitesinin 2.5 misli artacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu, metronun hem güzergah, hem de yolcu kapasitesi anlamında büyüyeceğini vurguladı. Aliağa-Menderes raylı sistem projesinin önemine de değinen Kocaoğlu, şu açıklamalarda bulundu:
“Metro A.Ş’nin işletme deneyimi ve Devlet Demiryolları’nın 150 yıllık geçmişe dayalı deneyiminin birleşmesiyle, alanında Türkiye’nin ilk ve tek büyük projesi olan Aliağa-Menderes’i yapıyoruz. 80 kilometrelik Aliağa-Menderes hattının güneyde Selçuk-Efes, kuzeyde Bergama’ya uzanmasını öngören projeleri değerlendiriyoruz. Uzmanlar, bu konuda çalışmalar yapıyor. Hatları TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında kurulan İZBAN A.Ş. yürütecek.”
“Mart ayında Aliağa-Menderes için yatırım görevimiz bitecek” diyen Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çekerler de gelince hattı işletmeye açabileceğiz. Yerelde kalkınmayı sağlamayı ve herkesin bundan pay almasını hedefliyoruz. Bu kapsamda, kente kruvaziyer turizm yoluyla gelen turistlerin, doğrudan Efes’e ya da Bergama’ya kadar ulaşabilecekleri hattın yapılmasını çok önemsiyoruz.”

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir