Kağıthane EMEP ve CHP ilçe örgütleri başkanları AKP’li belediyenin seçilmesinden bu yana halkın yararına hiçbir icraat yapmadığını belirtti.

İstanbul’un göbeğinde yer alan Kağıthane, kaderine terk edildi. Belediye başkanı, görevde kaldığı 4 yıl içerisinde bölgeyi bir adım bile ileri taşımadı.

Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın görevde kaldığı 4 yıl içerisindeki hizmetlerini eleştiren CHP Kağıthane İlçe Başkanı Fevzi Şit, “Kağıthane İstanbul’un göbeğinde bir köydür” dedi. İlçenin akşam saatlerinde adeta mezarlığa dönüştüğünü belirten Şit, bölgenin değiştirmeye çalışmak yerine kaderine terk edildiğini kaydetti.

Kılıç’ın Kağıthane’ye 4 yıl kaybettirdiğini ifade eden Şit, “Ben olsam, ilk önce Kağıthane’nin hakkını korurdum. Bugüne kadar başkan hakkında asla haksız bir eleştiri yapmış değilim ama şunu çok açık söyleyebilirim, 1963 Kağıthane doğumlu biri olarak Kağıthane’nin hakkını istiyorum” diye konuştu. Kağıthane’nin en büyük kadersizliğinin, 1988’de Şişli’den ayrıldığı zamanki bölünme planında yaşandığını belirten Şit, Büyükdere Caddesi’nin Sarıyer’e inen tarafının ve Zincirlikuyu Mezarlığı’nın bitişine kadar tamamının Kağıthane sınırı olduğunu dile getirdi. O cadde üzerindeki binaların arazilerin hiçbirinin Kağıthane Belediyesi’ne ait olmadığını ifade eden Şit, “Metrocity kapısı Levent’te, fakat geliri Şişli’ye gidiyor” dedi.

Mahallelerinden utanıyorlar
Gültepe’de oturan birinin “Kağıthane Gültepe” diyeceği yerde, “Levent Gültepe” demesinin altında insanların mahallesinden utanmasının yattığını dile getiren Şit, “Mesela Çeliktepe 4 Levent diyorlar, bizim 4 Levent diye bir mahallemiz yok, utanıyor çocuklarımız. Çünkü çocuklarımız güzel, gösterişli, alımlı yerler olan Şişli sınırları içinde bırakılmış” dedi. Ortabayır Mahallesi’nin emlak vergisinin tümünün Şişli Belediyesi tarafından alındığını belirten Şit, lağımları ve çöpleri değil haklarını istediklerini söyledi.

İlçe bütçesinde sınıfsal bakış
“85 trilyon bütçesi olan bir ilçeyiz. Belediyenin görevi o ilçenin nüfusunun sosyal, kültürel ve yerel hizmetlerinin yerine getirilmesini sağlamaktır” diyen Emek Partisi Kağıthane İlçe Başkanı Fahrettin Öner, bunlar yapılmadığı gibi ilçeye ilişkin karalarda halkın fikrinin alınmadığını kaydetti. Kısa bir süre önce Meclis’ten çıkan belediyeler yasasının belediye tarafından seçim rantı olarak kullanıldığını ifade eden Öner, “Özellikle bizim gibi işçi emekçilerin yaşadığı, Kağıthane gibi ilçelerin yoksul bırakılmaya çalışılmasının sınıfsal bakış açısının bir parçası ve uygulaması olduğunu düşünüyorum” dedi.

Belediye başkanı icratlarını savundu
Şit’in iddialarına ilişkin görüştüğümüz Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, “Biz de ilçemizin sınırlarının bu şekilde olmaması gerektiğini düşünüyoruz ve buna uygun da birçok görüşmemiz olmuştur. Fakat bu yasa benim bildiğim kadarı ile sınırları belirleyen bir yasa değildi. Beldelerin başkanlıklarının kaldırılması ve büyük ilçelerin bölünmesi ile ilgili bir yasa; hatta sınırların yeniden belirlenmesi meselesi de hak kayıpları yaşanmasın diye daha sonrasına bırakılmıştır” diye konuştu.

Sınırların yeniden belirlenmesiyle ilgili bir süreç başladığında taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Kılıç, “Sınırlar Kağıthane belediye olduğu zaman yapılmış, bugüne kadar sürmesi bizi de rahatsız etmiştir” dedi. “Bugüne kadar yaptığımız bütün çalışmalarda Kağıthane’de yaşayan 500 bin nüfusun daha iyi yaşayabilmesi için çalıştık” diyen Kılıç, kendi haklarındaki iddiaların tersine, suçlanacak değil, heykeli dikilecek bir belediye başkanı olduğunu belirtti.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir