Aralarında Pir Sultan Abdal Derneği, mahalle muhtarı ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilsilcilerinin de bulunduğu protestoda mahalle sakinleri, Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Gençe’nin rantçı politikaları karşısında teslim olmayacaklarının mesajını verdiler.

Karadolap top şahında toplanan kalabalık, “Yıkımlara geçit vermeyeceğiz”, “Barınma hakkımız engellenez”, “yıkımlara karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde mahalleyi boydan boya yürüyerek, sokakları inletti.

EYÜP BELEDİYE BAŞKANI HALKI KANDIRDI

Karadolap halkı adına açıklama yapan ve süreci anlatan Ergin Halat, Karadolap mahallesinin kensel dönüşüm projesi kapsamına alındığını ‘Eyüp haber’ gazetesinden birkaç ay önce öğendiklerini belirti. Bu haberi alır almaz derneklerle birlikte Eyüp Belediyesi’ne gittiklerini dile getiren Halat, Belediye Başkanı Ahmet Genç ile görüştüklerini ve kendilerine Karadolap’ta yıkım yapılmayacağını söylediğini vurguladı. Buna rağmen sonradan Ahmet Genc’in Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Top-baş’la çoktan Karadolap mahallesi yıkımları hakkında anlaştıklarını öğrendiklerini belirten Halat, “5 ay önce belediyeler hak sahiplerine çağrı yaparak tapularının kedilerine verilceğini açıklamıştır fakat tapularını almaya giden halka tapu işlemlerinin durdurulduğunu söylemiştir. Açıkçası kandırıldık” diye konuştu.

BARINMA HAKKIMIZ ENGELLENENEZ!

Bu yıkımların mevcut sistemin işçi, emekçi ve yoksul halklara karşı başlattığı hak gaspların bir ayağını oluşturduğunu vurgulayan Halat, SSGSS yasasıyla beraber sağlık haklarının elerinden alındığını, eğitim hakkının zaten ticarethaneye çevirildiğini, şimdi de en demokratik haklarından olan barınma hakkının da elerinden alınmak istendiğini belirti. Geçmişten beri, Karadolap mahallesinin dirençlili-ği ile ve haklarını savunmalarıyla meşhur olduğunu hatırlatan Halat, “Bizleri kirli siyasetinize alet edemezsiniz, bizler işgalci değiliz, hak sahibiyiz ve tapularımızı istiyoruz” dedi. Başıbüyük halkına da seslenen Halat, sonuna kadar yanlarında olduklarını, yüreklerinin onlarla attığını vurguladı.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir